Dla części podatników złożenie deklaracji PIT oznacza zwrot podatku. Większość chciałaby otrzymać go jak najszybciej. Jaka jest możliwość sprawdzenia, czy środki ze zwrotu zostały wysłane przez Urząd Skarbowy? urzad skarbowy zwrot podatku

Rozliczenie roczne 

Obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie rocznego zeznania PIT w ustawowym terminie, do 30 kwietnia za rok poprzedni. W 2022 roku termin ten przypada w sobotę, dlatego czas na złożenie zeznania upływa z dniem 2 maja 2022 roku. Do tego dnia należy złożyć deklarację i opłacić ewentualne zaległości. Część podatników może oczekiwać na zwrot podatku. Najczęściej jest to konsekwencja korzystania z ulg podatkowych, jak np.: ulga na dzieci, rehabilitacyjna, internetowa, czy darowizny.

Szybki zwrot podatku, czyli deklaracja złożona elektronicznie

Podatnik, który chce szybko otrzymać zwrot podatku powinien wziąć pod uwagę złożenie deklaracji przez Internet. W tej sytuacji jest szansa, że pieniądze szybciej trafią na jego konto. Urząd na zwrot środków wynikających z rozliczenia rocznego ma czas do 45 dni (deklaracja złożona elektronicznie) lub do 3 miesięcy (deklaracja złożona w formie papierowej). Jeżeli w danym okresie deklarację złoży bardzo duża liczba osób, to terminy te mogą nieznacznie się wydłużyć. 

Obecnie duża część podatników może skorzystać z rozliczenia rocznego przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Każdy ma wgląd do swojej deklaracji poprzez portal www.podatki.gov.pl. Przygotowana wstępna deklaracja PIT może zostać uzupełniona przez podatnika o należne mu ulgi. Kwoty z deklaracji mogą być edytowane, a następnie podatnik może zatwierdzić zeznanie, co oznacza, że deklaracja została przekazana do urzędu. W przypadku gdyby z jakiś powodów deklaracja roczna nie została złożona przez podatnika, to urząd uzna, że wstępne rozliczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów (na podstawie PIT-11 otrzymanego przez pracodawcę), jest ostateczne. W przypadku nadpłaty urząd przekaże ją podatnikowi, ale w późniejszym terminie, do 31 lipca 2022 roku. 

Jak sprawdzić, czy zwrot podatku został zrealizowany?

Obecnie podatnik ma możliwość sprawdzenia, czy zwrot podatku został zrealizowany i jaki jest w danej chwili jego status. Może to zrobić przez portal podatkowy po zalogowaniu się na stronie i wybraniu zakładki „Zwroty podatków”. Do logowania służy Profil Zaufany lub aplikacja mObywatel.

Na stronie e-Urzędu Skarbowego można sprawdzić nie tylko zwrot podatku, ale również zaznajomić się z innymi możliwościami, jak np.: sprawdzić i opłacić mandat, złożyć wniosek, czy napisać i wysłać pismo do urzędu.

Data publikacji: 2022-03-29, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU