Członek zarządu spółki ma prawo do otrzymywania różnego rodzaju świadczeń. Jednym z nich może być np. finansowanie polisy na życie. Takie ubezpieczenie na życie może stanowić świadczenie, w całości będące kosztem podatkowym dla spółki pod warunkiem, że wynika to z uchwały zgromadzenia wspólników lub z umowy spółki. ubezpieczenie na zycie czlonka zarzadu w firmowych kosztach

Wykupienie polisy na życie dla członka zarządu oraz pracowników

Dość często spółki w poszukiwaniu możliwości zwiększenia kosztów podejmują decyzję o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej dla pracowników oraz członków zarządu. W tym celu spółka może zawrzeć umowę z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i wykupić polisę ubezpieczeniową w zakresie: 
  • ochrony – ubezpieczony w okresie ubezpieczenia zostaje objęty ochroną na wypadek śmierci i innych zdarzeń ubezpieczeniowych, przykładowo choroby
  • inwestycji – ubezpieczony nabywa jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. 
Czy zakup takiej polisy daje możliwość zaliczenia wydatku w całości do kosztów uzyskania przychodów? Według organów podatkowych tylko część polisy związana z ochroną może zostać ujęta w kosztach firmowych, ponieważ tylko ona wiąże się z uzyskaniem przychodu, zachowaniem bądź zabezpieczeniem jego źródła przez podatnika. Natomiast część inwestycyjna nie spełnia warunków wymaganych do zaliczenia wydatku poniesionego na jej zakup do kosztów uzyskania przychodów. Jako argument posłużył fakt, że w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej jedynym podmiotem uprawnionym do odbioru środków zgromadzonych w części inwestycyjnej polisy jest firma. Natomiast członek zarządu lub inna osoba uposażona są uprawnieni do odbioru zgromadzonych środków dopiero w momencie wypłaty. 

Polisa na życie jako koszt podatkowy 

Wydatki związane z finansowaniem polisy ubezpieczeniowej dla członka zarządu mogą być kosztem finansowym dla spółki w całości. Jest to zgodne z najnowszymi interpretacjami podatkowymi, w których organ podatkowy stwierdza, że składki na ubezpieczenie na życie płacone na rzecz członka zarządu mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w całości, czyli zarówno w części ubezpieczeniowej jak i inwestycyjnej pod warunkiem, że taka możliwość wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub umowy spółki.

Przykładem takiej interpretacji przepisów jest interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2022 roku nr 0111-KDIB2-1.4010.330.2021.2.BJ wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Celem ubezpieczenia na życie wykupionego dla członka zarządu lub pracownika jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz zapewnienie pewnej stabilizacji członkowi zarządu, a także jego rodzinie w sytuacji, gdyby przykładowo doszło do wypadku podczas wykonywania przez niego obowiązków zawodowych w tym czynności reprezentacyjnych na rzecz spółki. W związku z powyższym można powiedzieć, że wydatki poniesione na zakup ubezpieczenia na życie są pośrednio związane z przychodami osiąganymi w działalności gospodarczej. W związku z tym art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w tym przypadku nie ma zastosowania, ponieważ nie dotyczy on sytuacji, kiedy spółka podczas realizacji świadczenia wobec wspólnika nie otrzymuje żadnego innego świadczenia wzajemnego. Natomiast jeżeli świadczenie wypłacane na rzecz udziałowca wiąże się z funkcją jaką pełni on w zarządzie, to wtedy nie można stwierdzić, że świadczenie jakim jest zakup ubezpieczenia na życie wykupione dla członka zarządu jest świadczeniem jednostronnym. 

W innej interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 listopada 2022 roku, nr 0114-KDIP2-2.4010.93.2022.4.IN Dyrektor stwierdził, że wydatki ponoszone na zakup ubezpieczenia na życie wykupionego dla członka zarządu są pośrednio związane z działalnością prowadzoną przez spółkę. W założeniu wykupione ubezpieczenie na życie powinno mieć pozytywny wpływ na skuteczność działań wykonywanych przez członka zarządu, a także ma być pewnego rodzaju motywacją do prowadzenia spraw spółki przez członka zarządu, który jednocześnie jest w niej udziałowcem. Co za tym idzie składki płacone przez spółkę na ubezpieczenie na życie dla członków zarządu mogą zostać uznane za wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów.


Data publikacji: 2024-08-15, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU