W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna interesować się zakupem kampera, w tym również przedsiębiorcy. Czy wykorzystywanie do celów prywatnych kampera zakupionego do firmy daje przedsiębiorcy prawo do pełnego odliczenia podatku VAT? pelne odliczenie vat od zakupu kampera

Wykorzystywanie firmowego kampera do celów prywatnych 

Przedsiębiorca może wykorzystywać do celów prywatnych kampera mającego masę całkowitą powyżej 3,5 tony zakupionego do firmy nie tracąc przy tym możliwości odliczenia 100% podatku VAT. Takie samo zdanie podziela Naczelny Sąd Administracyjny, który swoje stanowisko wyraził w odpowiedzi na złożoną skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wniosek do sądu złożyła osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Dotyczył on zaskarżenia interpretacji indywidualnej wydanej w 2021 roku przez organ podatkowy. Przedsiębiorca planował zakup kampera o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, który następnie miał zamiar częściowo wykorzystywać w celach prywatnych na własne potrzeby, a częściowo na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak np. wynajem innym firmom. W związku z tym przedsiębiorca chciał potwierdzić, że w tej sytuacji będzie miał prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na kamper i jednocześnie będzie miał obowiązek każde przekazanie kampera na cele osobiste opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko organu podatkowego i sądów

W odpowiedzi na wniosek złożony przez przedsiębiorcę w wyżej wymienionej sprawie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, w której wskazał na przepisy art. 86a ustawy o VAT mówiące o tym, że 50% limitu odliczenia VAT nie dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a takim pojazdem jest kamper opisany we wniosku podatnika. Przedsiębiorca ma zamiar wykorzystywać pojazd również do celów prywatnych, dlatego przysługuje mu prawo do odliczenia VAT jedynie w zakresie w jakim pojazd będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Jednocześnie Dyrektor KIS przyznał rację przedsiębiorcy odnośnie używania przedmiotów będących częścią przedsiębiorstwa podatnika w celach innych niż prowadzona działalność gospodarcza i że taka czynność powinna zostać opodatkowana jak odpłatne świadczenie usług. Przedsiębiorca jednak zaskarżył wydaną interpretację. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał rację podatnikowi. Zdaniem sądu użycie kampera w celach prywatnych wnioskującego jest świadczeniem usług, które zgodnie z przepisami art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i dlatego brak jest podstaw prawnych do proporcjonalnego ograniczania prawa do odliczenia tego podatku. 

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Podobnego zdania był też Naczelny Sąd Administracyjny, który stwierdził, że jeżeli wykorzystywanie kampera prywatnie jest opodatkowane VAT, to opodatkowana jest też całość użytkowania tego pojazdu, dlatego przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości.


Data publikacji: 2025-06-22, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU