Żadna firma nie odniesie sukcesu bez dobrych i zaangażowanych w wykonywanie obowiązków pracowników. Oczywiście ważna jest również właściwa organizacja pracy, kadra zarządzająca, odpowiednia strategia marketingowa, jednak osoby zatrudnione na najniższych szczeblach odkrywają szczególnie istotną rolę, stąd warto ich doceniać. Jakie skuteczne metody motywacji może zastosować pracodawca? jak motywowac pracownikow

Docenianie pracowników – co to takiego?

Każda zatrudniona osoba otrzymuje wynagrodzenie. Jednak dobra płaca nie wystarczy do należytego zmotywowania pracowników, konieczne jest stosowanie dodatkowych narzędzi.

Pracodawca powinien oferować także:
  • możliwość rozwoju,
  • dobrą atmosferę w pracy,
  • pochwały i docenienie starań pracowników.

Docenianie zatrudnionych osób odgrywa szczególnie dużą rolę w funkcjonowaniu każdej firmy. Przedsiębiorcy powinni zwracać uwagę na działania propracownicze i nowoczesny sposób zarządzania firmą. Zatrudnione osoby pracują lepiej i są bardziej zaangażowane w pracę, gdy ich starania są zauważane i nagradzane, co pozwala ukształtować korzystny wizerunek firmy.

Jako ciekawostkę dodamy, że 5 marca to dzień docenienia pracownika, jednak zatrudnione osoby powinny być doceniane każdego dnia, a nie tylko raz w roku.

Docenianie pracowników a pozycja firmy na rynku

Motywowanie pracowników ma szereg korzyści dla każdego przedsiębiorstwa. Niewątpliwą zaletą jest wypracowanie poczucia wspólnoty, jaka panuje pomiędzy zatrudnionymi osobami a pracodawcą. Lojalność jest zauważana przede wszystkim, u osób, które są w różny sposób nagradzane. Pracownicy nie mają wtedy potrzeby zmiany miejsca pracy, a reklamowanie wyrobów czy usług swojego pracodawcy przychodzi im naturalnie, przez co stają się ambasadorami marki.

Doceniani pracownicy chętnie przychodzą do pracy, nie odczuwają stresu, razem z zaangażowaniem w wykonywane obowiązki okazują radość, co jest korzystne dla każdej zatrudnionej osoby. Zmotywowane osoby chętniej pracują w zespole, tworzą jedną całość, zamiast rywalizować między sobą i zmagać się z szeregiem negatywnych emocji.

Różne narzędzia wykorzystywane przez pracodawców mają wpływ na motywację zatrudnionych osób. Można zauważyć postawę proaktywną pracowników, są bardziej zaangażowani, kreatywni, a w trakcie realizacji projektów czy wykonywania zadań wychodzą z własną inicjatywą, nie obawiają się krytyki, jak również charakteryzują się poczuciem odpowiedzialności za powierzone obowiązki.

Właściwe traktowanie zatrudnionych osób pozwala maksymalnie ograniczyć rotację pracowników, mimo faktu, że średni staż pracy uległ znacznemu skróceniu (średnio do 2, maksymalnie 3 lata). Zatrudnione osoby chętnie szukają nowych miejsc pracy ze względu na wyższe zarobki, możliwość rozwoju oraz lepszą atmosferę w pracy.

Biorąc pod uwagę sytuacją pracodawcy, im dłużej zatrudnia jednego pracownika, tym lepiej. Pracodawca zyskuje doświadczoną osobę, która dobrze zna zasady panujące w firmie, nie musi szkolić nowych pracowników, co oznacza nie tylko oszczędność czasu, ale i środków.

W jaki sposób doceniać pracowników?

Dobór właściwych słów używanych w relacji pracownik-pracodawca zdecydowanie ułatwia nawiązanie korzystnej współpracy. „Dziękuję” ma wielką moc i warto je stosować na bieżąco, co zapewni zatrudnionym osobom zdecydowanie większą motywację do pracy i chęć działania.

Pracownik zaangażowany w podejmowanie decyzji w firmie czuje się doceniony, jego głos ma znaczenie i wpływa na funkcjonowanie całej jednostki, co ma korzystny wpływ na samopoczucie i motywację zatrudnionej osoby.

Nagrody zgodne z potrzebami zatrudnionych osób to zdaniem pracowników najlepszy sposób motywacji. Dla jednych osób skutecznym benefitem będzie branie udziału w kursach i szkoleniach pozwalających na rozwinięcie umiejętności, a dla innych dodatek do podstawowego wynagrodzenia, prezent czy kupony na produkty spożywcze i podobne formy nagrody.

Doskonałą motywacją dla pracowników jest pozytywny feedback - sprawdzą się słowa „doskonała robota”, „bardzo dobrze się spisałeś” i inne podobne hasła zapewniające dodatkowe zaangażowanie i chęć do pracy. Efekt kilku słów jest to bardzo dobry i co najważniejsze - długotrwały.

Pochwały otrzymane na forum, czyli w obecności innych zatrudnionych osób to dodatkowa motywacja, która może zadziałać lepiej niż inne dostępne narzędzia.

Wspólne świętowanie sukcesów firmy nie tylko z kadrą zarządzającą, ale również pracownikami najniższych szczebli gwarantuje jeszcze lepszą motywację do wykonywania powierzonych obowiązków. Wspólne świętowanie pokazuje, że pracodawca docenia trud i zaangażowanie pracowników w osiągnięcie przez firmę sukcesu na rynku.

Premie uznaniowe powinny być na stałe wpisane do budżetu firmy - przynoszą doskonałe efekty.


Data publikacji: 2023-11-28, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU