Przedsiębiorcy, którzy chcą samodzielnie prowadzić księgowość mogą skorzystać z programów księgowych dostępnych w Internecie. Niektóre z nich są darmowe. Jak wybrać najlepszy program dla firmy? program do kpir

Oprogramowanie księgowe, jak wybrać? 

Szukając darmowego oprogramowania księgowego można wykorzystać w tym celu wyszukiwarkę internetową i w ten sposób znaleźć program do KPiR najbardziej odpowiedni dla swojej firmy. Niestety nie mamy pewności, że trafimy na aktualny i zgodny z przepisami program. Niektóre firmy wykorzystują w tym celu papierowe druczki do KPiR, program excel (KPiR w excelu), interaktywne formularze PDF czy aktywne wzory druków KPiR Gofin-a. Dużym minusem takich rozwiązań jest konieczność ręcznego wprowadzania danych z faktur, aby tego uniknąć warto wybrać program do faktur posiadający możliwość generowania KPiR.

Najlepszy darmowy program do prowadzenia KPiR

Przy wyborze programu księgowego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. 
  • Aktualne przepisy
    to podstawa dobrego programu księgowego zawierającego nie tylko poprawne szablony faktur, ale również wzory pism i innych dokumentów wymaganych przez urzędy. Wszelkie zmiany jakie zachodzą w tym zakresie w ciągu roku powinny być uwzględnione w programie.
  • Bezproblemowa aktualizacja,
    duża część dostępnych programów działa przeważnie w oparciu o system zainstalowany na dysku twardym komputera lub na oddzielnym serwerze danego biura. W takiej sytuacji osobą upoważnioną do wprowadzenia zmian lub zainstalowania uaktualnionej wersji programu jest pracownik biura rachunkowego. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ takie rozwiązanie może wiązać się z dodatkowymi kosztami. W niektórych przypadkach za aktualizacje trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych za każdą. Kolejnym czynnikiem, który ma duży wpływ na utrzymanie biura jest koszt związany z jego wyposażeniem w komputery z pojemnymi dyskami twardymi. Jest to jeden z powodów, dla których warto rozważyć wybór darmowego programu do prowadzenia KPiR online. W tym przypadku dane przechowywane są w chmurze, co pozwala obniżyć koszty do niezbędnego minimum, a przy tym jest to rozwiązanie gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wszystkie aktualizacje wykonywane są automatycznie.
  • Bezpieczeństwo
    programy księgowe działające w chmurze są bezpieczne. Działają na takiej samej zasadzie co bankowość elektroniczna. Dodatkowo kontakty pomiędzy biurem rachunkowym, a przedsiębiorcą ograniczone są maksymalnie. Wybierając program online nie ma konieczności spotykania się: przedsiębiorca - biuro. Dostęp do wszystkich dokumentów księgowych jak i danych jest cały czas. Przedsiębiorca może wprowadzać i wysyłać dokumenty z każdego miejsca, z każdego urządzenia z dostępem do Internetu i o każdej porze, bezpośrednio do programu (skany lub zdjęcia).
  • Czas,
    dużym plusem programów online jest to, że dzięki nim można zaoszczędzić własny czas. Niezależnie od sytuacji dokumenty zawsze dostarczane są terminowo, bez potrzeby zawożenia ich do biura rachunkowego.

KPiR w programie do faktur: Faktura XL

Prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów w programie Faktura XL odbywa się online w formie elektronicznej i jest bardzo proste i intuicyjne. Tworzenie wpisów i obsługa nie wymaga wiedzy specjalistycznej z zakresu księgowości. Program wykona większość operacji automatycznie, można więc prowadzić ewidencję KPiR online samemu.
Faktury wystawiane i wprowadzone do programu w dziale Koszty (faktury kosztowe) automatycznie dodają się do PKPiR, która znajduje się w dziale Raporty:




Księga posiada też opcję dodawania, przestawiania, edycji i usuwania wybranych pozycji
. Działa to podobnie jak prowadzenie ewidencji w komórkach programu Excel. Wystarczy kliknąć w wybraną komórkę, aby przeszła ona w tryb edycji i można uzupełniać wtedy wprowadzić dane w odpowiednich kolumnach KPiR.

Wygenerowana księga jest zgodna z przepisami i pozwala na utworzenie Jednolitego pliku Kontrolnego dla Księgi przychodów i rozchodów JPK_PKPiR od razu w programie, który można wysłać do Urzędu Skarbowego na życzenie w razie kontroli.

Zobacz też: Instrukcja prowadzenia KPiR w programie


Data publikacji: 2020-10-21, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU