Posiadanie profilu PUE ZUS stanie się obowiązkowe już od 1 stycznia 2023 roku. Nowe przepisy dotyczą każdego przedsiębiorcy, dlatego już teraz warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy założyć konto i co jeszcze zmieni się w komunikacji z ZUS. profil pue zus obowiazek

Profil ZUS PUE obowiązkowy od 2023 roku

Profil ZUS PUE będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2023 dla wszystkich przedsiębiorców zatrudniających pracowników oraz dla podmiotów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że aktualnie profil muszą posiadać jedynie przedsiębiorcy rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

Zmiany mają podłoże w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Art. 47b wspomnianej ustawy podaje, że każdy przedsiębiorca zostaje zobowiązany do założenia profilu oraz aktywnego utrzymania go.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie stworzy konta w ZUS PUE do końca grudnia, ZUS wystąpi do przedsiębiorców o podanie adresu e-mail i następnie w terminie do 31 stycznia 2023 zrobi to za nich. Na chwilę obecną nie wiemy, w jaki sposób ZUS będzie wymagało podania adresu elektronicznego.

Jak zakłada się konto w ZUS PUE?

Aby założyć konto w ZUS PUE, nie trzeba spełnić zbyt wielu formalności. Całość zajmuje zaledwie kilka minut. Pierwszy krok polega na wejściu na stronę internetową ZUS, a następnie wybór właściwego profilu.

Podczas zakładania PUE ZUS należy podać następujące dane:
  • imię i nazwisko,
  • nr PESEL,
  • datę urodzenia,
  • nr NIP,
  • adres e-mail.

Ostatnią czynnością jest ustalenie hasła używanego do logowania.

Drugą opcją zakładania konta jest skorzystanie z Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego bądź bankowości elektronicznej. Kolejną propozycją jest osobista wizyta w oddziale ZUS i wykonanie rejestracji.

ZUE PUE – jakie ma możliwości?

Platforma Usług Elektronicznych udostępniana przez ZUS pozwala na dostarczanie do urzędu dokumentów (na przykład deklaracji ZUS DRA, która musi być dostarczana co miesiąc przez przedsiębiorców). Możliwe jest przeglądanie oraz odbieranie korespondencji otrzymywanej z ZUS, a także umawianie wizyt w urzędzie. Profil ZUS PUE umożliwia przekazanie e-ZLA, czyli elektronicznego zaświadczenia lekarskiego. Dodajmy, że przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z e-ZLA muszą dostarczyć do ZUS zwolnienia lekarskie w formie papierowej.

Wraz z nadejściem nowego roku pisma i dokumenty kierowane do ZUS PUE będzie można podpisywać elektronicznym podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym bądź podpisem osobistym osoby, która ma prawo do wysyłania dokumentów.


Data publikacji: 2022-10-27, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU