Współpraca z zagranicznymi kontrahentami to dla wielu przedsiębiorców standardowa sytuacja. Jednak wiąże się to z koniecznością zapoznania się z przepisami, które obowiązują w danym państwie. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się kwestią rozliczania zakupu paliwa nabytego za granicą. zakup paliwa poza UE w kosztach firmy

Podatek VAT a paliwo

Nabywanie paliwa w Unii Europejskiej jest nieco mniej skomplikowane niż w przypadku krajów, które do niej nie należą. Przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności zweryfikować, czy transakcja spełnia wymogi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Paliwo nabyte i zużyte poza RP dyskwalifikuje zaliczenie towaru jako WNT, gdyż paliwo nie jest dostarczone do Polski.

Należy wyraźnie podkreślić, że jeżeli transakcja nie jest zaliczana do WNT, rodzi się obowiązek zastosowania przepisów art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT. Oznacza to, że miejsce dostawy towarów, które nie są wysyłane oraz nie są transportowane jest zgodne z miejscem, gdzie towary występują w chwili dostawy. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Transakcję trzeba opodatkować tam, gdzie nastąpił zakup. Wiąże się to również z konsekwencją, a mianowicie nabywca musi wykonać rozliczenie podatkowe na zasadach obowiązujących w danym kraju.

Rozliczanie paliwa, które zostało zakupione poza granicami UE należy rozliczyć dokładnie na takich samych zasadach, co w krajach wspólnoty. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, VAT za zakupy w UE albo poza nią nie zostaje uregulowany w Polsce.

Paliwo nabyte poza granicami Polski, które powstaje w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest kosztem podatkowym.

Wymogiem zakwalifikowania wydatków na paliwo jest posiadanie faktury albo paragonu za paliwo. W niniejszej sytuacji do kosztów zostaje dodana kwota netto (trzeba pamiętać o limitach wyznaczonych przez ustawodawcę.

Jaki dokument potwierdza zakup?

Faktura i rachunek to najczęściej używane dokumenty, które potwierdzają zakup paliwa, ale można również wykorzystać paragon. Z zastrzeżeniem, że zawiera wszystkie wymagane elementy, a przede wszystkim nazwisko przedsiębiorcy albo nazwę firmy, adres, rodzaj bądź nazwę paliwa.

Przeliczenie dokumentu wystawionego w walucie obcej

Jeżeli przedsiębiorca otrzymuje faktury/rachunki wystawione w walucie obcej, do przeliczenia wykorzystuje średni kurs ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu roboczym, który występuje przed dniem wystąpienia kosztu – niniejsza zasada jest zgodna z art. 11a ust. 2 ustawy o PIT.


Data publikacji: 2024-04-26, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU