W ostatnich latach coraz więcej firm organizuje spotkania integracyjne dla pracowników. Są one idealnym sposobem na oderwanie się od codziennych zajęć zawodowych. Służą lepszemu poznaniu i pozwalają miło spędzić czas po zakończonym tygodniu pracy. Między innymi mają wpływ na poprawę atmosfery w pracy. Gdzie najlepiej zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników i jak powinna ona wyglądać? jak zorganizowac impreze integracyjna dla pracownikow

Czy impreza integracyjna jest potrzebna? 

Imprezy integracyjne organizują przede wszystkim pracodawcy, którzy chcą docenić pracę i zaangażowanie pracowników wykonujących codzienne czynności zawodowe. Można powiedzieć, że spotkanie integracyjne pełni rolę nagrody dla oddanych i lojalnych podwładnych, którzy na co dzień ciężko pracują na sukces firmy. Poza tym takie spotkania dają szansę na lepsze poznanie, a co się z tym wiąże na lepszą współpracę pomiędzy pracownikami. To z kolei przekłada się na bardziej wydajną pracę. 

Spotkanie integracyjne – gdzie można je zorganizować? 

Imprezę integracyjną można zorganizować w wielu miejscach, nawet na terenie zakładu pracy, oczywiście po godzinach pracy. Największą popularnością cieszą się restauracje, chociaż nie jest to jedyne miejsce, w którym może odbyć się impreza integracyjna. Pracodawca może znaleźć inne rozwiązanie i zaprosić pracowników gdzie indziej. Lokalizacja, a także rodzaj rozrywki zależą między innymi od posiadanego budżetu oraz preferencji samych pracowników. Spotkanie integracyjne może odbyć się np. w escape roomie, w restauracji, w klubie muzycznym lub aktywnie na powietrzu. Pracownicy mogą wziąć udział w biegach, bawić się w gry terenowe lub w paintball. Dobry pracodawca przede wszystkim szanujący pracowników powinien najpierw przed wyborem odpowiedniego miejsca zasięgnąć opinii od zatrudnionych osób, gdzie, w jakie miejsce chcieliby pójść i na jakiej aktywności najbardziej im zależy. 

Escape room 

Spędzenie czasu w escape room może okazać się idealnym pomysłem na miłe spędzenie czasu po pracy. W zabawie bierze udział grupa osób, która zostaje zamknięta w pomieszczeniu. Jej zadaniem jest rozwiązywanie przeróżnych zagadek, znajdowanie wskazówek oraz przedmiotów otwierających kolejne drzwi. Celem jest wydostanie się na zewnątrz. Dzięki zabawie pracownicy nabywają umiejętności potrzebne do pracy w grupie. Przy okazji wspaniałej zabawy integrują się ze sobą i tworzą wspaniały zespół, który dzięki współpracy jest w stanie wykonać każde zadanie.

Kameralna restauracja z klimatem lub kawiarnia 

Czasami pracownicy mają ochotę miło spędzić czas w nieaktywny sposób we wspólnym gronie w wybranej restauracji lub w kawiarni, w lokalach, które będą spełniały ich oczekiwania, a jednocześnie będą usytuowane w miejscu, do którego jest dogodny dojazd. Jedną z propozycji może być restauracja lub kawiarnia, gdzie w tle będzie rozbrzmiewała relaksująca, nastrojowa muzyka. Uzupełnieniem do panującej atmosfery może być lampka wina. Idealny sposób na relaks i nawiązanie przyjaznych relacji pomiędzy pracownikami.

Impreza firmowa przy muzyce

Zabawa przy dobrej muzyce to kolejny pomysł, który warto wykorzystać do budowania więzi pomiędzy kadrą pracowniczą. Doskonały pomysł na organizację imprezy dla większej ilości osób. Pracodawca dla lepszego komfortu pracowników może wynająć nawet cały klub razem z obsługą barmana i cateringiem tylko dla własnych pracowników. 

Grill na powietrzu – wspólne biesiadowanie przy ognisku

Inną propozycją na miło spędzony wieczór po tygodniowej pracy może być zorganizowanie ogniska połączone z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. Dopełnieniem może być wspólny śpiew. Jest to ciekawa propozycja na wspólne spędzenie czasu i budowanie dobrych relacji pomiędzy pracownikami. 

Wspólne bieganie

Biegi coraz bardziej zyskują na popularności. Na przykład dobrym pomysłem jest zebranie uczestników w kilka zespołów i zorganizowanie maratonu. Impreza biegowa wydaje się być bardzo dobrym pomysłem na integrację pracowników, dlatego warto, aby pracodawca zainteresował się tym pomysłem i zainwestował w niego. Biegi mogą odbywać się cyklicznie co pewien okres czasu. 

Gry terenowe w plenerze 

W miesiącach letnich wspaniałym pomysłem jest zorganizowanie dla pracowników gier terenowych, które z zasady są grami zespołowymi i gwarantują wyśmienitą zabawę w terenie. W większości polegają na odnajdowaniu ukrytych skrytek na podstawie napisanych wskazówek. Gry terenowe działają na wyobraźnię uczestników, co niewątpliwie jest przydatną umiejętnością, którą można wykorzystać w pracy zespołowej w firmie. Z reguły znalezione skrytki zamknięte są na szyfr. Wygrywa drużyna, która taką otworzy.  

Paintball jako jeden z pomysłów na integrację pracowników 

W ostatnim czasie jedną z częściej wybieranych form rozrywki plenerowej jest zabawa w paintball. Polega ona na rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Jest jednym z rodzajów gry zespołowej. Paintball daje możliwość wyładowania złych emocji, stresu poprzez bieg i strzelanie kulkami z farbą do przeciwników. Uczestnicy podczas zabawy otrzymują dużą dawkę adrenaliny. Uczą się szybkiego podejmowania decyzji w warunkach stresowych. 

Impreza integracyjna - menu i atrakcje

Na imprezie integracyjnej dla pracowników należy zadbać nie tylko o wspaniałą zabawę, ale należy pomyśleć również o odpowiednim menu, co niewątpliwie powinno zostać pozytywnie odebrane przez pracowników. Menu w restauracji można wybrać wcześniej już w momencie rezerwacji lokalu. Zamówione jedzenie powinno odpowiadać preferencjom żywieniowym większości pracowników. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zapewnienie podczas imprezy różnych atrakcji, które mogą jeszcze bardziej podnieść rangę takiego wydarzenia i sprawić, że zabawa będzie naprawdę udana. Można np. zorganizować różne konkursy, quizy, karaoke i wiele innych atrakcji. Ważne, aby każdy pracownik dobrze się bawił i był zadowolony. 

Wpływ różnych czynników na atmosferę na imprezie

To czy impreza integracyjna będzie udana wpływ ma wiele czynników. Między innymi może to być odpowiednio dobrana muzyka, dekoracje, a nawet oświetlenie. Przyjemna i swobodna atmosfera może przyczynić się do lepszej integracji pracowników oraz może sprzyjać relaksowi, co z kolei ma szansę przełożyć się na zadowolenie pracowników, którzy będą wypoczęci i zrelaksowani, a co za tym idzie będą bardziej wydajni w pracy. 

Bezpieczeństwo podczas imprezy

Każda impreza będzie udana tylko wtedy, kiedy będzie bezpieczna. Rolą pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa na wszystkich organizowanych aktywnościach. Pracodawca odpowiedzialny jest też między innymi za organizację bezpiecznego powrotu pracowników do domu po zakończonej imprezie lub zapewnienia im noclegu, jeżeli taki powrót nie jest możliwy w danym dniu.


Data publikacji: 2024-06-11, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU