Księgowość prowadzona w chmurze ma wiele zalet. Od jakiegoś czasu coraz większa liczba przedsiębiorców jest nią zainteresowana. Wśród nich są nie tylko małe firmy, ale coraz częściej średnie i duże. ksiegowosc w chmurze

Czym jest księgowość w chmurze?

Księgowość w chmurze to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie. Może występować w kilku formach. Służy do przechowywania danych, do których dostęp chroniony jest za pomocą zaawansowanej technologii. W chmurze można przechowywać również kopie danych, co jest niezwykle wygodne i praktyczne. Dokumentacja w wersji cyfrowej jest dużo trwalsza od papierowej, a poza tym można zaoszczędzić sporo miejsca przeznaczonego na jej przechowywanie. Chmura stanowi zewnętrzną przestrzeń, w której można dokonywać obliczeń księgowych. Wszystkie dane potrzebne do wykonywania czynności w chmurze umieszczone są na serwerze dostawcy usługi. 

Księgowość w chmurze – łatwy dostęp z każdego miejsca

Prowadzenie księgowości w przestrzeni chmurowej wymaga posiadania dostępu do programu poprzez przeglądarkę internetową. Niepotrzebne są żadne licencje. Dostęp do aplikacji może mieć każdy pracownik. Aby rozpocząć pracę i sprawdzić potrzebne dane wystarczy podać login i hasło. Program jest łatwy w obsłudze, nie wymaga przeprowadzania żadnych szkoleń ani podawania specjalnych instrukcji. Wszystkie aktualizacje przeprowadzane są zdalnie bez angażowania użytkowników. Wszelkie zmiany w prawie aktualizowane są na bieżąco. Dzięki temu program spełnia wszystkie wymogi formalne.

Optymalizacja procesów księgowych

Prowadzenie księgowości w chmurze pozwala szybko sprawdzić interesujące dane. Wystarczy dostęp do urządzenia posiadającego połączenie z internetem, jak przykładowo laptop, tablet, czy komputer stacjonarny, a nawet smartfon. Użytkownik może korzystać z księgowości o każdej porze i za pomocą każdego urządzenia mającego dostęp do internetu.

Inną cenną korzyścią takiego rozwiązania jest optymalizacja wielu procesów związanych z dokumentami. Dostęp do księgowości w chmurze daje możliwość przechowywania także innych informacji związanych z daną firmą. Dużym wsparciem dla użytkowników jest możliwość korzystania z rozbudowanego katalogu narzędzi księgowo-finansowych poprzez tworzenie raportów, a także wprowadzanie dokumentów do programu. Otrzymane faktury kosztowe można zeskanować, a następnie zaimportować do programu. Ich księgowanie odbywa się w sposób automatyczny. Bez znaczenia jest, w którym programie zostały wystawione.

Księgowość w chmurze – bezpieczeństwo

Jedną z zalet korzystania z księgowości w chmurze jest brak ryzyka związanego z błędnym wprowadzeniem danych do systemu. Wszystkie informacje zgromadzone na koncie w chmurze są bezpieczne. Chronione są certyfikacjami, co daje gwarancję najwyższych standardów bezpieczeństwa infrastruktury i dostępności do danych. Poziom bezpieczeństwa porównywalny jest do tego stosowanego w bankowości elektronicznej (bezpieczne, szyfrowane połączenie SSL, logowanie z użyciem hasła, dwuskładnikowe uwierzytelnianie, replikacja danych na żywo oraz inne zabezpieczenia). Dodatkowo spełniane są także wymogi RODO.  

Księgowanie w chmurze odbywa się zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie. Program automatycznie tworzy odpowiednie ewidencje, KPiR i pliki JPK na podstawie wprowadzanych faktur zakupowych i sprzedaży.

Podsumowanie

Księgowość w chmurze to idealne rozwiązanie zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorstw. Przynosi firmie wiele korzyści. Szybki dostęp do danych pozwala w pełni zoptymalizować procesy księgowe. Użytkownik ma możliwość sprawowania większej kontroli nad dokumentami. Wszystkie dane dzięki optymalnym zabezpieczeniom są w pełni bezpieczne.
Bardzo dobrym, intuicyjnym i sprawdzonym programem do księgowości w chmurze jest Faktura XL, gdzie już od 8zł/mc można prowadzić uproszczoną księgowośc online w chmurze.


Data publikacji: 2021-10-28, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU