Głównym celem prowadzenia firmy jest generowanie zysków. Nie można tego jednak zrobić bez kluczowego dla funkcjonowania firmy aspektu, jakim jest płynność finansowa. Co ona oznacza? Chodzi przede wszystkim o możliwość regulowania wszystkich zobowiązań bieżących na czas (podatki, czynsz, rachunki, raty kredytowe czy leasingowe, pensje pracowników etc.). faktoring plynnosc finansowa

Dlaczego płynność finansowa jest tak ważna?

Utrata płynności finansowej generuje dla firmy problemy i często dodatkowe zobowiązania finansowe, np. z tytułu kar za nieterminowe regulowanie płatności. Takie sytuacje negatywnie odbijają się na wizerunku firmy. Zarówno wśród kontrahentów, pracowników, jak i instytucji finansowych. Jeśli nie masz na koncie wolnych środków, nie możesz również swobodnie inwestować w rozwój firmy. A kto nie idzie do przodu, ten tak naprawdę się cofa i zostaje w tyle za konkurencją, która nie śpi. 

Umiejętne zarządzanie płynnością finansową jest niezwykle istotne. Przed utratą płynności można się zabezpieczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest faktoring. 

Darmowa weryfikacja kontrahentów

Podstawową metodą, która pozwoli Ci ustrzec się przed zatorami płatniczymi, jest sprawdzanie wiarygodności potencjalnych partnerów biznesowych. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z firmą faktoringową, taką usługę otrzymasz całkowicie za darmo. Faktor przeprowadzi wywiad gospodarczy, a Ty zyskasz pewność, że Twój kontrahent to rzetelna firma. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko braku lub opóźnień w płatności. 

Przyspieszenie płatności

Faktoring to świetny sposób na szybki dostęp do należnych pieniędzy, bez konieczności czekania na terminy spłaty widniejące na fakturach. Dzięki tej usłudze możesz skrócić oczekiwanie na przelew do jednego dnia. Wyobrażasz sobie, że wystawiasz fakturę, a pieniądze za wykonaną pracę masz na koncie jeszcze tego samego dnia? Tak właśnie działa faktoring. 

W praktyce wygląda to tak, że podpisujesz umową z firmą faktoringową. Następnie po wystawieniu faktury przesyłasz jej kopię do faktora, a ten przelewa Ci pieniądze na konto nawet w 15 minut od pozytywnej weryfikacji faktury. 

W ten sposób nie zamrażasz gotówki na tygodnie czy miesiące. Możesz obracać pieniędzmi od razu po wykonaniu zlecenia. Dzięki temu, że pieniądze na siebie pracują, Twoja firma może zwiększyć przychody i rozwinąć się o wiele szybciej. 

Przelew od faktora to de facto zaliczka na poczet późniejszej wpłaty od kontrahenta. Tymi pieniędzmi możesz więc dowolnie dysponować. Środki możesz przeznaczyć na opłacenie bieżących zobowiązań bądź na rozwój firmy - reklamę, zakup nowego sprzętu czy zatrudnienie nowej osoby. 

Stały dostęp do gotówki

Podpisując umowę z faktorem otrzymujesz na start limit faktoringowy, który określa maksymalną kwotę, którą możesz wypłacić u faktora z wystawianych faktur sprzedażowych np. faktoringu smeo limit wynosi od 50 000 zł do nawet 500 000 zł.

Z faktoringu możesz skorzystać jednorazowo, kiedy akurat potrzebujesz szybkiego zastrzyku pieniędzy na bieżące wydatki bądź ze względu na okazję inwestycyjną. Wystarczy wtedy sfinansować jedną fakturę. Z usługi tej możesz też korzystać stale i podejść do tego bardziej strategicznie. Niektórzy przedsiębiorcy co miesiąc przekazują 1-2 faktury do faktoringu od razu po ich wystawieniu po to, aby móc obracać pieniędzmi natychmiast. Bez konieczności czekania na przelewy miesiącami. 

Nieważne, czy zamierzasz korzystać z faktoringu stale czy jednorazowo. U naszego partnera, płacisz jedynie za faktyczne dni finansowania, ponieważ prowizja naliczana jest dziennie. To bardzo wygodny i uczciwy sposób naliczania opłaty.

Faktoring online w programie Faktura XL

Wbudowany w program FakturaXL faktoring pozwala w łatwy i wygodny sposób przekazywać faktury do finansowania, a wbudowany kalkulator od razu pokazuje koszty jakie poniesiesz.

kalkulator faktoringu w programie

Dzięki naszej współpracy z firmą faktoringową SMEO jako klient FakturaXL możesz skorzystać z faktoringu na wyjątkowo korzystnych warunkach.

Zobacz: Jak działa faktoring online w programie?

Masz wątpliwości lub pytania?
SMEO uruchomiło specjalną dedykowana infolinię dla naszych klientów: 732 080 370,
gdzie możesz uzyskać pomoc w rejestracji i korzystaniu z faktoringu. Na hasło “FakturaXL” otrzymasz ofertę specjalną!


Data publikacji: 2021-02-18, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU
Bibby Financial Services
23 Marzec 2021

Zachowanie płynności finansowej to codzienna troska polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych z sektora MŚP. Wiemy o tym, bo regularnie prowadzimy badania Bibby MSP Index. Problemy z płynnością mogą wynikać zarówno z długich terminów płatności wynegocjowanych przez kontrahentów, jak i z opóźnień w regulowaniu faktur. Faktoring „odmraża” pieniądze z faktur dając przedsiębiorcy swobodę dysponowania nimi, czy to w bieżącej działalności, czy w realizacji planów rozwojowych. Faktor weryfikuje kontrahentów, z którymi współpracuje lub zamierza podjąć współpracę przedsiębiorca. W ten sposób faktoring chroni przed nierzetelnym kontrahentem.