Program do wystawiania faktur marża online

Faktura marża

Bezpłatna rejestracja
Bez ukrytych opłat i zobowiązań

Sprzedawca

więcej

mniej

Nabywca Wczytaj dane po NIP, Regon lub KRS

więcej

mniej

Pozycje na fakturze

  Nazwa PKWiU Ilość Jednostka Rabat % Cena Wartość  
Dodaj pozycję
Dodaj opis
Suma rabatu 0.00 PLN
Suma po rabacie 0.00 PLN

Ukryj opcje dodatkowe

Pokaż opcje dodatkowe

Załącz lub upuść plik...

FAKTURA MARŻA DEFINICJA
Faktura VAT marża charakteryzuje się inną procedurą towarzyszącą naliczaniu podatku, jak sama nazwa wskazuje, to właśnie od marży odprowadzany jest podatek VAT przez sprzedającego. Marża jest różnicą w cenie jaką sprzedawca zaoferował nabywcy za określony towar bądź usługę, a ceną nabycia, która jest pomniejszona o podatek VAT. Należy pamiętać, iż wystawienie takiej faktury wiąże się z niemożliwością odliczenia VAT wynikającego z faktur zakupu, gdyż sprzedawca płaci podatek jedynie od marży, którą otrzymał.
Faktura VAT marża nie zawiera rubryki w której należy wpisać kwotę podatku, jednak podatek ten musi zostać obliczony i wpłacony do urzędu skarbowego. Faktura ta jest znacznie bardziej korzystna dla sprzedawcy, gdyż odprowadza on jedynie podatek od prowizji, którą zarobił, a nie od pełnej wartości towarów bądź usług.


KTO MOŻE WYSTAWIĆ FAKTURĘ MARŻA?

Ustawa o VAT ściśle reguluje jacy podatnicy mogą korzystać z tej formy rozliczania, a są to; podatnicy świadczący usługi turystyczne, podatnicy zajmujący się sprzedażą towarów używanych, dokonujący dostaw dzieł sztuki lub wykonują dostawy dzieł kolekcjonerskich, a także antyków.


CO POWINNA ZAWIERAĆ FAKTURA MARŻA?

Ten szczególny rodzaj faktury musi zawierać między innymi imiona, nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy wraz z ich adresem zamieszkania, nie można pominąć numerów NIP, zawarta musi być data dokonania sprzedaży oraz numer kolejnej faktury z datą wystawienia. Należy zawrzeć szczegóły dotyczące towaru bądź usługi, a więc nazwę, jednostki miary, a także ilość towarów bądź rodzaj świadczonych usług. Kwota, którą nabywca musi zapłacić sprzedającemu musi być opisana słownie i cyfrowo. Ważnym punktem, który musi znaleźć się na fakturze VAT marży jest odpowiednie oznaczenie faktury, oznacza to adnotację do poszczególnych transakcji. Usługi turystyczne występują z dopiskiem „procedura marży dla biur podróży”, towary używane adnotację „ procedura marży – towary używane” i kolejno „procedura marży – dzieła sztuki” oraz „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.


POZYTYWNE ORAZ NEGATYWNE STRONY FAKTURY MARŻA
Była już o tym mowa, ale warto podkreślić to jeszcze raz, a więc niższy podatek odprowadzany do urzędu skarbowego. Wiąże się to z dużą oszczędnością dla sprzedającego towary bądź oferującego usługi podatnika. Jednakże z tego samego powodu dla kupującego jest to wada , gdyż nabywca nie może odliczyć podatku VAT naliczonego. Brak stawki oraz kwoty podatku na fakturze VAT marży uniemożliwia zaksięgowanie jej w rejestrze zakupu VAT. Nabywca jednak w wypadku otrzymania faktury marży może w całości wliczyć ją w koszty prowadzenia działalności. Dla kupującego problemem może okazać się naprawa w serwisie gwarancyjnym sprzętu używanego, gdyż adnotacja ta („towary używane”) widnieje na fakturze VAT marży.


WZÓR FAKTURY MARŻA
Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór faktury marża. Jest to szablon Podstawowy do wypełnienia i wydruku powyżej.
faktura marża wzór
rys. Faktura Marża, wzór podstawowy z programu do faktur FakturaXL