Co piąta firma nie płaci kontrahentom w terminie dlatego, że sama nie dostaje zapłaty od klientów - wynika z badania „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”. W odzyskaniu pieniędzy pomaga windykacja polubowna. Zlecona profesjonalnej firmie pozwala uwolnić gotówkę zamrożoną w fakturach i zachować dobre relacje z partnerami biznesowymi. windykacja polubowna

Windykacja polubowna, kiedy się ją stosuje?

Aż 68 proc. firm ankietowanych na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso wskazuje, że zatory płatnicze są barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nieuregulowane płatności stanowią na tyle poważną przeszkodę, że 1/4 przedsiębiorstw jest zmuszona ograniczać inwestycje, a 19 proc. podnosić ceny swoich towarów i usług.

Perturbacje, jakie zatory powodują w firmach, przejawiają się nie tylko tym, że przedsiębiorcy nie mają z czego zapłacić swoim partnerom handlowym. 13 proc. zgłasza problemy z wprowadzaniem produktów na rynek i tyle samo odczuwa pogorszenie swojego wizerunku, czego rezultatem są słabsze warunki finansowe dostaw, jakie proponują im kontrahenci. Co 10. jest zmuszony zmniejszać zatrudnienie i obniżać pensje pracownikom. Dane te pokazują, jak ważne jest utrzymanie płynności finansowej. Im mniejsza firma, tym ta płynność jest trudniejsza do osiągnięcia. Dlatego z pomocom małym i średnim firmom przychodzi windykacja polubowna.

Windykacja polubowna - skuteczne negocjacje

Windykacja to odzyskiwanie pieniędzy od kontrahentów, którzy nie zapłacili za otrzymany towar lub zrealizowaną usługę. Egzekwowanie należności prowadzone przez zewnętrzną firmę skupia się na działaniach, które mają przekonać dłużnika-przedsiębiorcę do szybkiej spłaty zobowiązań lub zaproponowanie takiego rozwiązania, które on zaakceptuje, np. spłaty należności w ratach.

W praktyce oznacza to, że negocjator z firmy windykacyjnej kontaktuje się z dłużnikiem, aby ten spłacił dług, jaki ma wobec przedsiębiorcy. Wykorzystuje do tego rozmowy telefoniczne, korespondencję mailową oraz wysyła pisma pocztą tradycyjną.

Negocjator prowadzący sprawę szczegółowo informuje dłużnika o istniejącym zobowiązaniu, ustala przyczyny braku płatności i negocjuje jak najszybszy zwrot. Jeśli kontrahent nie jest skłonny do spłaty, jego dane wraz z informacją o kwocie zaległości – w ramach działań windykacyjnych – mogą zostać upublicznione w Krajowym Rejestrze Długów.

Ale to nie koniec proponowanych rozwiązań. W sytuacji, gdy dłużnik nadal będzie niechętny do współpracy, sprawa zostanie skierowana do sądu. Następnie, po uzyskaniu wyroku nakazującego płatność, trafi do komornika, który zajmie się jego wyegzekwowaniem.

Windykacja polubowna - prowizja tylko za sukces

Usługę windykacji zlecisz bezpłatnie za pośrednictwem FakturaXL, a prowizję zapłacisz tylko wtedy, kiedy trafią do Ciebie pieniądze od dłużnika. Brak tu jakichkolwiek opłat z góry. Przepisy pozwalają także na zwrot prowizji, którą zapłacisz za odzyskanie należności od dłużnika. W tym przypadku firma windykacyjna, która obsługuje Twoją sprawę, bezpłatnie wyegzekwuje ten koszt.

Samo zlecenie windykacji kontrahenta jest bardzo proste. Wystarczy, że zalogujesz się do programu FakturaXL, odnajdziesz przeterminowaną fakturę i kilkoma kliknięciami przekażesz ją negocjatorom Kaczmarski Inkasso. Status sprawy możesz śledzić bezpośrednio w oprogramowaniu, z którego korzystasz.

Szybka i wygodna windykacja online

Dla przedsiębiorców cenny jest czas, dlatego warto, aby automatyzowali jak najwięcej swoich działań. Wiedząc to, udostępniliśmy usługę windykacji online w naturalnym środowisku pracy przedsiębiorców jakim jest program księgowy.

Przedsiębiorco, nie czekaj w nieskończoność aż klient zapłaci Ci za towar lub usługę. Wybierz szybką i wygodną windykację online. Zapłacisz tylko wtedy, gdy odzyskasz swoje pieniądze.

W badaniu „Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji” z 2021 r. aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazało, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę.

Jak skorzystać z windykacji faktur w programie FakturaXL?

Po zalogowaniu do programu na górnej szare listwie należy wejść w zakładkę “Przychody” (1) i wybrać “Nieopłacone faktury” (2).
Pojawi się lista nieopłaconych faktur, na której po prawej stronie obok każdej faktury znajduje się przycisk “Zarządzaj” (3). Po kliknięciu w przycisk otwiera się menu opcji dla faktury w którym w dolnej części jest opcja “Odzyskaj pieniądze” (4).

Odzyskaj pieniądze

Uwaga! Usługa jest dostępna tylko dla faktur wystawionych na polskich nabywców, które są po terminie.

Zobacz jak to działa krok po kroku: Pełna instrukcja dla darmowej windykacji online w programie


Data publikacji: 2023-07-20, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU