Rok 2021 przyniósł dla podatników szereg zmian dotyczących między innymi wprowadzenia nowych podatków, ale również wzrost niektórych opłat, jak np.: za energię elektryczną, czy wywóz śmieci. Część z nich zaczęła obowiązywać już 1 stycznia 2021 roku. nowe podatki 2021

Podatek od cukru i tzw. opłata od „małpek”

jest nowym podatkiem pobieranym od napojów zawierających cukier, substancje słodzące i substancje aktywne, jak kofeina, czy tauryna. Z kolei opłata od „małpek”, czyli alkoholu w opakowaniu do 300 ml będzie wynosiła 25 zł za 1 litr alkoholu 100%.

Wyższy podatek od nieruchomości

dotyczy gruntów własnych, mieszkań oraz domów. Bez znaczenia jest fakt, czy budynek przeznaczony jest na cel mieszkaniowy, czy wykorzystywany jest w działalności gospodarczej.

Podatek od sprzedaży detalicznej

pobierany od przychodów ze sprzedaży detalicznej w dwóch stawkach:
  • od przychodów nieprzekraczających 170 mln zł – 0,8%
  • od przychodów przekraczających 170 mln zł – 1,4%.
Podatek nie będzie dotyczył sklepów wielobranżowych, których przychody ze sprzedaży detalicznej nie będą przekraczały 17 mln zł w miesiącu.

Podatek CIT od spółek komandytowych i części spółek jawnych

Od 1 stycznia 2021 roku spółki komandytowe i niektóre spółki jawne (jeżeli nie ujawnią swoich wspólników) zapłacą podatek CIT. 

Podatek za przekształcenie spółki komandytowej lub jawnej w spółkę z o. o. 

Spółka jawna lub komandytowa, która przekształci się w spółkę z o. o. w celu skorzystania z Estońskiego CIT-u będzie musiała zapłacić podatek. 

Przepisy budowlane od 2021 roku

nakazują stawianie budynków pasywnych, czyli takich, które mają między innymi ograniczone zapotrzebowanie na energię pierwotną. Są dobrze zaizolowane i prawie w 100% szczelne. 

Ograniczenia w uldze abolicyjnej

Nowe przepisy zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2021 roku. Kwota ulgi została obniżona do wysokości 1 360 zł, co oznacza, że wielu Polaków pracujących za granicą kraju zapłaci wyższy podatek PIT.


Data publikacji: 2021-01-12, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU