Ostatnio coraz więcej osób zadaje pytanie, czy można wystawić fakturę na osobę niepełnoletnią? Czy lepiej, aby widniały na niej dane rodzica? faktura osoba niepelnoletnia

Czy można wystawić fakturę na dziecko?

Niestety nie można. Faktura jest dokumentem wystawianym w związku z dokonaniem określonej czynności, która może rodzić skutki prawne. W związku z tym może być wystawiona na osobę, która posiada tzw. pełną zdolność do czynności prawnych, a dziecko nie ma takich zdolności, dlatego nie można wystawić na nie faktury. Przepisy mówią, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się dopiero w momencie uzyskania pełnoletności.

Wszystkie umowy i inne dokumenty powinny być zawierane na dane (imię i nazwisko) „przedstawiciela ustawowego”, którym np.: jest rodzic lub prawny opiekun.


Data publikacji: 2020-05-27, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Darek
07 Czerwiec 2022

Większość doradców podatkowych mówi że na dziecko do 13 roku życia nie można wystawiać faktury. W przypadku 13-18 lat już niektórzy mają wątpliwości. W praktyce apteki i lekarze nie chcą wystawiać faktur na rodzica tylko na dzieci.

Jeme
23 Luty 2022

Na przykład w przypadku realizacji zlecenia NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne dokument handlowy MUSI być wystawiony na świadczeniobiorcę, czyli w przypadku np. wózka inwalidzkiego dla dziecka - na dziecko.

Księgowy
25 Styczeń 2022

Bzdura. Jak najbardziej może być wystawiona faktura na niepełnoletnie dziecko.

Lina
06 Listopad 2021

Poprosze dopisac podstawę prawną