Aż 88 proc. firm nie upomina się o pieniądze od razu po upływie terminu wskazanego na fakturze – wynika z badania „Etyka płatnicza przedsiębiorców”. Zatory płatnicze powstają więc niemal na życzenie. Początek roku to dobry czas na zmiany. Precyzyjnie zorganizowany model postępowania z niesolidnym kontrahentem zapewni stabilność biznesu, a wprowadzenie skutecznej windykacji pozwoli uniknąć późniejszych opóźnień w opłacaniu faktur przez klientów. skuteczne odzyskiwanie zaleglych platnosci
Wraz z początkiem roku warto przyjrzeć się firmowym finansom i przemyśleć, jak postępować z kontrahentami, którzy zalegają nam z płatnościami, a jednocześnie zamawiają kolejne towary czy usługi. Pieniądze są potrzebne każdemu przedsiębiorcy do prowadzenia bieżącej działalności. Windykacja polubowna nie tylko odzyskuje zaległe środki, ale także wspiera płynność finansową firm i uodparnia je na trudności rynkowe. Zadbaj zatem z nami o swój biznes.

Bądź konsekwentny wobec dłużników

Przyzwyczajenie klientów do terminowych rozliczeń powinno być żelazną zasadą każdego przedsiębiorcy. Pomaga w tym opcja windykacji online, dostępna w systemach księgowych Faktura XL, gdzie prosto i szybko można przekazać nieopłacone przez kontrahentów faktury do odzyskania. System umożliwia obserwowanie pełnego cyklu życia faktury – od momentu wystawienia do przeterminowania, które może zagrażać bieżącej działalności przedsiębiorców. Korzystając z usługi windykacji zintegrowanej z systemem księgowym, masz pełną kontrolę nad procesem odzyskiwania zaległości, nie wychodząc z jednego środowiska pracy. Faktura XL współpracuje z doświadczoną firmą windykacyjną, która zapewnia kompleksową obsługę w zakresie odzyskiwania zaległych płatności.

Samo zlecenie windykacji jest bardzo intuicyjne. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego programu księgowego, odnajdziesz przeterminowaną fakturę i kilkoma kliknięciami przekażesz ją negocjatorom. Status sprawy możesz śledzić bezpośrednio w oprogramowaniu, z którego korzystasz.

Nie kredytuj kontrahentów swoim kosztem

Badanie „Etyka płatnicza przedsiębiorców” pokazuje, że prawie 9 na 10 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zwleka przynajmniej kilka dni, zanim upomni się o zaległą płatność u kontrahenta. Co 5. monituje dopiero po upływie kilku tygodni. Jednak aż 44 proc. przedsiębiorców akceptuje w mniejszym lub większym stopniu świadome nieopłacanie w terminie faktur, by finansować z tych środków bieżącą działalność swojej firmy. Już co 10. przedstawiciel MŚP uważa, że to zupełnie normalna praktyka. Dane te pokazują prawdziwą skalę ryzyka braku zapłaty w polskim biznesie.

Taka postawa to pochodna tego, że firmy nie wiedzą, jak skutecznie wyegzekwować zaległe płatności za faktury lub boją się pogorszenia relacji z kontrahentem. Do tego często nie posiadają własnego działu windykacji czy procedur postępowania w takich przypadkach. Nie znaczy to, że nie mogą skutecznie upominać się o swoje. Profesjonalne usługi windykacyjne są szeroko dostępne dla firm, bez względu na ich wielkość, a skorzystanie z nich może się szybko zwrócić dzięki odzyskanym płatnościom. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i skuteczne upominanie się o należności. Z pomocą przychodzi tu program Faktura XL. Zlecenie sprawy w naszym systemie nic nie kosztuje – prowizję płacisz tylko za wyegzekwowane środki. Poniesione koszty również możesz odzyskać, wybierając opcję windykacji na koszt dłużnika, która jest uregulowana w polskim prawie.

Nie czekaj miesiącami na zapłatę zaległości

Przejrzystość w rozliczeniach to cecha, która przyciąga lojalnych klientów. Windykacja dostępna w systemach księgowych pozwala na transparentne zarządzanie odzyskiwaniem należności. Klientom pokazujesz w ten sposób, jak odpowiedzialnie traktujesz swój biznes, dbając o terminowe płatności. To kluczowy element budowy pozytywnego wizerunku firmy.

Doświadczenie Kaczmarski Inkasso, a także przeprowadzone na jego zlecenie badanie „Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji", pokazuje, że co 3. przedsiębiorstwo z sektora MŚP, które zleciło windykację należności zewnętrznej firmie, zaobserwowało wzrost liczby faktur opłacanych przez partnerów biznesowych w terminie.

Finansowanie własne, czyli środki dostępne w terminie na rachunku firmowym, powinny być zawsze na pierwszym miejscu. Skorzystanie z usług windykacyjnych pozwoli Ci utrzymać płynność finansową, chroniąc przed ewentualnymi opóźnieniami w płatnościach. Dzięki skutecznej windykacji, unikasz sytuacji, w której Twoje środki zalegają u kontrahenta, zamiast być dostępne na bieżące wydatki.

Jak skorzystać z darmowej usługi odzyskiwania należności w programie FakturaXL?

W programie należy wejść do zakładki “Przychody” (1) i wybrać “Nieopłacone faktury” (2).
Wyświetli się lista nieopłaconych faktur. Przy każdej z nich po prawej stronie obok znajduje się przycisk “Zarządzaj” (3). Po kliknięciu w przycisk otwiera się menu opcji dla faktury w którym w dolnej części jest opcja “Odzyskaj pieniądze” (4).

Odzyskaj pieniądze

Uwaga! Usługa jest dostępna tylko dla faktur wystawionych na polskich nabywców, które są po terminie.

Zobacz jak to działa krok po kroku: Pełna instrukcja dla darmowej windykacji online w programie


Data publikacji: 2024-04-20, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU