Święta zbliżają się dużymi krokami, dlatego przedsiębiorcy również wydają pieniądze na udekorowanie siedziby firmy. Istnieje możliwość, aby wydatki dotyczące nabycia choinek oraz bombek i innych dodatków wliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem, że nie są one zbyt wystawne. Zapoznaj się z dzisiejszym artykułem i poznaj więcej szczegółów dotyczących świątecznych zakupów dla firmy.

choinka w firmie

Fakt, że świąteczne zakupy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu potwierdza chociażby interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o numerze IBPBI/1/415-39/14/ESZ. Opinia organu podatkowego przypomina, iż kosztem uzyskania przychodów nie może być wydatek dotyczący reprezentacji, a także wydatki poniesione na usługi gastronomiczne, nabycie żywności, a także napojów, co dotyczy również napojów alkoholowych. Koszty uzyskania przychodów nie mogą być kosztami reprezentacji jednakże w przepisach nie znajdziemy definicji odpowiadającej terminowi reprezentacja. Jednakże nie jest to jednoznaczne z tym, że można wyznaczać zakres znaczeniowy przedstawionego terminu według własnej woli. Wśród wydatków na reprezentację wlicza się koszty, których zadaniem jest wygenerowanie odpowiedniego wizerunku przedsiębiorcy, a także odpowiadają za osiągnięcie konkretnego (pozytywnego) obrazu przedsiębiorstwa, które on nadzoruje.

Wydatki, które ponoszą przedsiębiorstwa w celu udekorowania firmy mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie wchodzą one do pojęcia reprezentacji, w związku z czym ustawodawca zezwala na tego typu działanie.
Organ podatkowy informuje, że zakupy wyposażenia (dekoracje są składnikiem majątku) dla biura, które służy działalności gospodarczej jest bez dwóch zdań kosztem uzyskania przychodów danej firmy. Jednakże, zakupy choinki oraz świątecznych akcesoriów wliczane są do kosztów uzyskania przychodów jedynie, gdy charakter danego przedsiębiorstwa jest z tym zgodny oraz przedsiębiorca posiada odpowiednie dokumenty na potwierdzenie wykonanych zakupów.

Posiłkując się interpretacją o numerze IPPB3/423-253/08-2/KK dowiemy się, że w sytuacji, kiedy zakupione akcesoria świąteczne będą przekraczać przyjęte normy w konkretnej branży bądź okolicy, a oprócz tego są zbyt wystawne czy ekskluzywne, bardzo drogie, a także odpowiadają w zdecydowany sposób za kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa, a także znajdują się jedynie w pomieszczeniach w których odbywają się spotkania wyłącznie z wybranymi klientami (między innymi sala konferencyjna bądź biura pracowników służących do reprezentowania firmy) zdecydowanie nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych jednostki gospodarczej.


Data publikacji: 2018-12-16, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU