Nie lubisz dzwonić do niesolidnych klientów i upominać się o zapłatę? Nie musisz tego robić. Usługa windykacji, dostępna bezpośrednio w systemie Faktura XL, szybko i prosto pomoże Ci uzyskać profesjonalne wsparcie w odzyskaniu należności. Nasz partner Kaczmarski Inkaso zajmie się całym procesem z dbałością o utrzymanie dobrych relacji z kontrahentem.  usluga windykacji faktura xl

Od wystawienia faktury w systemie FakturaXL do terminu płatności mija średnio 14 dni - wtedy klient powinien uregulować należność. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Z badania „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”, przeprowadzonego w 2023 r. na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, wynika, że aż 4 na 10 firm z sektora MŚP ocenia opóźnione płatności jako poważny problem, z czego 16 proc. uważa go za bardzo duży. Aby odzyskać pieniądze od niesolidnych klientów, wystarczy poznać usługę windykacji w programie FakturaXL, która pozwala na zautomatyzowane przekazanie niezapłaconych faktur do windykacji. Tylko dwa kliknięcia i sprawa trafia do doświadczonych negocjatorów, którzy zajmą się wyegzekwowaniem należności. Pomaga to zachować płynność finansową i odciąża właściciela firmy w niekomfortowym dochodzeniu zapłaty od kontrahentów.

Oszczędzasz czas i emocje

Windykacja polubowna to odzyskiwanie pieniędzy od klientów, którzy nie zapłacili za otrzymany towar czy zrealizowaną usługę zlecona profesjonalnej firmie pozwala sprawnie odmrozić gotówkę i kontynuować współpracę z partnerami biznesowymi na zdrowych zasadach: my dostarczamy towar lub usługę dobrej jakości, wy płacicie na czas. Odzyskiwanie należności prowadzone przez zewnętrzną firmę skupia się na działaniach, które mają przekonać dłużnika-przedsiębiorcę do szybkiej spłaty zobowiązań lub zaproponowanie takiego rozwiązania, które on zaakceptuje, np. spłaty należności w ratach. W polubownym odzyskiwaniu należności specjalizuje się właśnie Kaczmarski Inkasso – lider rynku, który od ponad 30 lat obsługuje wierzytelności korporacji oraz małych i średnich firm. Odzyskiwaniem Twoich pieniędzy będzie zajmować się indywidualnie jeden z ponad 100 wykwalifikowanych negocjatorów.

Podstawowym instrumentem stosowanym na tym etapie windykacji polubownej są negocjacje, które prowadzi profesjonalny zespół poprzez kontakt telefoniczny, pocztowy i elektroniczny, a także w uzasadnionych przypadkach przez bezpośrednie spotkania negocjatorów terenowych z dłużnikiem. Wykorzystuje także dodatkowe narzędzia, jak wpisanie niesolidnego płatnika do Krajowego Rejestru Długów, upublicznienie długu na giełdzie wierzytelności oraz pozycjonowanie oferty sprzedaży długu w wyszukiwarce Google.

Im szybciej zlecisz windykację, tym lepiej

Co ważne, program Faktura XL na bieżąco monitoruje problem zaległości w firmie i pozwala natychmiast reagować. Przedsiębiorcy oszczędzają czas i niepotrzebne emocje związane z samodzielnym dochodzeniem należności od kontrahentów, a także zmniejszają liczbę przeterminowanych płatności. Proces odzyskiwania pieniędzy trwa zazwyczaj maksymalnie 90 dni i kończy się spłatą zadłużenia lub rekomendacją dalszych działań sądowo-egzekucyjnych.

Dzięki zleceniu windykacji na zewnątrz przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje firmy i skupić się na pozyskaniu  klientów oraz wprowadzaniu w życie nowych pomysłów, a mediatorzy zadbają o to, aby pieniądze za sprzedane towary bądź zrealizowane usługi trafiły na konto. Im szybciej zlecisz odzyskanie należności, tym łatwiej będzie je wyegzekwować. Upływający czas gra na korzyść dłużnika, dlatego nie warto zwlekać. Należy także podkreślić, że windykacja polubowna pozwala na uniknięcie kosztownego procesu sądowego i komorniczego.

Płacisz tylko za odzyskane pieniądze

Korzystanie z windykacji online w systemie księgowym nie wiąże się z żadnymi kosztami, gdyż jest to jedna z dostępnych tam funkcji. Firma windykacyjna nalicza opłatę prowizyjną tylko w przypadku skutecznej windykacji, czyli kiedy pieniądze zostaną odzyskane dla klienta. Dla wierzyciela dochodzenie należności może być bezpłatne – wystarczy, że skorzysta z opcji obciążenia dłużnika kosztami windykacji. 

Korzystanie z windykacji przez przedsiębiorców mobilizuje klientów do terminowych płatności. Badanie „Relacje z kontrahentami po zleceniu windykacji” z 2021 r. pokazało, że aż 1/3 firm zlecających odzyskanie należności zauważyła, iż dzięki temu zwiększyła się liczba faktur, które partnerzy biznesowi zaczęli opłacać na czas. Ponadto w opinii aż 73 proc. ankietowanych firm przedsiębiorstwa korzystające z profesjonalnych usług windykacyjnych są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie podchodzące do zapłaty za swoją pracę. 

Windykacja wprost z programu Faktura XL – korzyści dla Ciebie

  • Oszczędzasz czas i pieniądze związane z prowadzeniem samodzielnych działań windykacyjnych
  • Poprawiasz płynność finansową i zwiększasz swobodę w planowaniu rozwoju firmy
  • Nie ponosisz żadnych kosztów rozpoczęcia działań windykacyjnych, wynagrodzenie stanowi prowizja od sukcesu
  • Utrzymujesz dobre relacje z klientem, bo Kaczmarski Inkasso uzgadnia z Tobą wszystkie działania windykacyjne
  • Podnosisz wiarygodność firmy poprzez zabezpieczenie systemu regulowania należności
  • Skupiasz się na prowadzeniu biznesu, zamiast myśleć o dłużnikach
  • Zyskujesz dostęp do przebiegu i efektów procesu windykacji oraz pełnej informacji dotyczącej statusu dłużnika

Jak skorzystać z windykacji faktur w programie Faktura XL?

Na górnej szare listwie należy wejść w “Przychody” (1) i wybrać “Nieopłacone faktury” (2).
Pojawi się lista nieopłaconych faktur, na której po prawej stronie, obok każdej nieopłaconej faktury znajduje się przycisk “Zarządzaj” (3). Po kliknięciu otwiera się menu dla tej faktury w którym można wybrać opcję “Odzyskaj pieniądze” (4).

Odzyskaj pieniądze

Uwaga! Usługa jest dostępna tylko dla faktur wystawionych na polskich nabywców, które są po terminie.

Zobacz pełną instrukcję darmowej windykacji online w programie


Data publikacji: 2023-11-08, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU