Statystyki pokazują, że zawód freelancera wybrało nawet 270 tysięcy Polaków. Co więc robią freelancerzy i jak dokładnie wygląda ich praca? Bycie freelancerem wielu osobom kojarzy się z beztroskim siedzeniem w kawiarni, czy pracą na plaży, jednak w praktyce to tak nie wygląda. Poniżej omówione zostaną szczegółowe informacje dotyczące freelancerów, a także plusy i minusy bycia wolnym strzelcem. wlasny biznes jako freelancer

Freelancer, czyli wolny strzelec

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, kim jest freelancer? To określenie jest wykorzystywane w Polsce od wielu lat. Pierwsze informacje na ten temat można odnaleźć w twórczości pisarza pochodzącego ze Szkocji Waltera Scotta. Zestawienie słów „free” oznaczającego wolność i „lancer”, co dało połączenie wolnego strzelca, które może być wykorzystywane w różnych kontekstach.

Zawód freelancera jest nieodłącznie związany z działaniem w Internecie oraz pracą mobilną świadczoną na rzecz różnych zleceniodawców. Sposób postrzegania tego określenia przeszedł sporą modyfikację, ale cały czas towarzyszy mu romantyczna wolność, brak szefa oraz wizja niezależności finansowej.

Jak wygląda praca freelancera?

Freelancerzy zajmują się przede wszystkim pracą zdalną, gdyż wiąże się to z oszczędnością czasu i sporym ułatwieniem. Nie trzeba jeździć do klientów, odbywać osobistych spotkań, wynajmować biura, gdyż wszystko może się odbywać z wykorzystaniem Internetu i dostępnych narzędzi. Każdy na tym korzysta, gdyż oszczędność czasu przypadnie do gustu zarówno freelancerowi, jak i zleceniodawcy korzystającemu z jego usług.

Wolni strzelcy zajmują się przede wszystkim pracą związaną z:
  • mediami społecznościowymi,
  • grafiką,
  • copywritingiem,
  • fotografią oraz wideo,
  • programowaniem,
  • korektą tekstów,
  • tłumaczeniem.

Freelancerzy zajmują się także doradzaniem, coachingiem i strategiami. Fryzjerzy i kosmetyczki także określają się tytułem wolnych strzelców, gdyż sami wyznaczają sobie tryb pracy, a także godziny w jakich świadczą usługi i współpracują z wieloma klientami.

Aby zostać freelancerem, trzeba najpierw opracować plan działania, dobrze się zastanowić, znaleźć pracę która sprawia radość i daje satysfakcję, a do tego jej wykonanie nie dostarcza większych trudności. Możliwości jest wiele.

Jak zacząć pracę jako freelancer?

Pierwszym krokiem jest wybór kierunku. Wolni strzelcy nie mają żadnych ograniczeń, ale specjalizacja powinna być dobrana do ich umiejętności i możliwości. To warunek otrzymywania interesujących i dobrze płatnych projektów, a także uniknięcia problemów z niezadowolonymi zleceniodawcami.

Wielokrotnie feelancer musi najpierw sporo się nauczyć, później zdobyć doświadczenie, ciężko pracować, ale niewątpliwą zaletą jest skorzystanie z talentu umożliwiającego osiągnięcie sukcesu jako wolny strzelec.

W pierwszym etapie nie warto wykonywać zaawansowanych i trudnych zleceń, zamiast tych bardzo wymagających lepszym wyborem są mniej skomplikowane i prostsze zadania. Na początku stawka nie zawsze jest wysoka, jednak po stworzeniu dobrego portfolio i nabyciu doświadczenia oferty są coraz lepsze. Ważne są także nowe znajomości, które mogą przekształcić się w satysfakcjonującą i wieloletnią współpracę. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że na początku nie ma sporych pieniędzy ani ogromnej ilości zleceń, jednak wszystko zmienia się z czasem.

Będąc wolnym strzelcem nie trzeba martwić się o CV albo listy motywacyjne. Kluczowe znaczenie ma dobrze przygotowane portfolio. Klienci zwracają szczególną uwagę na doświadczenie oraz umiejętności. Po realizacji kolejnych projektów, warto zapisywać prace, chwalić się nimi i pokazać potencjalnym zleceniodawcom.

