Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest prawidłowe oznaczanie faktur VAT zgodnie z ustalonym ciągiem numeracji. W związku z tym, czy konieczne jest ujmowanie w pliku JPK_V7 anulowanej faktury? anulowana faktura JPK-V7

Plik JPK_VAT – faktura anulowana

Składany przez przedsiębiorcę plik JPK_V7 sprawdzany jest przez urząd skarbowy. Kontroli podlega praktycznie cały plik. Weryfikowane są zarówno dane finansowe, jak i ciągłość numeracji faktur. Wątpliwości może wzbudzać jedynie faktura anulowana. 
W obrocie gospodarczym czasami zdarzają się sytuacje kiedy faktura została wystawiona niepotrzebnie. W takim przypadku przedsiębiorca powinien ją anulować.
Jak należy postąpić w sytuacji kiedy dokument został już ujęty w pliku JPK_VAT? W takim przypadku zgodnie ze stanowiskiem zajętym przez Ministerstwo Finansów, przedsiębiorca powinien dokonać korekty wysłanego pliku JPK_VAT.

Jeżeli taka faktura została wykazana w już złożonym JPK_VAT, to należy wysłać korektę tego pliku bez uwzględniania tej faktury. Jeżeli natomiast nie wysłano jeszcze JPK_VAT, to w składanym pliku nie uwzględniamy takiej anulowanej faktury.


Data publikacji: 2021-06-25, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU