W Polsce Uber jest jedną z firm świadczących usługi przewozu osób. Pośredniczy pomiędzy kierowcami, a pasażerami. Kursy przewozu zamawiane są przez aplikację. Zapłata następuje po zakończeniu kursu przez obciążenie karty płatniczej klienta. Firma przelewa środki pieniężne otrzymane od klienta na konto kierowcy. Przelewana kwota zostaje pomniejszona o wysokość prowizji. Jak należy prawidłowo zaksięgować fakturę za prowizję z Ubera?
Uber jest amerykańską firmą świadczącą usługi przewozu osób taksówką. Działa poprzez aplikację mobilną. Za jej pośrednictwem pasażerowie i kierowcy łączą się. Usługa polega na tym, że osoba zainteresowana przejazdem, zamawia go przez aplikację, która ma za zadanie znaleźć kierowcę z pojazdem znajdującego się jak najbliżej klienta, co przekłada się na znacznie krótszy czas przejazdu taksówki do klienta.
Uber, a obowiązki kierowcy
Na kierowców świadczących usługę transportu przewozu osób za pośrednictwem Ubera zostały nałożone określone obowiązki związane z rozliczeniami z urzędem skarbowym i ZUS-em. Kierowca może rozliczyć otrzymaną fakturę od Ubera, jeżeli dokona rejestracji do VAT UE. W tym celu musi złożyć lub uaktualnić we właściwym urzędzie skarbowym formularz VAT-R w części C-3 na potrzeby rozliczania importu usług. Po złożeniu druku i dopełnieniu wszelkich formalności podatnik ma już prawo posługiwania się numerem VAT UE, który jest numerem NIP przedsiębiorcy poprzedzonym przedrostkiem właściwego kraju. W przypadku Polski jest to PL. Faktury wystawione na rzecz polskiego kierowcy przez firmę Uber i jej holenderski oddział UE posiadający numer VAT UE powinny zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.
Faktura za prowizję Ubera w świetle importu usług – rozliczanie podatku
Jak stanowi art. 28b ustawy o VAT faktura za prowizję Ubera została uznana za import usług z terytorium Unii Europejskiej. W związku z tym za miejsce świadczenia usług i miejsce opodatkowania uważane jest miejsce, w którym podatnik posiada siedzibę działalności. Polski podatnik pełniący rolę nabywcy usługi ma obowiązek opodatkować transakcję przewozu stawką podatku VAT obowiązującą w kraju w wysokości 23%. Podatnik musi wykazać VAT naliczony w rejestrze sprzedaży VAT. Jeżeli wydatek dotyczy działalności gospodarczej opodatkowanej, to przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT, który powinien wykazać dodatkowo w rejestrze VAT zakupu. Pod kątem VAT taka transakcja uważana jest za neutralną. Kwota z faktury za prowizję Ubera powinna zostać ujęta w KPiR w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki”.
Podsumowanie
Kierowcy świadczący usługi transportowe przewozu osób za pośrednictwem firmy Uber otrzymują faktury za prowizję z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Transakcja wymaga obowiązkowo dokonania rejestracji do VAT UE. Taka usługa i faktura uważane są za import usług z terytorium Unii Europejskiej na podstawie art. 28b ustawy o VAT.