Freelancer i jego różne oblicza

Freelancerzy nie zawsze zajmują się dorywczymi zleceniami. Wolni strzelcy wielokrotnie łączą tradycyjną pracę zawodową z wykonywaniem zleceń, gdyż to dla nich gwarancja zarobku i równocześnie chęć wykonywania nowych, ciekawych projektów oraz zdobywania doświadczenia i poprawy sytuacji finansowej. Taki sposób działania jest dobrym wyborem dla osób, które nie są pewne, czy uda im się osiągnąć sukces, a mają na przykład rodzinę na utrzymaniu, dlatego nie chcą rezygnować z pewnego źródła dochodu. Oczywiście wiąże się to z wydłużeniem czasu pracy. Z kolei wieczorem czy w trakcie weekendów zamiast odpoczywać, czy spędzać czas z bliskimi trzeba poświęcić się realizacji zleceń.

Każda sytuacja ma zarówno mocne, jak i słabe strony i trzeba je brać pod uwagę. Oczywiście, wraz z poprawą sytuacji finansowej i nabyciem doświadczenia cała sytuacja może ulec zmianie. Rezygnacja z pracy na etacie to dla wielu pierwszy krok do sporych zmian w życiu i zajęcia się pracą jako wolny strzelec na pełen etat.

Przed rezygnacją z pracy na etat, warto…

Zacznijmy od tego, że praca freelancera nie polega na siedzeniu w kawiarni przez większą część dnia i relaksowaniu się, gdyż większość osób pracuje w domu, w miejscu, gdzie można się skoncentrować i skupić na wykonywaniu powierzonych zadań. Miejsca publiczne na pewno nie są częstym wyborem, gdyż znajduje się w nich zbyt wiele rozpraszaczy oraz niepotrzebnych pokus.

Oczywiście, pracując w domu można czasem odczuwać samotność i dotkliwy brak współpracowników.  

Kolejnym problemem jest trudność w zachowaniu work-life balance. Freelancer nie musi wstawać o wczesnej porze, żeby zdążyć do pracy, sam decyduje, kiedy zajmuje się realizacją zleceń, co dla osób bez sporej motywacji i zaangażowania może być problemem. Zapłata za wykonane zlecenia służy jednak do opłacenia mieszkania, kupna jedzenia, a także oszczędzania, dlatego brak motywacji czy luźne podejście nie są na miejscu. Zlecenia same się nie zrealizują, a pieniądze nie zarobią.

Wolni strzelcy mogą zmagać się z wieloma trudnościami na swojej drodze. Muszą zgromadzić wystarczająco dużo klientów, żeby zarobki były wystarczające, dbać o regularny kontakt z nimi, a także nawiązanie dobrej relacji. Mogą występować rożne sytuacje, kiedy ze względu na brak pracy, trzeba wykonać gorzej płatne zlecenia w celu uregulowania podatków czy opłaty za czynsz.

Brak regularnego czasu pracy może wiązać się zarówno z korzyściami, jak i problemami.

Wolni strzelcy nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, szczególnie na samym początku. Warto rozważyć podpisywanie umów o dzieło albo zlecenie, chociaż w praktyce wielu zleceniodawców wymaga faktury, co wiąże się z koniecznością rejestracji firmy.

Kilka słów podsumowania

Bycie freelancerem wiąże się z wieloma korzyściami, jednak nie jest to praca dedykowana dla każdego. Ma zarówno słabe jak i mocne strony. Niewątpliwą korzyścią jest dobre wynagrodzenie, wygoda i poczucie bezpieczeństwa.

Warto zacząć od podejmowania się pojedynczych zleceń po zakończeniu pracy na pełen etat. Jeżeli okaże się, że bycie wolnym strzelcem jest satysfakcjonujące, a zarobki lepsze niż w tradycyjnej pracy, warto rozważyć całkowitą zmianę i zrezygnować z pracy na etacie.

Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy praca freelancera jest dobrym rozwiązaniem dla konkretnej osoby. Trzeba tego spróbować, a następnie podjąć wiążące decyzje.


Data publikacji: 2023-08-29, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU