Niektóre przepisy Polskiego Ładu wymagają poprawek. Ostatnio przygotowany projekt zmian stawia pod znakiem zapytania podjęte wcześniej przez przedsiębiorców decyzje o zmianie formy opodatkowania. Niektórzy przedsiębiorcy nie są do końca przekonani, czy podjęli słuszną decyzję i dlatego chętnie powróciliby do poprzedniej formy. Ministerstwo Finansów po konsultacjach zapowiedziało, że będzie możliwa zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. zmiana formy opodatkowania w trakcie roku polski lad

Zmiana formy opodatkowania w świetle obecnych przepisów

W zasadzie termin jaki obowiązuje przy zmianie formy opodatkowania, to 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyska pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Inny termin obowiązuje podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej, którzy na zmianę formy opodatkowania mają czas do 20 stycznia. Wynika z tego, że zgodnie z obecnymi przepisami zmiana opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa. 

Zmiana formy opodatkowania – nowelizacja przepisów w ramach Polskiego Ładu

Z początkiem 2022 roku zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone Polskim Ładem. Wtedy część przedsiębiorców zdecydowała się zmienić formę opodatkowania. Jednak po kilku miesiącach obowiązywania nowych przepisów zaczęli mieć wątpliwości czy dobrze postąpili. Ministerstwo Finansów postanowiło dokonać korekty przepisów. Nowelizacja Polskiego Ładu ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku.

Ministerstwo zaproponowało i udostępniło przedsiębiorcom ponowną zmianę formy opodatkowania, która byłaby możliwa w trakcie roku podatkowego. Decyzja ta została poprzedzona rozmowami z przedstawicielami przedsiębiorców, doradcami podatkowymi i księgowymi, a także dostawcami usług księgowych. Po konsultacjach Ministerstwo Finansów na konferencji prasowej przekazało informację, że przedsiębiorcy będą mogli wybrać rozliczenie wg skali podatkowej. Dotyczy to tych, którzy wybrali formę opodatkowania: 
  • podatek liniowy i ryczałt – po zakończeniu roku podatkowego 2022, za cały rok 
  • ryczałt – do 20 sierpnia 2022 roku, za drugą połowę roku.
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem i podatkiem liniowym będą mieli możliwość wybrania skali podatkowej w terminie do 30 kwietnia 2023 roku w rozliczeniu rocznym. Dodatkowo wszyscy podatnicy zostaną zobowiązani do składania zeznań rocznych w terminie do 30 kwietnia

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku – ryczałt na zasady ogólne

Od 1 lipca 2022 roku w związku z nowelizacją przepisów Polskiego Ładu zostanie obniżona stawka podatku dochodowego z 17% na 12%. Powyższa zmiana będzie miała wpływ na dochód przedsiębiorcy. Ci, którzy wybrali ryczałt, to w 2022 roku mogą stracić. Głównym powodem wyboru ryczałtu była niższa stawka podatku. W lipcu obie stawki podatku na skali i ryczałcie zrównają się i ryczałt nie będzie już tak atrakcyjną formą, tym bardziej, że w jego przypadku nie ma możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca będąc na ryczałcie nie musi dokumentować wydatków poniesionych na firmę za pomocą faktur. W jego przypadku przejście z ryczałtu na zasady ogólne nie jest zbyt korzystne, ponieważ przedsiębiorca nie posiada faktur dokumentujących wydatki firmowe. W lepszej sytuacji jest przedsiębiorca o statusie czynnego podatnika VAT będący w posiadaniu faktur wystawionych na firmę za poniesione wydatki.  

Podsumowanie

Projekt zmiany Polskiego Ładu zawiera propozycję, żeby przedsiębiorcy na ryczałcie mieli możliwość dokonania zmiany formy opodatkowania w następujący sposób:
  • za cały 2022 rok – po zakończonym roku podatkowym
  • od lipca 2022 roku – zmiana formy opodatkowania do 20 sierpnia 2022 roku.


Data publikacji: 2022-05-04, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU