Cały czas biała lista podatników VAT wzbudza wśród przedsiębiorców mnóstwo wątpliwości. Wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne pytania związane z tym tematem. Ministerstwo Finansów odpowiedziało już na wiele z nich i tym samym rozwiało niektóre niejasności. Nadal jednak pozostaje aktualne zapytanie o konieczność sprawdzania numeru rachunku kontrahenta znajdującego się na białej liście podatników VAT w przypadku dokonywania wpłaty za pomocą karty lub za pośrednictwem usługi pay by link. sprawdzanie kontrahenta biala lista
Płacąc za transakcję kartą płatniczą lub za pośrednictwem usługi pay by link nie ma konieczności sprawdzania kontrahenta na białej liście, ponieważ zapłata dokonana w ten sposób nie grozi poniesieniem konsekwencji (utrata możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT oraz odpowiedzialność solidarna z tytułu VAT). 

W obu przypadkach korzystamy z usług pośrednika. W takiej sytuacji trudno jest ustalić numer rachunku docelowego odbiorcy płatności.

Sprawdzanie białej listy – problem dla niektórych firm

Sprawdzanie białej listy nadal jest problemem dla dużej liczby przedsiębiorców, którzy muszą poświęcić więcej czasu na dokonanie płatności za wystawioną fakturę. Niektórzy obawiają się, że w miarę upływu czasu liczba problemów z białą listą może być jeszcze większa.

Obecną sytuację można porównać do okresu, w którym wdrażany był interfejs API białej listy podatników. Korzystanie z niego okazało się ograniczone, co spowodowało, że w szybkim czasie Ministerstwo Finansów musiało przygotować inne rozwiązania. 
Dzisiaj problemem wydaje się być również interpretacja przepisów. Zdarza się, że Ministerstwo Finansów zupełnie inaczej interpretuje istniejące zapisy ustaw, niż wynika to z ich brzmienia. Stanowisko urzędników powoduje, że podatnicy nie są pewni nowych obowiązków lub dotyczących ich zakazów. W konsekwencji rodzi się chaos. Sytuację może uratować jedynie stanowcze wyjaśnienie przez Ministerstwo Finansów problematycznych kwestii.

Biała lista podatników w programie

Program FakturaXL pozwala na automatycznie zweryfikowanie poprawności numeru rachunku bankowego kontrahenta sprawdzając czy znajduje się na białej liście podatników VAT udostępnianej przez Ministerstwo Finansów.

Dokładny opis działania Białej Listy znajduje się w dziale pomoc:
https://pomoc.fakturaxl.pl/biala-lista-podatnikow


Data publikacji: 2020-01-27, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU