Kontrahenci nie rozliczyli się za towar lub usługę, a Ty wahasz się, czy zlecić windykację? Obawiasz się dodatkowych kosztów? Niepotrzebnie. Odzyskanie należności z faktur może być całkowicie bezpłatne. Wystarczy, że skorzystasz z opcji windykacji na koszt dłużnika. darmowa windykacja faktur

Dlaczego warto skorzystać z darmowej windykacji?

Co trzecie przedsiębiorstwo z sektora MŚP, które zleciło windykację należności, zaobserwowało wzrost liczby faktur opłacanych przez kontrahentów w terminie. Wśród tych, które odzyskały pieniądze, 68 proc. skorzystało z możliwości obciążenia dłużnika kosztami windykacji – wynika z badania „Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji”, przeprowadzonego w 2021 r. przez Instytut Mands na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, stosowali je najczęściej wobec wszystkich kontrahentów. Zachowali przy tym z nimi dobre kontakty. 

Darmowa windykacja szybko i wygodnie online

Windykację dłużnika możesz zlecić wprost z programu Faktura XL. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią opcję w programie i wypełnisz prosty formularz zlecenia. Resztą zajmie się firma profesjonalna firma windykacyjna, która dostosowuje działania do potrzeb i preferencji swoich klientów oraz bieżącej sytuacji i postawy dłużnika. Podczas całego procesu dostaniesz informacje dotyczące jego przebiegu, a wszystkie decyzje będą podejmowane wyłącznie za Twoją zgodą.

Zlecając sprawę nie ponosisz żadnych opłat. Prowizja za odzyskanie należności jest naliczana wyłącznie za sukces, tj. gdy zaległe pieniądze znajdą się już na koncie. Ponadto, zgodnie z polskim prawem, możesz odzyskać tę kwotę od kontrahenta, więc windykacja będzie darmowa.

Bez żadnych kosztów, płacisz tylko za sukces

Dochodzenie należności może być dla wierzyciela bezpłatne, gdyż pozwala na to ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Z praktyki firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso wynika, że jeśli firma ma pieniądze na spłatę długu, to ma też i na pokrycie dodatkowych kosztów. Klienci, z którymi negocjatorzy windykacyjni rozmawiają podczas codziennej pracy, mówią, że początkowo obawiali się obarczenia kontrahenta kosztami windykacji, aby go nie stracić. Jednak finalnie działa to na dłużników dyscyplinująco. Dostają oni bowiem sygnał, że partner nie chce ich kredytować. Zaczynają więc traktować go poważnie i płacić kolejne faktury w terminie. 

Aż 33 proc. badanych firm z sektora MŚP, które zleciło windykację należności, zaobserwowało wzrost liczby faktur regulowanych na czas. To tworzy dobrą atmosferę do dalszej współpracy na zdrowych zasadach: sprzedaż dobrego towaru bądź usługi w zamian za płatność bez opóźnienia. 

Z kolei 23 proc. MŚP tego nie zrobiło. Powód? Nie chciały obarczać klienta dodatkowymi wydatkami, o czym mówi 46 proc. przedsiębiorców z tej grupy. Ale aż 37 proc. nie wiedziało, że jest taka możliwość. Dlatego warto dowiedzieć się, jak działa usługa darmowej windykacji.

Windykacja na koszt dłużnika - jak to wygląda w praktyce?

  • Po odzyskaniu pieniędzy otrzymujesz fakturę prowizyjną oraz notę obciążeniową dla dłużnika.
  • Po opłaceniu faktury przesyłasz notę obciążeniową do kontrahenta. Kwota na dokumencie to koszt, jaki poniosłeś za skorzystanie z usług windykacji (prowizja).
  • Dłużnik jest zobowiązany do opłacenia prowizji, a Ty odzyskujesz zarówno sam dług, jak i koszt usługi.
  • Jeśli dłużnik zignoruje notę obciążeniową, może skorzystać z bezpłatnej usługi dochodzenia należności przez firmę windykacyjną. 
Nie czekaj aż klient zdecyduje się na zapłatę. Zleć bezpłatną windykację online już teraz!

Jak skorzystać z darmowej usługi windykacji w programie FakturaXL?

Na górnej szare listwie należy wejść w “Przychody” (1) i wybrać “Nieopłacone faktury” (2).
Pojawi się lista nieopłaconych faktur, na której po prawej stronie obok każdej faktury znajduje się przycisk “Zarządzaj” (3). Po kliknięciu w przycisk otwiera się menu opcji dla faktury w którym w dolnej części jest opcja “Odzyskaj pieniądze” (4).

Odzyskaj pieniądze

Uwaga! Usługa jest dostępna tylko dla faktur wystawionych na polskich nabywców, które są po terminie.

Zobacz jak to działa krok po kroku: Pełna instrukcja dla darmowej windykacji online w programie


Data publikacji: 2021-12-22, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU