Chociaż od początku roku minęło już trochę czasu, to składka zdrowotna cały czas wzbudza kontrowersje. Ciągle jest wiele pytań z nią związanych. Czy opłacanie składki zdrowotnej na podstawie przychodu z poprzedniego roku zobowiązuje przedsiębiorcę do składania comiesięcznych deklaracji do ZUS-u? czy trzeba składac zus-dra co miesiac

Składka zdrowotna po nowemu – ogólne zasady

Od stycznia 2022 roku zgodnie z nowymi przepisami zmieniły się zasady opłacania składki zdrowotnej. Podstawa do naliczania składki uzależniona jest od stosowanej formy opodatkowania dochodów w działalności. Przedsiębiorca, który rozlicza zryczałtowany podatek dochodowy opłaca składkę od osiągniętych przychodów. Z kolei podatnicy, którzy prowadzą KPiR i rozliczają się wg zasad ogólnych płacą składkę naliczaną od dochodu. 

Deklaracja do ZUS – zmiany

Polski Ład zmienił również zasady przekazywania deklaracji do ZUS-u. Od teraz deklaracje muszą być obowiązkowo przesyłane każdego miesiąca niezależnie od tego czy przedsiębiorca zatrudnia pracowników, czy prowadzi firmę samodzielnie.

Zapłata składki zdrowotnej na podstawie przychodów z ubiegłego roku

Przedsiębiorcy mają prawo podjąć decyzję o obliczaniu składki zdrowotnej w oparciu o przychody z ubiegłego roku. Jeżeli zdecydują się na takie rozwiązanie, to składka zdrowotna będzie obliczana przez cały 2022 rok w każdym miesiącu w stałej wysokości. Oznacza to, że na miesięcznych deklaracjach do ZUS-u będą wykazywane takie same kwoty. Zgodnie z nowymi przepisami przedstawiony sposób rozliczania składki zdrowotnej również zobowiązuje przedsiębiorcę do przekazywania miesięcznych deklaracji do ZUS-u. 

Jak wypełnić i wysłać deklarację ZUS-DRA w programie FakturaXL?

Deklarację ZUS-DRA można wygenerować w dziale Raporty. Wcześniej należy obliczyć i dodać składkę w Rozliczenia ZUS. Na tej podstawie program automatycznie uzupełni dane w deklaracji ZUS DRA, którą następnie można pobrać. Pobrany plik jest w formacie KEDU (XML) i można go przesłać z ePłatnika lub Płatnika.

deklaracja zus DRA generowanie

Podsumowanie

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia, a także osoby z nimi współpracujące zobowiązane są do comiesięcznego przekazywania dokumentów deklaracyjnych do ZUS-u bez względu na wybraną formę opodatkowania.


Data publikacji: 2022-03-08, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU