Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zakładają działalność gospodarczą w CEIDG po 1 lutego 2023 roku w formularzu muszą wprowadzić również adres e-mail do e-Doręczeń korespondencji z urzędami. obowiazkowe edoręczenia dla firm

e-Doręczenia – co to jest?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że e-Doręczenia to usługa pozwalająca przedsiębiorcom na wysyłanie, odbieranie oraz przechowywanie korespondencji online. To rozwiązanie alternatywne dla poczty elektronicznej, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. E-Doręczenia to usługi zaufane, gwarantujące maksymalne bezpieczeństwa oraz jakże ważną pewność skutków prawnych.

Wiadomość wysłana z adresu wykorzystanego do e-Doręczeń będzie generowała dokładnie takie same skutki prawne jak list polecony z potwierdzeniem odbioru. Kiedy e-mail do e-Doręczeń zostanie aktywowany oraz wprowadzony do bazy adresów elektronicznych, będzie używany przez przedsiębiorcę do kontaktów z urzędami. Od tego momentu korespondencja musi występować obowiązkowo w formie elektronicznej.

Od dnia 30 września 2025 roku wszystkie zmiany wprowadzane w CEIDG będą wiązały się z obowiązkiem wprowadzenia adresu do e-Doręczeń. Zgodnie z opublikowanymi założeniami, od 1 października 2026 usługa e-Doręczeń będzie nie tylko akceptowana i doceniana przez przedsiębiorców, ale też używana przez każdy podmiot prowadzący własną działalność gospodarczą.

Następny etap cyfryzacji i unowocześnienia systemu obowiązującego w Polsce

Automatyzacja komunikacji przedsiębiorców z urzędami to jedno z podstawowych zadań, jakim zajęło się Ministerstwo i właśnie w tym celu powstały e-Doręczenia. Od lipca 2022 roku funkcjonuje e-Urząd Skarbowy, w którym podatnicy mogą regulować wiele spraw, bez wychodzenia z domu. Plany wskazują, że od 1 października 2024 jedynym sposobem zarejestrowania działalności gospodarczej będzie dostarczenie elektronicznego wniosku. To jednak nie koniec zmian, z którymi trzeba się zapoznać.

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy dla wszystkich czynnych podatników VAT, czyli do tego dnia akceptowane będą tylko faktury elektroniczne. Z kolei od 1 stycznia 2026 roku podatnicy będą mieli obowiązek dostarczać do Urzędu Skarbowego Jednolity Plik Kontrolny dla podatku dochodowego. Dzięki usłudze e-Doręczeń od 1 lutego 2023 roku nowe firmy będą miały obowiązek dostępu do Internetu. Od 2024 roku KSeF będzie obowiązkowy dla każdego przedsiębiorstwa.


Data publikacji: 2023-02-23, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU