Stawianie pierwszych kroków w biznesie nie jest łatwe. Wszystko jest nowe, nieznane i często bardzo trudne. Jednak już od pierwszych dni prowadzenia własnej działalności warto zadbać o dobry program do fakturowania. Używanie Excela czy Worda to wybór zdecydowanej większości początkujących przedsiębiorców, jednak nie do końca sprawdzony. Wybór wymienionych programów wydaje się dobry, gdyż każdy użytkownik ma je na swoim komputerze, co pozwala ograniczyć koszty uzyskania przychodu. Jednak poznajmy korzyści płynące z używania profesjonalnego programu do fakturowania i dopiero później podejmujmy decyzję. faktury word excel

Dlaczego program do fakturowania jest lepszy od Excela i Worda?

Brak wydatków to jedyna zaleta korzystania z Excela i Worda, gdyż wymienione programy nie są przystosowane do wystania faktur czy ofert, stąd w dokumentach pojawia się wiele błędów. Jednak istnieją dwie alternatywy do tego rozwiązania. Pierwsza z nich to pomoc księgowej albo biura rachunkowego. Taka opcja jest wybierana przez przedsiębiorców prowadzających sprzedaż zagraniczną, gdyż brak znajomości przepisów obowiązujących w kraju kontrahenta, a także brak wiedzy o obowiązkach sprawia, że wolą unikać błędów i korzystają z pomocy doświadczonych osób. Jednak trzeba liczyć się ze sporymi kosztami na pokrycie obsługi księgowej firmy.

Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wybór programu do fakturowania, który pozwala wystawiać dokumenty, wykonywać analizy i raporty, a także sprawować kontrolę nad całą firmą.

Jak wybrać odpowiedni program do fakturowania?

Tworzenie faktury w Wordzie czy Excelu może wydawać się zadaniem prostym, szczególnie dla osób biegle obsługujących komputer, jednak nic bardziej mylnego. To sporo pracy! Dane klienta trzeba każdorazowo wpisywać i zmieniać, tak samo, jak i produkty. Dokument należy konwertować do formatu PDF, następnie logować się na poczcie i wysyłać fakturę w formie wiadomości mailowej. Dla porównania korzystając z programu do faktur, wszystkie informacje widnieją już w systemie – dane kontrahentów, specyfika towaru oraz usługi. Wszystkie wymagane elementy wprowadza się paroma kliknięciami, a gotowy dokument zostaje automatycznie wysłany do klienta.

Faktura musi być spójna, estetyczna i zawierać wszystkie wymagane informacje. Pliki przygotowane w Excelu rozsuwają się, co sprawia, że dokument nie prezentuje się estetycznie i wymaga dodatkowych nakładów pracy, a także licznych poprawek. Zamiast siedzieć przed komputerem i przygotowywać ręcznie faktury, warto skorzystać ze sprawnego systemu, a wysiłki skupić na działaniach marketingowych, rozwoju firmy czy odnalezieniu nowych klientów.

Błędy i niski poziom bezpieczeństwa, czyli wady faktur przygotowanych w programie Excel i Word

Ręczne faktury są pełne błędów. Przedsiębiorcy może wydawać się, że dokument jest już spójny i kompletny, ale w rzeczywistości powtarza numer wcześniejszego dowodu albo pomyłka pojawia się w adresie odbiorcy. Problemem mogą być także wyliczenia wartości. Kiedy na fakturze pojawią się błędy, dokument jest nieprawomocny. Naprawa zaistniałej sytuacji wiąże się ze zmarnowanym czasem i problemami.

Faktura wystawiania w programie Word czy Excel musi zostać zapisana na komputerze, aby następnie ją powielić czy dostarczyć do klientów. W trakcie ataku hakerów lub awarii razem z ważnymi informacjami można utracić nie tylko wzór faktury, ale także wszystkie przygotowane dokumenty. W praktyce oznacza to sporo problemów, gdyż każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać faktury przez okres minimum 5 lat.

Faktury wystawianie w Wordzie i Excelu to dla przedsiębiorcy brak wielu cennych informacji. Przede wszystkim nie wiemy, jak kształtuje się sytuacja w firmie, jakie są dochody, ile wygenerowano kosztów, jakie produkty cieszą się popularnością, a co nie jest kupowane i można z tego zrezygnować. Takich informacji nie udzieli żaden Word czy Excel. Z kolei wybierając program do fakturowania, uzyskanie informacji jest łatwe i intuicyjne, a to wszystko dzięki dostępnym statystykom i raportom.

Program do faktur automatycznie wykonuje wszystkie wyliczenia, stąd jeszcze przed wystawieniem dokumentu można sprawdzić, jak będzie kształtować się sprzedaż, jaka jest wysokość VAT-u do zapłacenia i ile dokumentów oczekuje jeszcze na uregulowanie. Takie działania pozwalają przede wszystkim zaplanować kolejne działania firmy i wprowadzać potrzebne zmiany.

Korzystanie z programów Excel albo Word może wydawać się dobrym pomysłem ze względu na znajomość obsługi i brak kosztów. Jednak już po pierwszym miesiącu prowadzenia działalności przedsiębiorca zwróci uwagę na pracochłonność tego zadania i błędy, które pojawiają się na dokumentach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z programu do fakturowania online. Wszystkie informacje zapisują się w systemie, a archiwum w chmurze pozwala na bezpieczne przechowywanie dokumentów. To także wiele dodatkowych funkcji i możliwości jak korzystanie z analiz i statystyk, przygotowanie faktur walutowych i obcojęzycznych, kontrola płatności czy ściganie dłużników z pomocą firmy windykacyjnej.


Data publikacji: 2022-11-15, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU