Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2022 roku udostępniło podatnikom możliwość korzystania z systemu fakturowania w KSeF na zasadzie dobrowolności. Obowiązkowo e-fakturowanie miało zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Jednak termin ten decyzją Ministerstwa Finansów z 19 stycznia 2024 został przesunięty w czasie. zmiana terminu obowiazywania ksef

KSeF – powody, dla których e-fakturowanie zostało przesunięte

System KSeF miał być obowiązkowy dla małych i średnich firm od 1 lipca 2024 roku, a dla podatników zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 roku. Plany te jednak uległy zmianie. Obecnie nowy termin wdrożenia e-fakturowania w KSeF nie jest jeszcze znany. Przypuszczalnie będzie to 2025 rok. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wykrycie błędów, które uniemożliwiają wprowadzenie obowiązku wystawiania i odbierania e-faktur. W związku z zaistniałą sytuacją Minister Finansów zlecił przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego i tym samym przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Nowy termin zostanie wskazany w oparciu o wyniki audytu. Zdaniem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej system KSeF powinien być skonstruowany w taki sposób, aby mógł działać również w sytuacji, kiedy wystąpią błędy lub zaistnieją problemy o podłożu informatycznym. Przedsiębiorca wystawiając e-fakturę musi być pewien, że wystawione przez niego dokumenty w każdym momencie znajdą się w systemie. 

Decyzja o przesunięciu terminu została podjęta na podstawie informacji o gotowości systemu do pracy oraz na podstawie opinii przedsiębiorców. 

Nowy termin 

Nowy termin wdrożenia systemu KSeF zostanie podany, kiedy będzie dokładnie wiadomo, że jest on sprawny i bezpieczny dla użytkowników. Błędy, które zostały wykryte związane są przede wszystkim z przepustowością systemu. Przesunięcie terminu na kolejny rok oznacza, że w 2024 roku faktury nadal będą wystawiane na dotychczasowych zasadach z pominięciem systemu KSeF. Przedsiębiorcy zyskali więc dodatkowy czas, aby jeszcze lepiej przygotować się do wdrożenia KSeF. W przypadku przedsiębiorców, którzy już dostosowali swoje systemy do e-fakturowania i w związku z tym ponieśli pewne wydatki, zmiana przepisów jak i przesunięcie terminu może przyczynić się do zwiększenia kosztów ponoszonych na jednoczesne utrzymanie dwóch systemów do wystawiania faktur.


Data publikacji: 2024-01-21, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU