Właściciele nieruchomości z uwagi na zużycie eksploatacyjne zmuszeni są, co jakiś czas przeprowadzać remont w lokalach w celu ich modernizacji, czy zwykłego odświeżenia. Czasami remontem objęta jest tylko sama łazienka. Polski podatnik przeprowadzający remont może skorzystać z ulgi podatkowej na remont lub inne inwestycje w nieruchomości. Jednak nie wszystkie wydatki poniesione w tym celu można odliczyć od podatku. Jakie koszty wydatkowane na remont łazienki mogą zostać uwzględnione w rozliczeniu podatkowym? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było dokonać odliczenia?
Możliwość odliczenia kosztów poniesionych na remont łazienki zależy przede wszystkim od charakteru przeprowadzanych prac oraz wpływu, jaki mogą mieć na wartość nieruchomości. Wydatki mogą zostać poniesione na bieżące utrzymanie nieruchomości oraz na takie, które zwiększają wartość nieruchomości. Do większości z tych wydatków z uwagi na to, że uznaje się je za modernizację można zastosować ulgi podatkowe, zwłaszcza w sytuacji, w której standard bądź funkcjonalność danej nieruchomości zostaną podniesione. Przykładem modernizacji może być np. wymiana starych instalacji wodno-kanalizacyjnych na bardziej nowoczesne systemy, a także poprawienie izolacji. Wydatki poniesione na wymienione cele mogą stanowić podstawę do odliczenia pod warunkiem, że będą częścią większej inwestycji, której celem jest uzyskanie wyższej wartości nieruchomości. Wydatki na remont łazienki będzie można odliczyć tylko wtedy, kiedy będą udokumentowane za pomocą rachunków lub faktur. Podatnik musi przechowywać wszystkie faktury i rachunki dotyczące zakupionych towarów i materiałów przez określony czas. W przypadku osób wynajmujących mieszkanie wydatek poniesiony na remont łazienki może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, co pozwala im na odliczenie wydatku od podatku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo zaliczyć remont łazienki do kosztów podatkowych firmy pod warunkiem, że dana nieruchomość służy działalności gospodarczej.
Remont łazienki – odliczenie od podatku dochodowego
Z zasady koszty związane z remontem łazienki nie mogą zostać odliczone bezpośrednio od podatku dochodowego. Jednak po spełnieniu określonych warunków istnieje taka możliwość. Jednakże nie dotyczy to osób prywatnych, które mieszkają w danej nieruchomości. Nie mają one możliwości odliczenia w podatku dochodowym kosztów poniesionych na remont łazienki. Odliczeń mogą dokonywać jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wykonują w danej nieruchomości czynności związane z firmą.
Remont łazienki – rozliczenie podatku VAT
Do każdej transakcji związanej z zakupem towarów lub materiałów budowlanych, a także świadczeniem usług w zakresie remontu doliczany jest podatek od towarów i usług. Możliwość rozliczenia podatku VAT mają jedynie ci podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej pozbawione są możliwości odliczenia VAT związanego z remontem łazienki. Przedsiębiorcy mogą uwzględnić w swoich rozliczeniach podatek VAT pod warunkiem, że remont łazienki i koszty poniesione na niego związane są z prowadzoną działalnością. Łazienka musi znajdować się w nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. Wtedy koszty remontu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Od tych wydatków można odliczyć podatek VAT pod warunkiem, że remont łazienki będzie miał wpływ na funkcjonowanie firmy i będzie związany z prowadzoną działalnością.
Remont łazienki – ulgi podatkowe
Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na remont łazienki i odliczyć koszty od podatku pod warunkiem ich właściwego udokumentowania. Brak dokumentu potwierdzającego poniesione wydatki uniemożliwia podatnikowi skorzystanie z ulg podatkowych, dlatego wskazane jest gromadzenie faktur oraz rachunków za zakupione materiały, a także usługi modernizacyjne. Kolejnym warunkiem, który powinien zostać spełniony, aby remont łazienki można było odliczyć od podatku jest fakt, że remont jest większą inwestycją, której celem jest poprawa warunków życia na przykład osoby niepełnosprawnej. W tym przypadku zastosowanie będzie miała ulga rehabilitacyjna, dzięki której podatnik może odliczyć wydatki ponoszone na dostosowanie nieruchomości, w tym przypadku łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jeżeli remont będzie polegał na wprowadzeniu następujących udogodnień, jak np.: montaż poręczy bądź specjalnych urządzeń sanitarnych, to takie koszty mogą zostać odliczone od dochodu. Obecnie nie można liczyć na zwrot podatku VAT za zakupy materiałów budowlanych użytych do remontu łazienki z uwagi na to, że ulga na VAT za materiały budowlane została zlikwidowana.
Remont, czy modernizacja – różnice
Celem modernizacji jest trwałe ulepszenie, uwspółcześnienie i unowocześnienie nieruchomości, co w konsekwencji ma podnieść jej wartość. Modernizacja swoim zasięgiem obejmuje prace związane z podnoszeniem walorów estetycznych oraz użytkowych danej nieruchomości. Koszty poniesione na modernizację mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą w mieszkaniu, w którym będzie remontowana łazienka. W tej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia części kosztów, jeżeli będą one spełniały warunki ustawowe. Z kolei remont polega na odnawianiu, naprawie lub modernizacji istniejącej już nieruchomości lub jakiejś jej części. Celem wykonywanego remontu jest przywrócenie lub poprawa stanu technicznego i estetycznego takiej nieruchomości. W zakres remontu wchodzi np.: wymiana zużytych elementów, malowanie, renowacja instalacji, odświeżanie aranżacji wnętrz itp. W przypadku sprzedaży nieruchomości wydatki poniesione na remont mają wpływ na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem naliczonym od dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Jeżeli wydatki poniesione na remont zostaną uwzględnione w wyliczeniach podatku, to w konsekwencji dochód do opodatkowania zostanie zmniejszony.
Wynajem mieszkania, a remont łazienki, czy można odliczyć od podatku?
Remont łazienki w wynajmowanym mieszkaniu i koszty z nim związane mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, czyli podatnik może uwzględnić poniesione wydatki na remont łazienki w rozliczeniu podatkowym. Remont powinien zostać przeprowadzony w celu utrzymania wartości nieruchomości lub jej modernizacji. Dotyczy to wydatków takich jak np.: wymiana starej glazury na nową, modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także montaż nowoczesnych urządzeń sanitarnych. Jeżeli mieszkanie wynajmowane jest przez długi okres czasu i uzyskiwane są z tego tytułu regularne dochody, to wynajmujący może odliczyć koszty poniesione na remont łazienki. W tej sytuacji remont łazienki stanowi czynność mającą na celu utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie technicznym, a to z kolei ma wpływ na wysokość dochodu uzyskiwanego z wynajmu. Aby można było rozliczyć remont łazienki w wynajmowanym mieszkaniu, to podatnik koniecznie musi posiadać wszystkie rachunki i faktury dokumentujące świadczone usługi remontowe oraz zakupione materiały i powinien je przechowywać przez określony czas zgodnie z przepisami prawa podatkowego.