Freelancer, czy koniecznie musi założyć firmę? W jaki sposób powinien rozliczać się z klientami? Jest kilka sposobów na rozliczanie się freelancerów ze zleceniodawcami. faktury dla freelancerow

Sposoby rozliczania ze zleceniodawcami

Freelancer, który pracuje dorywczo ma do wyboru kilka rozwiązań dotyczących sposobu rozliczania ze zleceniodawcą.
Jest to między innymi: Jest jeszcze jeden sposób, ale niezalecany, ponieważ jest nielegalny, to tzw. praca na czarno.

Czy freelancer koniecznie musi założyć własną firmę?

Prowadzenie działalności zarobkowej w sposób ciągły wymaga zarejestrowania firmy. W sytuacji kiedy freelancer w każdym miesiącu otrzymuje zlecenia i je realizuje, a z otrzymanych pieniędzy jest w stanie utrzymać się, to ma obowiązek założenia działalności gospodarczej

Z kolei działalność twórcza nie wymaga założenia własnej firmy. Działalnością twórczą może być: copywriting, dziennikarstwo, pisanie blogów, tworzenie grafik itp. W teorii przedstawiciele wymienionych zawodów nie muszą zakładać firmy, aby móc rozliczać się ze zleceniodawcami. Wystarczy, że np.: podpiszą umowę o dzieło.

Praca na czarno – jeden z gorszych wyborów

który na dłuższy okres czasu nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem. Freelancer wykonuje pracę bez umowy i jednocześnie nie posiada dowodu na współpracę ze zleceniodawcą, który jeżeli okaże się nieuczciwy może mu po prostu nie zapłacić. Z kolei, choć niezwykle rzadko może dojść do sytuacji kiedy wykonawca będzie domagał się od zleceniodawcy usunięcia tekstów, za które ten mu zapłacił. Jest to powód, dla którego większość przedsiębiorców zlecając wykonanie pracy wymaga podpisania umowy i przy okazji zrzeczenia się do nich praw autorskich.

Umowa o dzieło

jest jednym z lepszych wyborów dla freelancera, który nie chce zakładać firmy. Podpisując umowę strony (zleceniodawca i wykonawca dzieła) umawiają się na piśmie na wykonanie dzieła. Ustalają przedmiot umowy, wynagrodzenie oraz inne warunki. Z reguły każda firma, która zleca pracę posiada własny wzór umowy. Jeżeli chodzi o zapłatę, to przeważnie jest ona przelewana na konto wykonawcy dopiero po podpisaniu umowy oraz wypełnieniu i podpisaniu stosownych dokumentów oraz po wykonaniu zlecenia. W obecnych czasach coraz częściej praktykuje się wysłanie podpisanej i zeskanowanej umowy za pośrednictwem e-maila. 

Pomimo, że umowa o dzieło jest bezpieczną formą współpracy, to jednak takie rozwiązanie nie za bardzo sprawdza się w przypadku pojedynczych zleceń. Częste podpisywanie i wysyłanie umów po dłuższym okresie czasu może okazać się dla samego freelancera męczącą czynnością, dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się być wystawianie faktury bez zakładania firmy.

Wystawianie faktur bez firmy

Freelancer ma do wyboru kilka rozwiązań. Może np.: skorzystać z działalności nierejestrowanej. Dzięki temu może on wystawiać rachunki osobom fizycznym bez rejestrowania firmy.

Muszą jednak zostać spełnione określone warunki: Do limitu przychodu wliczają się wszystkie kwoty brutto łącznie z tymi, za które klient jeszcze nie zapłacił. Przekroczenie limitu w trakcie miesiąca wymaga zarejestrowania firmy w ciągu 7 dni.

Do prowadzenia działalności nierejestrowanej jako freelancer polecamy:
Bezpłatną wersję programu Faktura XL

Drugim rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z platformą useme.eu. Useme jest portalem internetowym łączącym freelancerów ze zleceniodawcami. Za jego pośrednictwem możliwe jest wystawienie faktury VAT za realizację usług na rzecz osób prywatnych. Serwis podpisuje umowę o dzieło lub zlecenia z freelancerem i na tej podstawie między innymi rozlicza też za niego podatki.

Inkubatory Przedsiębiorczości, a praca freelancera

Inkubatory Przedsiębiorczości stają się coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności, a właściwie jej testowania. Są wygodniejszą i tańszą formą prowadzenia firmy. Testowanie własnego pomysłu na biznes za pomocą inkubatorów może znacząco zmniejszyć koszty i skrócić czas przeznaczony na formalności. Dobre rozwiązanie także w przypadku freelancerów.


Data publikacji: 2020-11-20, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Anna
13 Luty 2022

Korzystam z serwisu FakturaXL dzięki któremu można wystawić właśnie faktury bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Jestem freelancerem, tworze strony internetowe. Polecam.