Kilometrówka kalkulator kosztów

Oblicz koszty używania samochodu prywatnego do celów służbowych

Interaktywny formularz do obliczania kosztów przejazdu wg stawek za km za 2023 rok.
Przedstawiamy prosty, bezpłatny kalkulator kilometrówki, z możliwością wybrania rodzaju pojazdu oraz stawki i obliczenia wysokości kosztów do zwrotu na podstawie przejechanych kilometrów. Kalkulator kilometrówki jest aktualny na 2023 rok i uwzględnia pojazdy osobowe powyżej 900cm3 oraz pojazdy poniżej 900cm3. Jest też opcja wyboru stawki za km dla motocykli i motorowerów. Podanie opcjonalnego opisu pozwala spersonalizować wydruk kilometrówki np. poprzez podanie modelu samochodu, nazwy firmy i numeru rejestracyjnego pojazdu.

Opis
Rodzaj pojazdu
Stawka za km przebiegu
Liczba przejechanych km

Pytania & Odpowiedzi


🔸 Czy kalkulator jest całkowicie za darmo?

Oferując Bezpłatny kalkulator postanowiliśmy wszystkim użytkownikom dać możliwość korzystania z niego za darmo na zawsze. Mamy nadzieje, że ułatwi on Państwa firmie poprawne obliczanie kilometrówki za 2023 rok oraz zachęci do skorzystania z naszego programu do faktur.

🔸 Jaka jest stawka za kilometr w 2023 roku?

Wysokość stawki za km w 2023 roku uzależniona jest od typu pojazdu. Dla samochodów osobowych do 900cm3 wynosi 0,89 zł, a powyżej 900cm3 stawka za km wynosi 1,15 zł. Stawka dla motocykli to 0,69 zł, a motorower 0,42 zł za km przebiegu.

🔸 Co to jest kilometrówka?

Kilometrówka nazywana jest inaczej ewidencją przebiegu pojazdu. Zapisuje się w niej aktualny stan licznika, datę i cel podróży, opis trasy (skąd - dokąd) oraz liczbę przejechanych kilometrów.

🔸 Kto nie musi prowadzić kilometrówki?

Obowiązek prowadzenia kilometrówki został zniesiony w 2019 roku. Zostały jednak wprowadzone limity wysokości poniewsionych kosztów w wysokości 20% oraz 50% dla podatku VAT w przypadku samochodów prywatnych użytkowanych w firmie. Samochody będące środkiem trwałym w leasingu, dzierżawie lub stanowiące przedmiot najmu mogą korzystać z wyższych limitów odpowiednio 50% dla podatku VAT i 75% w kosztach.

🔸 Kiedy jest obowiązek prowadzenia kilometrówki?

W przypadku, gdy przedsiębiorca użytkuje samochód prywatny lub będący w majątku firmy i chce mieć możliwość rozliczania kosztów i podatku VAT w 100% czyli pełnej wysokości, powinien prowadzić szczegółową kilometrówkę.

🔸 Jakie koszty wchodzą do kilometrówki?

Do najbardziej popularnych kosztów eksploatacji pojazdu należą: wydatki na paliwo (diesel, benzyna, gaz), zakup ubezpieczenia (OC, AC), wydatki na przeglądy i naprawy, zakup części eksploatacyjnych i opon, opłaty za przejazd autostradą, opłaty za parkowanie.

🔸 Jak wydrukuję kilometrówkę?

Szablon kilometrówki generuje plik w formacie PDF z naniesionymi danymi z powyższego formularza i obliczeniami z kalkulatora kilometrówki. Do wydrukowania nie są potrzebne żadne dodatkowe programy typu Word czy OpenOffice. Wydruk kilometrówki odbywa się bezpośrednio z pliku pdf z przeglądarki lub Adobe Readera.

🔸 Czy kilometrówka w excelu to dobry pomysł?

Arkusz excela do prowadzenia kilometrówki zamiast papierowej ewidencji przebiegu pojazdu jest dobrym pomysłem, ale lepiej skorzystać z gotowych programów do oblicznia kilometrówki w których stawka za km przebiegu pojazdu jest zawsze aktualna.