Program do wystawiania faktur proforma online

Faktura Proforma

Bezpłatna rejestracja
Bez ukrytych opłat i zobowiązań

Sprzedawca

więcej

mniej

Nabywca Wczytaj dane po NIP, Regon lub KRS

więcej

mniej

Pozycje na fakturze

  Nazwa PKWiU Ilość Jednostka Rabat % Cena netto VAT % Wartość netto Wartość brutto  
Dodaj pozycję
Suma netto 0.00 PLN
Suma VAT 0.00 PLN
Suma rabatu 0.00 PLN
Suma brutto 0.00 PLN

Ukryj opcje dodatkowe

Pokaż opcje dodatkowe

Załącz lub upuść plik...

FAKTURA PROFORMA DEFINICJA
Proforma nie jest dokumentem księgowym, jest jedynie tymczasową zapowiedzią dokumentu właściwego, którym najczęściej jest Faktura VAT, Rachunek lub Marża. Pro-forma nie powoduje więc skutków księgowo-podatkowych. Często stosuje się ją jako formę oferty lub zamówienia dla kontrahenta. Zapłacona faktura Proforma wzór to podstawa, z której wystawia się fakturę VAT. Na proformach podaje się dokładnie te same informacje co na fakturze, jednocześnie wyraźnie tytułując dokument „Faktura Proforma”.
Ciekawostka: łacińskie słowo Pro forma oznacza robienie czegoś „dla pozorów”.

CZY FAKTURA PROFORMA ZOBOWIĄZUJE DO ZAPŁATY?

Ponieważ faktura pro forma nie jest dowodem księgowym, nie stanowi obowiązku zapłaty, można ją potraktować w świetle prawa jako ofertę handlową, która nie jest wiążąca. W związku z tym oferta ta może zostać przyjęta i opłacona lub nieopłacona. Faktura pro-forma nie zobowiązuje Wystawcy do zapłaty podatku VAT i nie jest ewidencjonowana.


KIEDY WYSTAWIĆ FAKTURĘ VAT DO FAKTURY PROFORMA?

Zapłacona proforma to sygnał dla Sprzedawcy, że Kontrahent zaakceptował jej warunki i zawarł Umowę zakupu, należy więc dostarczyć towar i wystawić właściwą fakturę końcową.
Fakturę VAT wystawia się po otrzymaniu zapłaty zgodnie z zasadami wystawiania faktur księgowych. Oznacza to, że nie powinno to nastąpić później niż do 15 dnia miesiąca następującego po wydaniu towarów lub wykonaniu usługi.


ZAPISYWANIE PDF I DRUKOWANIE FAKTURY PROFORMA ONLINE
Po wypełneniu wszystkie wymaganych pól formularza Faktura Pro-forma można ją zapisać do pliku PDF. W tym celu należy kliknąć przycisk Pobierz Fakturę. Natomiast opcja Drukuj, służy do wydruku proformy online bezpośrednio z przeglądarki. Konieczny jest darmowy program - dodatek Adobe PDF Reader do odczytu i druku faktury w pdf.