Sprzedaż może być prowadzona nie tylko w placówkach stacjonarnych, ale również na platformach e-commerce. Do jednych z największych platform należy Zalando. Firma posiada w ofercie odzież, obuwie i akcesoria. Czy zakupy dokonywane na Zalando mogą być kosztem podatkowym dla osób prowadzących działalność gospodarczą?
Zalando jest sklepem internetowym o zasięgu międzynarodowym. Należy do jednych z największych europejskich platform marketplace, których działalność polega na oferowaniu produktów w jednym miejscu przez wielu sprzedawców. Oferta skierowana jest w stronę konsumentów dokonujących zakupów na własny użytek.
Jak wyglądają faktury wystawione przez Zalando?
Przedsiębiorca, który chciałby zrobić zakupy na Zalando może mieć problem z odliczeniem podatku VAT. Spowodowane to jest faktem, że regulamin sklepu oraz ogólne warunki handlowe nie przewidują podawania numeru NIP będącego numerem identyfikującym przedsiębiorcę podczas składania zamówienia, co wiąże się z tym, że na fakturze nie będzie umieszczony numer NIP przedsiębiorcy. Za to na dokumencie może pojawić się informacja o niżej wskazanej treści:
Ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zakup został dokonany wyłącznie do użytku osobistego.
Faktura od Zalando, a możliwość odliczenia VAT przez przedsiębiorcę
Brak numeru NIP na fakturze nie pozbawia podatników możliwości odliczenia podatku VAT. Tak przynajmniej uważają organy podatkowe. W interpretacjach wydawanych przez Krajową Informację Skarbową można znaleźć np. zapis mówiący, że każdy zakup związany z działalnością gospodarczą daje przedsiębiorcy prawo do odliczenia VAT nawet wtedy, kiedy na fakturze brak jest numeru NIP. Przykładem może być interpretacja nr 0113-KDIPT1-3.4012.254.2022.2.JM z dnia 29 sierpnia 2022 roku, w której można przeczytać, że faktura bez numeru NIP może stanowić podstawę do odliczenia VAT, jeżeli zakupione towary wykorzystywane są wyłącznie do czynności opodatkowanych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zależy od umieszczania na dokumentach sprzedażowych tzw. „dopisków”.
Faktura od Zalando, a adnotacja na dokumencie „brak możliwości odliczenia VAT” – interpretacja nr 0111-KDIB3-1.4012.613.2022.1.IK
Informacja umieszczana na fakturze przez Zalando o braku możliwości odliczenia VAT może być powodem, że niektórzy przedsiębiorcy obawiają się rozliczać na tej podstawie podatek od towarów i usług. Jednak przepisy podatkowe jednoznacznie wskazują, że umieszczenie na dokumencie powyższej adnotacji nie uniemożliwia odliczenia VAT przez przedsiębiorcę pod warunkiem, że zakupione towary wykorzystywane są w działalności gospodarczej. Na przykład Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji o nr 0111-KDIB3-1.4012.613.2022.1.IK z dnia 25 października 2022 roku napisał między innymi, że:
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie uzależniają prawa do odliczenia VAT od adnotacji zamieszczonych na fakturze przez sprzedawcę.
