Z dniem 1 stycznia 2025 roku zmieniają się przepisy dotyczące możliwości zwolnienia z VAT. Od tego dnia małe firmy po spełnieniu określonych warunków będą mogły skorzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług również w innych krajach Unii Europejskiej. Nowelizacja ustawy wprowadzającej uproszczenia w podatku VAT została uchwalona przez Sejm 18 października 2024 roku. zwolnienie z vat w ue dla malych firm

Zwolnienie z VAT – przepisy obowiązujące obecnie w Polsce

Obecnie podatnicy zgodnie z ustawą o VAT mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług. Zwolnieniem objęci są przedsiębiorcy, których siedziba działalności gospodarczej znajduje się na terytorium Polski i u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Nowi przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej biorą pod uwagę kwotę limitu wyliczoną proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w ciągu roku. Ze zwolnienia nie mogą skorzystać podatnicy, których siedziba działalności gospodarczej znajduje się poza granicami kraju. W ich przypadku wielkość sprzedaży osiągnięta w danym roku nie ma znaczenia. 

Zwolnienie z VAT w Unii Europejskiej – dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych

Dzięki nowelizacji przepisów związanych ze zwolnieniem w podatku od towarów i usług zasady dotyczące rozliczeń podatku VAT zostały znacznie uproszczone. Przede wszystkim zmniejszyły się obowiązki administracyjne dotyczące podatku od towarów i usług przewidziane dla małych przedsiębiorców, których siedziba działalności gospodarczej znajduje się poza terytorium państwa, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność, czyli wtedy, kiedy podatnicy prowadzą działalność w różnych państwach unijnych. Jeżeli Polska będzie państwem członkowskim siedziby działalności gospodarczej, to będzie zobowiązana do prowadzenia spraw polskich podatników chcących skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w innych państwach Unii Europejskiej. Między innymi będzie zajmowała się potwierdzaniem kwalifikacji do zwolnienia podatników posiadających siedzibę firmy w innym państwie unijnym.

Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia, jeżeli spełni określone warunki. Między innymi: 
  • dokona rejestracji działalności gospodarczej w państwie, w którym firma ma siedzibę
  • będzie składał informacje o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE za okres kwartalny. 
Podatnicy, którzy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w państwie członkowskim, w którym chcą skorzystać ze zwolnienia muszą przestrzegać określonych limitów uprawniających do zwolnienia. Po przekroczeniu limitu podatnik traci prawo do skorzystania ze zwolnienia. W Polsce po nowelizacji przepisów nadal będzie obowiązywał limit w wysokości 200 000 zł

Miejsce świadczenia usług oraz zastosowanie procedury szczególnej dotyczącej dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków – określanie wg znowelizowanych przepisów

Zmiany w ustawie o VAT obejmują również kwestie związane z określaniem miejsca świadczenia usług oraz procedury szczególnej dotyczącej dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, a także antyków. W tym zakresie Polska dostosowała krajowe przepisy do uregulowań obowiązujących w Unii Europejskiej. Określanie miejsca świadczenia usług wg nowych przepisów dotyczy usług świadczonych na rzecz podatników takich jak: usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne i inne podobnego typu, jak: targi i wystawy, a także usługi pomocnicze do usług wstępu na imprezy, jeżeli obecność końcowego odbiorcy tych usług ma charakter wirtualny. 

Ustawa zawiera zapis dotyczący opodatkowania usług podatkiem VAT w miejscu ich faktycznej konsumpcji. W przypadku, kiedy niektóre usługi świadczone są np. w Internecie, to miejsce konsumpcji usługi będzie różnić się od miejsca konsumpcji właściwego dla usług świadczonych w sposób tradycyjny, czyli nie w sposób wirtualny. W tych przypadkach obowiązuje zasada, że przykładowo od transmisji internetowej, którą zakupi podatnik lub konsument pobierany jest podatek VAT w państwie siedziby podatnika lub w państwie miejsca zamieszkania konsumenta. Oznacza to, że podatek od towarów i usług trafi do państwa rzeczywistej konsumpcji wymienionych usług. 

Podsumowanie

Ustawa zakłada korzystanie ze zwolnienia w VAT w Polsce przez małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Z drugiej strony, polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać również ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE.


Data publikacji: 2024-11-14, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU