A gdyby tak istniała usługa umożliwiająca zamianę faktur na gotówkę bez konieczności oczekiwania na przelew od kontrahenta do terminu płatności na fakturze? Właśnie tak działa faktoring. Jeśli wystawiasz fakturę i nie możesz czekać na przelew, koniecznie przeczytaj ten artykuł! W prosty sposób wyjaśniamy na czym polega ta usługa, oraz kiedy warto z niej skorzystać. Dodatkowo dla klientów FakturaXL mamy specjalny rabat na faktoring! Szczegóły poniżej.

Czym jest faktoring?

Najprostszą definicją słowa faktoring jest zamiana faktur sprzedażowych na gotówkę. Polega on na wcześniejszym wypłaceniu przez firmę faktoringową zaliczki z wystawionej przez Ciebie długoterminowej faktury (np. takiej z 30-dniowym terminem zapłaty). Dzięki temu przyspieszasz płatność i nie musisz czekać na przelew np. wspomnianych wcześniej 30 dni. Możesz wypłacać swoje pieniądze, kiedy tylko będzie taka potrzeba. 

Faktoring można przyrównać do linii kredytowej. Składa się wniosek online, a następnie otrzymuje u firmy faktoringowej darmowy limit, który określa maksymalną kwotę, którą możesz wypłacić z wystawianych faktur sprzedażowych.

W SMEO limit faktoringowy wynosi on od 15 000 zł do nawet 250 000 zł. Nic nie płaci się za przyznanie i utrzymanie takiego limitu faktoringowego. W dowolnym momencie, kiedy potrzebuje się gotówki - po prostu przesyłasz wystawioną fakturę do faktoringu, a pieniądze otrzymujesz prosto na konto, nawet w 15 minut. Warto zatem założyć konto faktoringowe, nawet gdy obecnie nie planujesz z niego skorzystać.


Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Z faktoringu może skorzystać przedsiębiorca, który wystawia faktury z długim terminem płatności (np. na 30, 60 lub nawet 90 dni). Faktoring opłaca się szczególnie, gdy przedsiębiorca:
  • chce zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi;
  • ma czasowe problemy z płynnością finansową np. z powodu dużego zlecenia lub sezonowości branży;
  • potrzebuje szybkiego i bezpiecznego finansowania dla swojej działalności;
  • nie posiada zdolności kredytowej;
  • pojawiła się okazja zakupowa.
PRZYKŁAD:
Pani Kasia prowadzi firmę, która tworzy kompozycje dekoracji na różnych eventach. Przypływy gotówki są niesystematyczne. Wystawia faktury z długim terminem płatności i musi czekać po kilkadziesiąt dni na otrzymanie gotówki, a w międzyczasie musi zakupić niezbędne materiały. Nie może czekać na przelew od kontrahenta, więc korzysta z faktoringu. Po zrealizowaniu kolejnego dużego zamówienia i wystawieniu faktury, przesyła jej skan do faktoringu (np. SMEO). Ponieważ ma już przyznany limit faktoringowy, dostaje od faktora gotówkę już w 15 min. i bez problemu zamawia materiały. Po upływie czasu na jaki była wystawiona faktura, kontrahent firmy Pani Kasi - spłaca swoje zobowiązanie do faktora.

Faktoring obejmuje także weryfikację kontrahentów oraz monitoring należności.

Faktoring na specjalnych warunkach dla klientów FakturaXL

Dzięki naszej współpracy ze SMEO, każdy klient FakturaXL może skorzystać z lepszych warunków finansowania faktur – prowizja jedynie 0,08% dziennie i 0% odsetek (w standardowej ofercie odsetki wynoszą 10%). 
Prowizja jest obniżona aż o 33% w porównaniu z ofertą standardową. Jest to najtańsza oferta faktoringu on-line na rynku. 
Dodatkowo, kiedy Twój kontrahent nie zapłaci na czas to przez pierwsze 30 dni jego zwłoki nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów.
Finansowanie możliwe jest zarówno w PLN, jak i w EUR.

Dodatkowo pierwszą fakturę sfinansujesz jeszcze taniej - za jedynie 1% jej wartości. Niezależnie od okresu finansowania oraz wartości faktury (możesz sfinansować fakturę do wysokości limitu, jaki otrzymasz).

Przykładowy koszt finansowania przez 3 miesiące pierwszej faktury o wartości: 
  • 5 000 zł:  jedynie 10,9 zł/ mies. po odliczeniu podatków.
  • 100 000 zł:  jedynie 219,5 zł/ mies. po odliczeniu podatków.
Przykładowy koszt finansowania każdej kolejnej faktury przez 30 dni po odliczeniu podatków to przykładowo:
  • dla faktury o wartości 5 000 zł: 79,02 zł;
  • dla faktury o wartości 100 000 zł: 237,07 zł.
Sprawdź, jak uzyskać rabat na to finansowanie, dostępny dla klientów FakturaXL

Data publikacji: 2020-03-30, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU