Od pewnego czasu hulajnogi opanowały ulice wielu polskich miast. Można je wypożyczyć, a niektóre firmy mają je na swoim wyposażeniu. Jak traktować hulajnogi? Do jakiego środka transportu można je zaliczyć? Co mówią na ten temat przepisy? Czy przedsiębiorca ma prawo wydatki na ich używanie zaliczyć do kosztów w prowadzonej działalności? hulajnoga w kosztach firmy

Do jakiego środka transportu zalicza się hulajnoga?

Obecnie obowiązujące przepisy nie określają definicji środka transportu, w którym można byłoby umieścić hulajnogę. W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwały prace nad nowelizacją ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Projekt przewidywał wprowadzenie nowego pojęcia, które miałoby określać rodzaj środka transportu jakim jest hulajnoga
Póki co na dzień dzisiejszy (określenie rzecznika Ministerstwa) osoba, która korzysta z urządzenia transportu osobistego jakim jest hulajnoga lub hulajnoga elektryczna, w ruchu drogowym traktowana jest jako pieszy i nie może poruszać się po ścieżce rowerowej. Za złamanie przepisu grozi jej mandat w wysokości od 200 do 500 zł.

Hulajnoga, a koszty firmy

Wydatki związane z używaniem hulajnóg mogą stanowić koszty w prowadzonej działalności. Problem stanowi sposób ich rozliczania. Wątpliwości pojawiają się wśród przedsiębiorców, którzy w kosztach działalności rozliczają wydatki na transport. Między innymi chodzi o ograniczenia wprowadzone od 2019 r. w sprawie rozliczania kosztów pojazdu osobowego do 75% lub 20%. Powyższe nie dotyczy hulajnogi, ponieważ nie jest ona pojazdem. Z kolei rower to pojazd więc zaliczany jest do kategorii pojazdu osobowego.

Czytaj też: Rower w kosztach firmy

Przepisy mówią, że przedsiębiorca w ramach własnej działalności ma prawo poruszać się różnymi środkami lokomocji, jak: samochodem, pociągiem, autobusem, czy taksówką lub innymi środkami transportu.

Przedsiębiorców będących w posiadaniu hulajnóg możemy podzielić na tych, którzy:
1. sprzedają lub wypożyczają hulajnogi (przedsiębiorcy nie mają problemu z rozliczeniem kosztu, ponieważ istnieje związek z prowadzoną działalnością)
2. wykorzystują hulajnogi jako środek transportu.

Przedsiębiorca, który używa hulajnogi jako środka transportu musi wykazać, że wykorzystuje ją na dojazd do klienta lub hurtowni celem zrobienia zamówienia, ponieważ może poruszać się nią o wiele szybciej niż pojazdem osobowym, gdyż omija korki na drodze. 

Przy jakiekolwiek wątpliwościach zawsze można zwrócić się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w danej sytuacji.

W jaki sposób przedsiębiorca może sfinansować zakup hulajnogi?

Przedsiębiorca może zakupić hulajnogę za gotówkę, kredyt lub leasing (finansowy lub operacyjny). 

Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym.

  Leasing operacyjny Leasing finansowy
amortyzacja po stronie leasingodawcy po stronie leasingobiorcy
raty leasingowe (w tym odsetki) stanowią koszt w działalności tylko odsetki księgowane są do kosztów
wykup możliwy po zakończeniu umowy nie występuje, przedmiot leasingu po zakończeniu umowy przechodzi na własność korzystającego
podobieństwo najem kredyt


Data publikacji: 2020-01-01, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU