Większości osób święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką i prezentami. Czy pracodawca może zorganizować firmową wigilię dla pracowników oraz kontrahentów i nie zapłacić podatku? swiateczne prezenty w koszty firmy

Czy drobne prezenty dla kontrahentów w okresie świątecznym mogą być kosztem dla przedsiębiorcy?

Niektórzy przedsiębiorcy przekazują swoim kontrahentom drobne upominki. Część z nich może zostać zaliczona bezpośrednio do kosztów firmowych. Głównie chodzi o prezenty, których celem jest rozpropagowanie marki. Wtedy mogą zostać zaliczone do kosztów reklamy. Jednak nie mogą to być prezenty, takie jak: alkohol, słodycze, czy żywność lub inne nieposiadające logo firmy. W tym wypadku będą one stanowiły tzw. wydatki reprezentacyjne, a tych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. 

Upominki dla kontrahentów – obowiązki podatkowe

Przekazanie prezentu osobie fizycznej wiąże się z koniecznością sporządzenia deklaracji PIT-8C. O jej sporządzeniu musi zostać powiadomiony sam obdarowany oraz urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby obdarowanej. Wynika z tego, że podatnik ma obowiązek doliczyć wartość prezentu do przychodów wykazywanych w zeznaniu rocznym, co oznacza, że od prezentu będzie musiał zapłacić podatek. W niektórych okolicznościach podatnik może zostać zwolniony z jego zapłaty. 

Prezent do określonej kwoty

Wartość prezentów może być bardzo różna. Obowiązują określone limity, które nie powinny być przekraczane, jeżeli podatnik chce skorzystać ze zwolnienia. Kwota obowiązującego limitu odnosi się do konkretnej osoby. Limity wartości kształtują się następująco, gdzie maksymalna wartość prezentu wynosi: 
  • 10 zł – najniższa wartość prezentu, która obowiązuje w przypadku kiedy osoba obdarowana nie figuruje w ewidencji. Jeżeli przedsiębiorca przy nabyciu prezentu miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, to prezent musi zostać opodatkowany VAT
  • 100 zł – jeżeli osoba znajduje się w ewidencji firmy, to wartość prezentów w ciągu roku nie może przekroczyć tej kwoty. W przeciwnym razie prezent trzeba będzie opodatkować VAT
  • 200 zł – przekroczenie tej wartości dla prezentu dla osoby fizycznej powoduje konieczność wypełnienia deklaracji PIT-8.
Prezent poniżej tej kwoty nie wywołuje takiego obowiązku. Jeżeli prezent przeznaczony jest dla innej firmy, to przedsiębiorca musi doliczyć jego wartość do przychodów firmy. 

Prezenty z logo w kosztach firmy

Prezenty, na których będzie widoczne wyraźne logo firmy mogą zostać zaliczone do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wtedy zostają uznane za formę reklamy i promocji marki, które służą do zwiększenia sprzedaży, co przekłada się na wyższy przychód. Jeżeli wartość prezentu przekroczy kwotę limitu 200 zł, to będzie musiał on zostać opodatkowany. W przypadku kiedy obdarowanymi są pracownicy, to nie przysługuje zwolnienie z zapłaty podatku.    

Wigilia z kontrahentami, a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy w ramach podziękowania za udaną współpracę mogą zorganizować spotkanie wigilijne z kontrahentami. Pozwoli im to zbudować jeszcze lepsze relacje z nimi. Jednak nie każde takie spotkanie i wydatek z nim związany może zostać zaliczone do kosztów firmowych. Aby tak się stało, to muszą zostać spełnione określone warunki. Wigilia musi mieć swój cel.

Oprócz miłego spędzenia czasu w świątecznej atmosferze powinna służyć omówieniu spraw biznesowych, takich jak np.:
  • przedstawienie celu dalszej współpracy na kolejny rok
  • omówienie aktualnych interesów oraz planowanych przedsięwzięć 
  • podsumowanie współpracy z mijającego roku. 
W ten sposób przedsiębiorca może uniknąć opodatkowania zorganizowanego spotkania wigilijnego.


Data publikacji: 2021-12-16, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU