W ostatnim okresie darmowe programy do obsługi księgowości cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Dostępne są w Internecie, a także na darmowych płytach dołączanych do prasy codziennej lub branżowej. darmowy program do KPiR

Samodzielne prowadzenie KPiR, a darmowe oprogramowanie

Najczęściej samodzielnym prowadzeniem książki przychodów i rozchodów zainteresowani są mali przedsiębiorcy. Darmowe oprogramowanie do KPiR online pozwala im między innymi zaoszczędzić środki finansowe, które wydaliby na współpracę z księgowym lub biurem rachunkowym.

Darmowe oprogramowanie do KPiR, zgodność z przepisami, obowiązek podatkowy

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, przychodem z działalności jest również wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń, a przychód wiąże się z zapłatą podatku. Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR można zaliczyć do nieodpłatnego przychodu, od którego nie wymaga się zapłaty i które nie jest związane z kosztami. Warto też zwrócić uwagę na znaczenie słowa - świadczenie, które należy rozumieć jako relację dwustronną, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z przedmiotem wymagającym wykonania jakiegoś świadczenia, a z drugiej strony z podmiotem, który powinien dane świadczenie spełnić.

Darmowego oprogramowania nie można zaliczyć do normalnego świadczenia, ponieważ tego typu programy są ogólnie dostępne bez jakiegokolwiek limitu oraz nie pochodzą tylko od jednego określonego podmiotu. W takim wypadku ciężko jest ustalić wartość początkową. Na rynku dostępnych jest wiele programów księgowych i chociaż mogą one być do siebie podobne, to jednak trudno jest znaleźć produkty, które byłyby dokładnie takie same, co pozwoliłoby ustalić wartość początkową dla wersji darmowej.

Na podstawie tego co zostało napisane powyżej należy stwierdzić, że korzystanie z darmowego, legalnego oprogramowania do KPiR online lub pobranego z Internetu lub kupionego jako dodatek do prasy, nie będzie dla przedsiębiorcy zobowiązaniem podatkowym.

Darmowe oprogramowanie, przepisy, a prowadzenie książki przychodów i rozchodów

Darmowe oprogramowanie musi być zgodne i dostosowane do obowiązujących przepisów, głównie dotyczących formy prowadzonej książki przychodów i rozchodów. Prawidłowy program powinien w każdej chwili dawać możliwość wglądu do wprowadzonych dokumentów. Wszystkie dane do momentu ich wydrukowania powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie można było ich zniszczyć ani utracić.

Ważny jest też wygląd książki, który musi zgadzać się z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia PKPiR. Jeżeli wydruk nie będzie zgodny z przepisami, to podatnik ma obowiązek prowadzenia dodatkowej książki w formie papierowej. Aby tego uniknąć dobrze, aby sprawdził czy nie ma innego oprogramowania, które będzie drukowało książkę przychodów i rozchodów w prawidłowej formie.

Darmowe druki do KPiR np. Excel, Open Office lub Gofin

Księga Przychodów i Rozchodów może być prowadzona na bezpłatnych drukach kpir dostępnych online, ale trzeba brać pod uwagę trzy kwestie:
  • KPiR prowadzone w programie Excel lub edytorze Open Office, będzie traktowane przez US jako prowadzone elektronicznie, wymagane jest więc stworzenie pliku JPK_PKPiR na żądanie Urzędu i wtedy będziemy mieli problem.
  • od 2025 roku przesyłanie co miesiąc pliku JPK_PKPiR będzie obowiązkowe !
  • Konieczne jest pisemne opisanie szczegółowej instrukcji programu, ponieważ jest to jeden z warunków uznania księgi za prawidłową zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra finansów.
  • Czas wprowadzania danych do bezpłatnych druków Gofina dla KPiR, czy jakichkolwiek innych drukowanych KPiR, będzie równie albo i bardziej czasochłonny co wystawiania faktury, a programy do faktur robią to automatycznie.
Podsumowując darmowe druki KPiR do wypełnienia w edytorze lub długopisem są rozwiązaniem archaicznym i nie zalecanym z uwagi na potencjalne problemy, czasochłonność i możliwość dodatkowej pomyłki. Zgodnie z opiniami klientów najlepiej sprawdza się rozwiązanie fakturowanie + kpir w jednym programie np. w programach do faktur online.

KPiR online w programie do faktur: FakturaXL

Prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów w programie FakturaXL odbywa się online w formie elektronicznej i jest bardzo proste i intuicyjne. Obsługa nie wymaga wiedzy specjalistycznej z zakresu księgowości i finansów. Program wykonuje większość operacji automatycznie, można więc prowadzić ewidencję KPiR samemu.
Faktury wystawiane i wprowadzone do programu w dziale Koszty (faktury zakupowe) automatycznie dodają się do PKPiR, która znajduje się w dziale Raporty:
Księga zawiera również opcję przesuwania, dodawania, edycji i usuwania wybranych pozycji
. Całość działa na podobnej zasadzie jak prowadzenie ewidencji w Excelu. Wystarczy kliknąć na komórkę, a przechodzi ona w tryb edycji i można uzupełniać odpowiednie komórki w kolumnach KPiR.

Utworzona księga zgodnie z przepisami pozwala na wygenerowanie Jednolitego pliku Kontrolnego dla Księgi przychodów i rozchodów JPK_PKPiR, który można wysłać do Urzędu Skarbowego na życzenie w razie kontroli. Ma być on obowiązkowo przesyłany co miesiąc począwczy od 2025 roku.

Zobacz też: Instrukcja działania KPiR w programie


Podsumowanie

Darmowe oprogramowanie do prowadzenia książki przychodów i rozchodów wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który dzięki niemu może zaoszczędzić czas i pieniądze. Pod warunkiem, że wybierze program odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb, z dobrymi opiniami oraz zgodny z obowiązującymi przepisami. KPiR online to wygoda, a niejeden niezależny ranking programów do KPiR oraz faktur wskazuje na FakturaXL jako najlepszy wybór. Nie chomikuj dokumentów w formie papierowej, przejdź już teraz na nowoczesną wersję elektroniczną zanim stanie się obowiązkowa!

Ostatnia aktualizacja: 2023-05-16
Data publikacji: 2020-09-10, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Ala
20 Kwiecień 2024

Czy jest dostępna ewidencja Ryczałtowa ?
I wysyłka JPK VAT ?

 
Faktura XL
21 Kwiecień 2024

Są te funkcje w programie. W wersji bezpłatnej dostępne przez pierwsze 90 dni. Docelowo w wersji Pełnej za 9,99 zł netto/mc.

agnes
02 Styczeń 2024

Czy jest to naprawdę całkowicie za darmo to oprogramowanie chodzi mi o KPIR bez vat?

 
Faktura XL
02 Styczeń 2024

Wersja Pełna programu z funkcjami księgowymi (KPiR, JPK, Ewidencja, Rozliczenia ZUS, ZUS DRA, Zaliczka na podatek dochodowy) jest za darmo przez pierwsze 90 dni od założenia konta. Docelowo dostępna jest w cenie 9,99 zł netto/mc w pakiecie Pełnym: https://www.fakturaxl.pl/cennik