Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany, które dotkną wielu przedsiębiorców korzystających z uproszczonych form rozliczania podatku VAT. Od 1 kwietnia 2025 roku obowiązywać będą nowe wersje formularzy VAT-8 oraz VAT-9M. Modyfikacje te są nie tylko techniczne – mają one realny wpływ na obowiązki podatkowe określonych grup podatników. Co dokładnie się zmienia i dlaczego? nowe wzory deklaracji vat 9m vat 8

Nowelizacja formularzy VAT – tło zmian

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, od 11 kwietnia 2025 roku w życie wchodzą nowe wersje formularzy:
  • VAT-8 (wersja 12)
  • VAT-9M (wersja 11)
Zmiany te są częścią większego procesu dostosowywania polskich przepisów do regulacji unijnych, a także wdrażania tzw. pakietu paliwowego w VAT, wynikającego z ustawy z 9 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Co się zmienia w formularzach?

Główna zmiana dotyczy pouczenia, które zawarte jest w formularzach. W nowej wersji deklaracji doprecyzowano, że dokumenty te mogą stanowić podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, nie tylko wobec podatnika, ale także – w przypadku podatników należących do grupy VAT – wobec członka tej grupy.

W praktyce oznacza to, że organy podatkowe będą mogły prowadzić egzekucję administracyjną kwot wykazanych w deklaracjach również od członków grupy VAT, zgodnie z przepisami art. 103 ust. 5b oraz art. 103 ust. 5ac ustawy o VAT. Jest to ważny krok w uszczelnianiu systemu podatkowego i zwiększaniu skuteczności egzekwowania należności publicznoprawnych.

Kto składa deklaracje VAT-8 i VAT-9M?

VAT-8 składany jest przez:
  • podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT, ale dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  • osoby prawne niebędące podatnikami VAT, ale również zarejestrowane jako podatnicy VAT UE.

VAT-9M dotyczy natomiast podatników, którzy nie składają deklaracji VAT-7, VAT-7K ani VAT-8, ale dokonują importu usług, nabywają towary lub usługi, dla których są zobowiązani do rozliczenia VAT jako nabywcy (np. odwrotne obciążenie).

Zarówno deklarację VAT-8, jak i VAT-9M należy składać do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Przykładowo: jeśli obowiązek podatkowy powstał w marcu, deklarację należy złożyć do 25 kwietnia.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Dla podatników stosujących deklaracje VAT-8 i VAT-9M, zmiany te mają kilka istotnych konsekwencji. Przede wszystkim wystąpi większa odpowiedzialność w grupach VAT. Członkowie grupy VAT muszą liczyć się z możliwością egzekucji zobowiązań podatkowych wynikających z deklaracji składanych w ramach grupy. W dalszej kolejności konieczna będzie weryfikacja stosowanych formularzy, czyli przedsiębiorcy oraz ich księgowi muszą upewnić się, że od 1 kwietnia 2025 roku korzystają z najnowszych wersji formularzy.

Na uwagę zasługuje także wzrost znaczenia formalnych aspektów deklaracji – właściwe wypełnienie i złożenie deklaracji ma teraz jeszcze większe znaczenie, szczególnie z punktu widzenia potencjalnej egzekucji.

Podsumowanie

Zmiany w deklaracjach VAT-8 i VAT-9M to nie tylko aktualizacja dokumentów, ale element większej reformy mającej na celu zwiększenie skuteczności systemu VAT w Polsce. Przedsiębiorcy, szczególnie ci uczestniczący w grupach VAT lub dokonujący WNT i importu usług, powinni z wyprzedzeniem zapoznać się z nowymi wzorami i dostosować swoje procedury rozliczeniowe.

Od 1 kwietnia 2025 roku obowiązuje wyłącznie nowa wersja formularzy VAT-8 (12) i VAT-9M (11). Stosowanie starszych wersji może skutkować odrzuceniem deklaracji lub konsekwencjami podatkowymi.

Program FakturaXL podążając za zmianami posiada już zaktualizowane deklaracje do nowych wzorów.


Data publikacji: 2025-05-15, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU