Branża TSL każdego roku odnotowuje wzrost zarobków. Zauważalny jest także coraz większy wpływ transportu na PKB, co zwiększa ilość osób zainteresowanych pracą w sektorze transportowym. Należy zdawać sobie sprawę, że to ciężka branża ze względu na ogromną ilość formalności, konieczność uzyskania licencji, wysokie koszty prowadzenia działalności i odroczone terminy płatności. W dzisiejszej publikacji odpowiadamy na pytanie – czy warto prowadzić firmę transportową? zalozenie wlasnej firmy transportowej wydatki i dochody

Założenie firmy transportowej – od czego zacząć?

Aby działać w branży TSL, trzeba spełnić szereg wymogów i postępować zgodnie z instrukcją. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla transportu drogowego powyżej 3,5 tony wymagane jest uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Dokument zostaje wydany przez starostę powiatowego i upoważnia do przewozów na obszarze Polski. Wiąże się także z opłatą w wysokości 1000 zł + 100 zł za każdy zgłoszony pojazd + 10 zł za wypis.

Pragnąć realizować zlecenia transportowe poza granicami naszego kraju, konieczne jest dostarczenie zgłoszenia do Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Opłata za możliwość realizacji transportu międzynarodowego jest uwarunkowana specyfiką dokumentu:
  • jeżeli termin ważności dokumentu wynosi do 5 lat, trzeba uregulować opłatę w wysokości 4000 zł i 440 zł za każdy wypis z licencji,
  • jeżeli termin ważności waha się od 5 do 10 lat, trzeba uregulować opłatę w wysokości 8000 zł, a także 880 zł za każdy wypis z licencji.
Za egzamin kompetencji zawodowych trzeba zapłacić 800 zł.

Wydatki na flotę

Flota, czyli pojazdy używane w firmie transportowej to ogromny wydatek dla przedsiębiorcy. Jeden nowy samochód kosztuje kilkaset tysięcy złotych. Ciężarówki używane nie wymagają tak dużych nakładów finansowych, ale cały czas mówimy o sporych kwotach. Z tego względu dla wielu przewoźników jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z leasingu.

Leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu i udostępnia go przedsiębiorcy za wskazaną w umowie kwotę.
Leasingobiorca musi przestrzegać konkretnych zasad i wymogów, najczęściej:
  • dbać o stan techniczny pojazdu,
  • nabyć ubezpieczenie autocasco (AC),
  • przeprowadzać przeglądy roczne w Autoryzowanych Serwisach Obsługi (ASO).

Jakie koszty ponosi firma transportowa?

Do kosztów początkowych w firmie transportowej należy przede wszystkim zaliczyć licencję międzynarodową i krajową. Trzeba uregulować certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie rzeczy – 800 zł. Wymagane jest OCP, czyli obowiązkowe ubezpieczenie w wysokości 800 zł. Opłata za tachografy i kalibrację to koszt w wysokości 2500 zł dla każdego pojazdu.

Przedsiębiorca musi uwzględnić nabycie viaBOX używanego do wprowadzania opłat za przejazd drogami krajowymi w Polsce – 120 zł, jednak jest to kaucja zwrotna.

Firma transportowa powinna mieć stronę internetową zoptymalizowaną pod SEO, która ułatwi znalezienie klientów. Opłata, jaką trzeba ponieść, waha się od 2000 zł, do maksymalnie 10 000 zł.

Średnia wartość ubezpieczenia AC za jeden pojazd to 10 000 zł, mając 3 pojazdy, koszt wzrasta do 30 000 zł rocznie.

Należy uwzględnić opłatę leasingową początkową, która zazwyczaj wynosi 50 000 zł, a także opłaty ponoszone na przeglądy pojazdu.

Po zsumowaniu kwota, jaką trzeba przygotować na rozpoczęcie działalności w branży TSL przy trzech ciągnikach przekracza 110 tysięcy.

Jakie wydatki miesięczne ponosi przedsiębiorca?

Opłaty leasingowe w przypadku 3 pojazdów to około 15 000 zł miesięcznie. Za opłacenie trzech kierowców, spedytora, kadrowego i mechanika trzeba uregulować około 45 000 zł. Ciężko oszacować, jakie są opłaty za paliwo, jednak mówimy o dziesiątkach tysięcy złotych.

Przedsiębiorstwo transportowe musi regulować opłaty drogowe w krajach, przez które przejeżdżają pojazdu. Warto uwzględnić także opłaty za dołączenie do giełdy transportowej. Najpopularniejsza jest TIMOCOM, w której każdego dnia dostępnych jest ponad 750 000 międzynarodowych ofert, co ułatwia znalezienie nowych zleceń transportowych i poprawia sytuację finansową firmy.

Używając trzech pojazdów, miesięczny koszt prowadzenia firmy transportowej przekracza 130 000 zł.

Ile zarabia firma transportowa?

Bardzo ciężko jest określić, ile zarabia firma transportowa, gdyż zarobek jest uwarunkowany rodzajem realizowanych zleceń oraz ich ilością, jednak korzystając z informacji wskazanych powyżej i uwzględniając wydatki na paliwo rzędu 70 000 zł, firma transportowa zarobi około 170 000 zł miesięcznie.

Jakie koszty ponosi firma transportowa używającą pojazdów do 3.5 tony?

Decydując się na przewóz towarów pojazdami o dmc do 3,5 tony, nie trzeba uzyskać licencji. Można uniknąć także opłat ponoszonych na nabycie tachografu, gdyż kierowcy nie muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów dotyczących czasu pracy.

Do kosztów początkowych należy dodać opłatę za ubezpieczenie OC i AC – dostępne są pakiety, które wymagają uregulowania łącznej kwoty w wysokości średnio 7500 zł rocznie. OCP to 2500 zł na rok. Strona internetowa to wydatek rzędu 2 000 do nawet 10 000 zł, a viaBOX kosztuje 120 zł (kaucja zwrotna).

Początkowe koszty przy pojazdach do 3,5 tony to ponad 20 000 zł.

Z kolei do kosztów miesięcznych trzeba zaliczyć opłaty za pojazdy, które w przypadku leasingu wynoszą około 2500 zł miesięcznie, co przy trzech pojazdach daje opłatę w wysokości 7500 zł. Ciężko określić koszt paliwa, jednak załóżmy, że wynoszą około 30- 40 000 zł miesięcznie. Należy uwzględnić opłaty za prowadzenie konta na giełdzie transportowej i opłaty drogowe.

Z kolei opłaty za pracowników wynoszą średnio 20 000 zł miesięcznie.

Maksymalne koszty miesięczne przy trzech pojazdach o dmc poniżej 3,5 tony wynoszą około 65 000 zł.

Z kolei szacowany zarobek to około 67 000 zł.

Podsumowanie

Na podstawie powyższych informacji widać, że firma transportowa ponosi ogromne wydatki, które mimo wszystko nie powinny przekraczać przychodu, ale to szacunkowe dane. Dla busów wydatki są o wiele niższe – zarówno początkowe, jak i miesięczne, jednak zarobek również jest proporcjonalnie mniejszy.

Dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie rekomendowane jest uzyskanie wsparcia firm spedycyjnych – zapewniają zlecenia, jednak za świadczone usługi pobierają opłatę. Alternatywą jest giełda transportowa.


Data publikacji: 2024-03-04, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU