Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest ewidencjonowanie sprzedaży. W celu wystawienia faktury warto wykorzystać Internet. Z dobrym programem do fakturowania online można w łatwy i szybki sposób wystawić fakturę. Taki program ma wiele innych zalet. fakturowanie online

Faktura elektroniczna

lub inaczej e-faktura jest dla większości przedsiębiorców dobrze znanym dokumentem dostępnym od kilku lat. W 2013 roku miała miejsce nowelizacja przepisów, co pozwoliło uznać e-fakturę za taki sam dokument jakim jest zwykła faktura papierowa. Faktura elektroniczna jest dokumentem wysyłanym do klienta w formie elektronicznej, najczęściej w pliku PDF i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Z zasady klient powinien wyrazić zgodę na dokumentowanie transakcji za pomocą e-faktur. Nie musi tego robić w specjalny sposób. Wystarczy, że nie wniesie sprzeciwu jeżeli otrzyma taki dokument. Oznacza to, że wyraził zgodę na jego otrzymanie. 

Fakturowanie online ma wiele zalet. Między innymi: 
  • oszczędność czasu i pieniędzy
  • szybki czas dostarczenia do klienta
  • bezpieczeństwo danych
  • łatwe i wygodne przechowywanie.

Oszczędność czasu i pieniędzy przy fakturowaniu online

Prowadzenie firmy wymaga od przedsiębiorcy sporego zaangażowania i przede wszystkim dużej ilości czasu. Fakturę elektroniczną można wystawić dosłownie w kilka chwil. W tym celu bardzo pomocne są specjalne programy przeznaczone do fakturowania online, które najczęściej zintegrowane są z CEIDG oraz GUS-em. Dzięki tej funkcjonalności wystarczy wpisać w programie NIP kontrahenta, a system sam pobierze potrzebne dane adresowe i nazwę firmy. Przedsiębiorca posiada możliwość stworzenia własnej bazy kontrahentów, co pozwoli mu w przyszłości szybciej wystawiać kolejne faktury. Decydując się na wystawianie e-faktur można dodatkowo zaoszczędzić między innymi na drukowaniu dokumentów, papierze, kopertach, znaczkach, czy wysyłce listem poleconym.

Niektóre programy do wystawiania faktur dostępne w sieci działają w systemie SaaS (Software as a Service), co oznacza, że użytkownik oprogramowania płaci jedynie w momencie kiedy z niego korzysta. Przykładem takiego oprogramowania jest Faktura XL.

Szybki czas dostarczenia e-faktury do klienta

Fakturę elektroniczną wystawia się dość szybko i tak samo szybko może ona trafić do kontrahenta. Najszybszym sposobem na jej dostarczenie jest wysyłka za pomocą programu do fakturowania. Dokumentu nie trzeba pobierać na pulpit. Większość programów posiada również opcję przypomnienia o płatności (wysyłana do klienta w wiadomości SMS lub e-mailem). Fakturę można wystawić i wysłać z każdego, dowolnego miejsca. Warunek: dostęp do Internetu.

Bezpieczne fakturowanie online

Wszystkie dane zawarte w wystawionych dokumentach za pośrednictwem programu do wystawiania faktur są bezpieczne. Przedsiębiorca nie musi martwić się, że dostęp do nich będą miały niepowołane osoby, ponieważ to dostawca oprogramowania odpowiada za bezpieczeństwo danych. 
Innym czynnikiem, który przemawia za wystawianiem e-faktur jest ekologia. Faktura elektroniczna nie wymaga wystawiania i gromadzenia faktur papierowych.

Przechowywanie faktur elektronicznych

Fakturowanie online jest korzystnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który nie musi przechowywać wystawionych dokumentów na własnym komputerze. Wszystkie faktury trafiają do chmury, gdzie przechowywane są przez wymagany prawem okres czasu. Przedsiębiorca ma do nich dostęp w dowolnym momencie i nie musi już gromadzić dokumentów w biurze.

Jaki program do fakturowania online wybrać?

Warto przed dokonaniem wyboru programu online sprawdzić jak działa i czy posiada wszystkie funkcje, które są potrzebne we własnej firmie. Dlatego na początek warto wypróbować Bezpłatną wersję programu. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z niezależnych rankingów programów do faktur online.

Rynek programów do faktur online w ostatnich latach jest mocno konkurencyjny. Producenci stacjonarnych programów do faktur stworzyli wersje online mniej lub bardziej udane. Przepisy cały czas się zmieniają, wymuszają na przedsiębiorcach sprawdzanie kontrahentów online (biała lista podatników, czy jest czynnym podatnikiem vat, VIES), generowanie i wysyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych JPK V7M lub JPK V7K oraz na żądanie JPK-FA. Dlatego dobry program do faktur online musi posiadać te wszystkie możliwości i być jednocześnie intuicyjny.

Przykładem takiego programu do faktur online jest Faktura XL


Program Faktura XL występuje w wersji Bezpłatnej do 10 dokumentów na miesiąc lub Płatnej w której nie ma limitów. Dodatkowo występuje również wersja z magazynem. Na początek polecamy zarejestrować się na wersji darmowej i wypróbować program bez żadnych zobowiązań. W trakcie korzystania z programu można łatwo przejść na wersję Pełną bez utraty wcześniej wprowadzonych danych. Faktura XL jest liderem rankingów wśród programów do faktur online, na popularność programu składa się jego wysoka intuicyjność, znakomite opinie klientyów, wsparcie 24/7 i bardzo atrakcyjna cena programu (prawdopodobnie najtańszy program na rynku z funkcjami księgowymi).


Data publikacji: 2020-11-15, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU