Przedsiębiorca może sam podjąć się prowadzenia oraz nadzorowania księgowości we własnym przedsiębiorstwie, jednakże może również skorzystać z pomocy księgowej, albo biura rachunkowego. Celem niniejszego artykułu jest przywołanie zalet płynących z wyboru biura rachunkowego. biuro rachunkowe ksiegowy

Księgowy

Jeśli zdecydujemy się na księgową, należy zawsze brać pod uwagę możliwość choroby oraz przymusowego urlopu, a co za tym idzie, przedsiębiorca zostaje sam z nieuporządkowaną księgowością firmy. Z kolei biuro rachunkowe jest otwarte zawsze, oczywiście w wyznaczonych godzinach oraz dniach tygodnia (z reguły mówimy o dniach powszednich). Nie musimy zawracać sobie głowy prywatnymi sprawami, które dzieją się w biurze rachunkowym, po podpisanym kontrakcie, owa firma musi wywiązać się z umowy. Nawet jeśli jeden z pracowników jest na zwolnieniu lekarskim bądź urlopie, inny pracownik jest w stanie zająć się ewidencją naszej firmy.

Biuro rachunkowe

Wybór biura rachunkowego oznacza dla przedsiębiorstwa mniejsze wydatki. Po pierwsze mniej płaci się za umowę podpisaną z biurem rachunkowym niż wypłatę dla pracownika, a dodatkowo nie doświadczamy kosztów dotyczących dokształcania pracownika oraz narzędzi niezbędnych do prowadzenia ewidencji. Księgowa, która podejmuje pracę w danej firmie, wymaga konkretnych narzędzi, które umożliwią jej pracę, w których skład wchodzi komputer, odpowiednie oprogramowanie itd.

Można przyjąć, że wydatki na księgową (wypłata i wszelkiego rodzaju niezbędne narzędzia) uplasuje się w wysokości 65 tysięcy złotych w stosunku rocznym, jednakże to tylko wstępne informacje, gdyż miejsce w którym prowadzone jest przedsiębiorstwo warunkuje wysokość pensji pracowniczej.

Biuro rachunkowe korzyści

Podpisując umowę z biurem rachunkowym, biuro bierze na siebie odpowiedzialność, jeśli w jakiejkolwiek sytuacji powstaną ewentualne szkody, które mogą mieć miejsce dzięki błędom popełnionym przez pracowników oraz reprezentantów. Odpowiedzialność finansowa o której mówimy, mieści się w granicy 3 pensji. Każde biuro rachunkowe podlega polisie OC, a co za tym idzie, zaistniałe szkody zostaną pokryte przy pomocy odszkodowania.

Biuro rachunkowe oferuje nie tylko prowadzenie ewidencji, ale również wszelkiego rodzaju usługi z zakresu ekonomi i rachunkowości. Umiejętności te są o tyle przydatne, że przedsiębiorca od czasu do czasu będzie musiał z nich skorzystać. Nawet jeśli biuro nie posiada specjalistów do konkretnych zadań (wśród których możemy zaliczyć interpretację podatkową, opinię prawną, itd.), posiada ono kontakty z osobami, które się tym zajmują, a często współpracują ze sobą, co wiąże się bezpośrednio z lepszymi warunkami dla właściciela przedsiębiorstwa.

Warto wiedzieć: Ranking najlepszych biur rachunkowych w Polsce

W kilku zdaniach przedstawione zostały zalety, które płyną z współpracy z biurem rachunkowym, jednakże decyzja dotycząca prowadzenia ewidencji firmy jest indywidualną decyzją jej właściciela.

Program dla biur rachunkowych i księgowych

Program FakturaXL posiada specjalny moduł dla biur rachunkowych. W ramach programu możliwa jest współpraca z własnym księgowym lub lokalnym biurem rachunkowym wewnątrz programu. Każdy klient biura rachunkowego posiada swój własny dostęp do programu w którym wystawia faktury. Natomiast biuro rachunkowe ma stały wgląd online do wystawianych przez klientów dokumentów z możliwością importu danych, a nawet edycji i wystawiania za nich faktur.

Ostatnia aktualizacja: 2020-04-18
Data publikacji: 2018-07-06, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU