Polski system podatkowy cały czas jest uszczelniany. Ostatnio do użytku wprowadzona została aplikacja e-Paragony. aplikacja e-paragony na telefon

Czym jest aplikacja e-Paragony?

Aplikacja e-Paragony jest bezpłatna, bezpieczna i anonimowa. Wszystkie informacje oraz aktywności zapisywane są jedynie na urządzeniu użytkownika. Za jej pośrednictwem można zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, czy zgłaszać nieprawidłowości. 

Jak można korzystać z aplikacji e-Paragony?

Do aplikacji e-Paragony mają dostęp osoby będące w posiadaniu smartfona z systemem Android oraz iOS. Program jest w pełni bezpieczny. Dostęp do wszystkich danych zawartych w aplikacji został zabezpieczony kodem PIN i hasłem wskazanym przez użytkownika podczas aktywacji. Do aplikacji można zalogować się też za pomocą ustawień biometrycznych (odcisk palca lub odblokowanie za pomocą face ID, czyli przez system rozpoznawania twarzy). Dostęp do danych przechowywanych w aplikacji możliwy jest tylko z urządzenia użytkownika oraz dodatkowo z możliwością trzymania w chmurze.
 

Co może aplikacja e-Paragony?

W aplikacji możliwy jest zapis bardziej szczegółowych informacji, takich jak np.: data, kwota, czy kategoria. Można też wskazać dane sprzedawcy, a także dodać zdjęcie. Paragon można sprawdzić w głównym oknie aplikacji przez menu „Moje wydatki”. Wystarczy kliknąć w wybraną pozycję z listy i dalej przejść do szczegółów paragonu. Wydatki mogą zostać pogrupowane wg paragonów, do których zostały przypisane. Dostęp do zestawienia wszystkich paragonów i wydatków związanych z nimi możliwy jest poprzez funkcję sortowania. W przypadku przypisania kilku wydatków do paragonu zostaną one wyświetlone pod kwotą. 

Aplikacja e-Paragony – funkcje

Aplikacja e-Paragony została udostępniona przez Ministerstwo Finansów. Stworzono ją w celu większej kontroli nad wydatkami udokumentowanymi za pomocą paragonów.

Za jej pośrednictwem aplikacji e-paragony, użytkownik może: 
  • zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony, również w formie papierowej
  • przeglądać statystyki w zakresie ponoszonych wydatków
  • wskazywać informacje o gwarancjach za dany zakup
  • zgłosić niewydanie paragonu przez sprzedawcę
  • zgłosić wydanie tzw. paragonu kelnerskiego
  • zgłosić błędnie wykazaną pozycję na paragonie
  • zgłosić podejrzenie wystawienia fałszywego paragonu. 
W aplikacji możliwe jest sprawdzenie paragonów z kodem QR wystawionych przez kasę wirtualną. Użytkownik może sprawdzić, czy paragon został wystawiony przez urządzenie  zarejestrowane w Centralnym Repozytorium Kas. 
W przyszłości za pomocą aplikacji będzie można także automatycznie pobrać paragon wystawiony przez kasę wirtualną.


Data publikacji: 2022-01-21, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU