Polskich podatników czekają kolejne zmiany podatkowe. W najbliższym czasie planowana jest między innymi obniżka podatku dochodowego z 17% do 12%. Jakie jeszcze inne zmiany będą miały miejsce? obnizka podatku pit 12 procent

Na jakie zmiany mogą liczyć Polacy?

Jeszcze w kwietniu podatnicy poznają projekty zmian w PIT, które zostaną przekazane do konsultacji społecznych. Do przekazania własnych uwag zostali zaproszeni w pierwszej kolejności księgowi i doradcy podatkowi, a także przedsiębiorcy, pracodawcy i dostawcy IT. 

W propozycji zmian znalazła się między innymi obniżka podatku PIT z 17% do 12%, a także sposób naliczania składki zdrowotnej. 

Obniżenie podatku dochodowego i inne propozycje

Jedną ze znaczących zmian, której projekt został przedstawiony jest obniżka PIT z 17% do 12% dla podatników rozliczających się wg skali podatkowej, a także pomysł likwidacji ulgi dla klasy średniej, której wdrożenie okazało się nietrafionym pomysłem. Ulga dla klasy średniej spowodowała, że wielu podatników zamiast zyskać, to straciła płacąc wyższe podatki od tych, które płacili przed jej wprowadzeniem. 

Bez zmian pozostanie kwota wolna od podatku, która nadal będzie w wysokości 30 000 zł. Wysokość progu podatkowego zostanie utrzymana w podwyższonej wysokości 120 000 zł. 

Zmieniony ma być sposób naliczania składki zdrowotnej. Jednak obecnie nic więcej nie wiadomo w tym temacie, poza tym, że zmiana ma być bardziej korzystna dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. 

Terminy wprowadzenia zmian

Celem wprowadzanych zmian ma być osiągnięcie większych korzyści przez podatników, dlatego powinny one obowiązywać jak najszybciej. Proponowanym terminem jest lipiec 2022 roku, co jest w zgodzie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego.


Data publikacji: 2022-04-04, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU