W drugiej połowie grudnia 2023 roku e-Urząd Skarbowy udostępnił podatnikom nową funkcjonalność tzw. Raport podatnika. Jest to usługa skierowana w stronę osób prowadzących działalność gospodarczą oraz organizacji. raport podatnika e-urzad skarbowy

Czym dokładnie jest raport podatnika? 

Raport podatnika pozwala uzyskać w jednym miejscu podstawowe informacje podatkowe w zrozumiały i jasny sposób. Osoba zainteresowana może wygenerować raport bezpośrednio ze strony e-Urząd Skarbowy. 

Raport podatnika – dla kogo?

Raport podatnika przede wszystkim przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz dla organizacji. Docelowo z usługi będą mogły skorzystać również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. 

Jakie informacje zawiera raport podatnika?

Wygenerowany przez podatnika raport podatnika jest zestawieniem zawierającym:
  • dane identyfikacyjne przedsiębiorcy, adres i formę opodatkowania działalności
  • numer mikrorachunku podatnika oraz dane o rachunkach bankowych
  • listę pełnomocników oraz ich uprawnienia
  • informacje o ewentualnych zaległościach i prowadzonych egzekucjach
  • szczegóły dotyczące prawidłowości w zaliczkach i deklaracjach podatkowych
  • informacje o przynależności do grupy VAT lub grupy kapitałowej.

Generowanie raportu podatnika

Link do pobrania raportu znajduje się na głównej stronie e-Urząd Skarbowy w lewym dolnym rogu. Sposób pobrania raportu jest prosty. Należy kliknąć w zakładkę raport podatnika i poczekać chwilę na wygenerowanie zestawienia. Zakładka dostępna jest po zalogowaniu na własne konto w e-Urząd Skarbowy lub na konto organizacji jako jej użytkownik. Raport podatnika może zostać pobrany w postaci pliku PDF. Dostępna ma być też forma graficzna w postaci kafli. Podatnik może otrzymać raport również od pracownika urzędu skarbowego podczas osobistej wizyty na podstawie złożonego wcześniej wniosku o jego wygenerowanie. 

Zestawienie jest jedynie informacją i nie zawsze musi uwzględniać wszystkie dane posiadane przez Krajową Administrację Skarbową. Zestawienie dostarcza podatnikom informacji o posiadanym przez nich statusie podatkowym. Ważność raportu ograniczona jest czasowo. Wygenerowane zestawienie obowiązuje tylko do północy dnia, w którym zostało pobrane. Po tym czasie wszystkie dane zostają skasowane i trzeba pobrać nowy raport. Wszelkie zmiany pojawiające się w ciągu dnia nie są aktualizowane. Widoczne są dopiero kolejnego dnia po ich pojawieniu się. 

Podsumowanie – raport podatnika 

Raport podatnika jest kolejną usługą wprowadzoną przez organy podatkowe, która dostarcza informacji o statusie podatkowym osoby prowadzącej działalność gospodarczą, Raport można szybko wygenerować bezpośrednio ze strony e-Urząd Skarbowy.


Data publikacji: 2024-01-29, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU