Coraz częściej pracodawcy udostępniają swoim pracownikom możliwość korzystania w pracy ze zdrowej żywności, głównie z warzyw i owoców. W ten sposób chcą zadbać o zdrowie kadry pracowniczej. Czy wydatek poniesiony na zakup owoców i warzyw dla pracowników i współpracowników może być dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu? owoce warzywa w kosztach firmy

Zakup owoców i warzyw może stanowić koszt uzyskania przychodów

Jak wskazuje art. 15 ust. 1 ustawy o CIT za koszt uzyskania przychodu uważane są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie wydatek musi być celowy i racjonalnie uzasadniony oraz powinien bezpośrednio lub pośrednio wpływać na powstanie bądź zwiększenie przychodu, na jego zachowanie lub zabezpieczenie jego źródła. Dodatkowo przedsiębiorca musi pamiętać, aby prawidłowo i rzetelnie go udokumentować. Musi więc wykazać, że ponoszone wydatki pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Wydatki poniesione na zakup warzyw i owoców dla pracowników spełniają kryteria pozwalające na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 26 października 2023 roku, nr 0114-KDIP2-2.4010.465.2023.1.KW. Dyrektor uważa, że pomiędzy wydatkami poniesionymi na zakup towarów konsumpcyjnych w postaci owoców i warzyw, a przychodami osiąganymi przez firmę istnieje związek. Nie można więc uważać ich za wydatki reprezentacyjne, które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT wyłączone są z kosztów podatkowych. 

Czym są wydatki poniesione na reprezentację? 

Przez wydatki reprezentacyjne rozumie się koszty poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności i napojów, również alkoholowych. Przedsiębiorcy ponoszą wydatki na reprezentację, głównie w celu lepszego, bardziej pozytywnego postrzegania ich przedsiębiorstwa przez potencjalnych kontrahentów. Wydatki reprezentacyjne nie obejmują działań ani zakupów ponoszonych na własnych pracowników lub współpracowników. 

Zakup owoców i warzyw dla pracowników – powody, dla których mogą być kosztem podatkowym

Udostępnienie pracownikom dostępu do świeżych warzyw lub owoców jest miłym gestem pracodawcy w stosunku do pracowników. Jest dowodem na to, że dba on o dobre samopoczucie zatrudnionej kadry. W konsekwencji takie działania mogą przyczynić się do większej motywacji pracowników do lepszej, wydajniejszej pracy, co zapewne będzie miało wpływ na przychody osiągane przez firmę. W związku z tym można powiedzieć, że występuje związek pomiędzy zakupami owoców i warzyw dla pracowników, a przychodami firmy, co pozwala uznać wydatki poniesione na zakup owoców i warzyw do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja Dyrektora KIS nr 0114-KDIP2-2.4010.465.2023.1.KW z dnia 26 października 2023 roku

Interpretacja została wydana w sprawie dotyczącej spółki zatrudniającej pracowników i współpracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Spółka z myślą o dobrym samopoczuciu pracowników podjęła decyzję o zakupie dla nich warzyw i owoców od zewnętrznych dostawców. Dostawa miała być realizowana na podstawie wystawianych faktur VAT. Pracodawca miał nadzieję, że udostępnienie pracownikom warzyw i owoców będzie miało wpływ na zwiększenie wydajności pracy, a dodatkowo poprawi się atmosfera panująca w firmie, co z kolei przełoży się na zwiększenie przychodów. Jednocześnie dostarczanie pracownikom produktów w postaci świeżych warzyw i owoców wpłynie na lepsze postrzeganie firmy jako nowoczesnego zakładu pracy utrzymującego rynkowe standardy. Dzięki temu może okazać się, że zatrudnienie w firmie spółki jest atrakcyjne nie tylko dla obecnych, ale i dla nowych pracowników oraz współpracowników. Spółka zastanawia się, czy w takiej sytuacji ma prawo do zaliczenia wydatków poniesionych na zakup warzyw i owoców dla pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Wydaje jej się, że tak. Podatnik uważa, że w jego przypadku wydatek poniesiony na zakup warzyw i owoców spełnia wszystkie warunki, aby można było go zaliczyć do kosztów podatkowych, czyli:
  • został faktycznie poniesiony
  • został poniesiony w celu uzyskania, zachowania bądź zabezpieczenia przychodów
  • może wpłynąć na wielkość osiąganych przychodów
  • ma rzeczywisty charakter
  • pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą
  • został właściwie udokumentowany
  • nie znajduje się w katalogu wyłączenia z kosztów podatkowych.
Dodatkowo wg podatnika wydatek ma pośredni związek z powstaniem przychodu, jego zwiększeniem, zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów w postaci integracji zespołu pracowników i współpracowników oraz stanowi pewnego rodzaju zachętę do lepszej, wydajniejszej pracy. Jednocześnie mobilizuje pracowników do wykonywania pracy na miejscu w biurze, zwiększa ich efektywność, a także zmniejsza absencję wśród nich. 

Dyrektor KIS potwierdził, że w przedstawionej sytuacji Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na zakup warzyw i owoców. Wszystkie przytoczone przez podatnika argumenty są dowodem na to, że wydatki poniesione na nieodpłatne dostarczanie lub przekazywanie pracownikom i współpracownikom owoców i warzyw spełniają wszystkie warunki wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i jednocześnie nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, czyli w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów. 

Podsumowanie 

Zakup owoców i warzyw dla pracowników może stanowić dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu w podatku CIT.


Data publikacji: 2024-01-05, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU