Duża część przedsiębiorców robiąc zakupy firmowe korzysta z usług firmy Apple. Jak należy prawidłowo rozliczyć fakturę od Apple, na której znajduje się adres zagraniczny i polski numer NIP oraz polskie stawki VAT z naliczonym podatkiem VAT? faktura z apple

Faktura otrzymana od Apple - opis

Faktury wystawione przez firmę Apple zawierają zagraniczny adres. Z reguły, irlandzki. Natomiast numer VAT jest polski (PL VAT). W polskiej walucie podane są też kwoty i naliczony podatek VAT. Dodatkowo na dokumencie znajduje się adnotacja o numerach rejestrowych w Polsce. Podanie numerów rejestrowych oraz numeru identyfikującego firmę Apple zawierającego przedrostek PL świadczy o tym, że firma Apple zarejestrowana jest w Polsce do rozliczania transakcji

Faktura od Apple Distribution International – sposób rozliczania

Fakturę od firmy Apple (firma zarejestrowana w Polsce) rozlicza się na takich samych zasadach jak każdą inną fakturę krajową. Nie ma znaczenia, że na dokumencie widnieje adres zagraniczny. 

Czynny podatnik VAT ujmuje fakturę w KPiR w kwocie netto, a podatek VAT w ewidencji zakupów VAT. Podatnicy zwolnieni z VAT wskazują w KPiR kwotę brutto z faktury.


Data publikacji: 2021-10-18, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
FHU JACA Jacek Gumowski
10 Czerwiec 2022

Tak, ale program FakturaXL po wpisaniu NIP podaje komunikat : Szukana firma nie istnieje ! i Nie mogę wprowadzić zakupu.

 
Faktura XL
10 Czerwiec 2022

Pobieranie danych po NIP jest z bazy GUS. Nie ma tam firmy Apple, ponieważ jest ona zarejestrowana wyłącznie do VAT-u. Proszę wpisać dane firmy Apple ręcznie. Przy kolejnej fakturze, wprowadzone dane już będą zapamiętane i wystarczy wybrać.