Pomimo, że przepisy podatkowe pozwalają na odliczenie VAT z faktur, na których brak jest numeru NIP, to jednak przedsiębiorcy w tej kwestii powinni być ostrożni, ponieważ urzędy skarbowe mogą podważyć taką transakcję. Bardzo często jest tak, że urzędnicy nie wczytują się w dokument i z automatu zaliczają fakturę bez NIP do wydatków osobistych przedsiębiorcy. Aby uniknąć problemów np.: podczas kontroli podatkowej zaleca się, aby przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Interpretacja indywidualna nr sygn. 0114-KDIPI-3.4012.3.2023.1.PRM z dnia 18 stycznia 2023 roku wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
O wydanie interpretacji indywidualnej do organu podatkowego zwrócił się przedsiębiorca prowadzący w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży odzieży, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedsiębiorca podjął współpracę z krajowym dostawcą towaru posługującym się polskim numerem NIP i będącym czynnym podatnikiem VAT. Dostawy towarów odbywają się na terytorium Polski. Zakupione towary wykorzystywane są tylko do czynności opodatkowanych VAT. Wszystkie transakcje handlowe dokonywane są przez przedsiębiorcę zidentyfikowanym na podstawie numeru NIP. Przedsiębiorca wyraził chęć otrzymywania faktur VAT za przeprowadzane transakcje. Jednak zastanawia się czy ma prawo do odliczenia VAT, ponieważ sprzedawca nie wykazuje sprzedaży na rzecz podatnika, tylko ujmuje ją zbiorczo w pliku JPK_VAT. Dostawca towarów odprowadza od transakcji podatek VAT, ale na fakturze umieszcza adnotację, że zakup został dokonany tylko na użytek osobisty. Przedsiębiorca ma wątpliwości co do możliwości odliczenia VAT, dlatego wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytał się czy w przedstawionej sytuacji ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur, które wystawia dostawca. Podatnik uważa, że ma takie prawo, ale nie jest do końca pewien swojej racji. Organ podatkowy podzielił zdanie przedsiębiorcy. Swoją decyzję uzasadnił powołując się między innymi na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z przepisem podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 w zależności od zakresu w jakim dane towary lub usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT na kwotę podatku naliczonego składa się suma kwot podatku jaka wynika z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
nabycia towarów i usług
dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Oznacza to, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi wtedy, kiedy zostaną spełnione określone warunki, a mianowicie, jeżeli towary i usługi za nabycie, których został naliczony podatek wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli takich, które przyczyniają się do powstania zobowiązania podatkowego. Podatnik ma prawo do odliczenia części lub całości podatku z otrzymanej faktury, jeżeli zostaną spełnione przesłanki pozytywne wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy i jednocześnie nie zaistnieją przesłanki negatywne wskazane w art. 88 ustawy, czyli wyjątki pozbawiające podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wyłączenia od odliczenia lub zwrotu podatku - przykłady
Art. 88 ust. 3a ustawy o podatku VAT
„Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy: 1) sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi: a) wystawionymi przez podmiot nieistniejący, b) (uchylona); 2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku; 3) (uchylony); 4) wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne: a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności, b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością, c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności; 5) faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego; 6) (uchylony); 7) wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności”.
W przypadku podatników niezarejestrowanych do VAT zgodnie z art. 96 ustawy o VAT po wyłączeniu przypadków wskazanych w art. 86 ust. 2 pkt 7 ustawy, nie ma zastosowania przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT mówiący o obniżeniu kwoty podatku lub zwrotu różnicy podatku należnego. Dla nabywcy towaru lub usługi podstawą do odliczenia podatku naliczonego jest otrzymana faktura. Podatek naliczony to taki, który wynika z faktury. Podatnik ma prawo do odliczenia podatku, które to prawo nie może być ograniczane pod kątem czasu, ani pod względem zakresu przedmiotu. Prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie może zależeć od stosowanych adnotacji umieszczanych na fakturach. Jednocześnie w przypadku wystąpienia niektórych sytuacji wskazanych w art. 88 ustawy o VAT nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Podsumowując, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów wykazanych przez sprzedawcę na fakturze. Jednocześnie dostawa towarów musi zostać udokumentowana przez prawidłowo wystawioną fakturę VAT. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku VAT prawo do odliczenia podatku nie jest uzależnione od umieszczenia na fakturach dodatkowych zapisów. Strony transakcji mają obowiązek ustalić ze sobą przebieg i sposób udokumentowania transakcji. W ten sposób mogą uniknąć popełnienia błędów w zakresie prowadzonych rozliczeń w podatku VAT.
Podsumowanie
Faktura bez numeru NIP nie pozbawia przedsiębiorcy możliwości odliczenia podatku od towarów i usług. Na dokumencie może zostać umieszczona adnotacja informująca o braku możliwości odliczenia VAT, która nie jest umocowana prawnie. W tym wypadku liczy się fakt do czego rzeczywiście ma służyć zakupiony towar. Jeżeli będzie wykorzystywany jedynie do czynności opodatkowanych, to przedsiębiorca ma prawo do dokonania odliczenia podatku VAT. Przykładem dokumentów, na których brak jest numeru NIP są faktury wystawiane przez Zalando, ponieważ w ich przypadku sprzedaż prowadzona jest na rzecz osób prywatnych i w związku z tym nie ma możliwości wpisania numeru identyfikacji podatkowej. Jeżeli przedsiębiorca kupuje towary z Zalando, które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej to ma prawo do odliczenia VAT nawet wtedy, kiedy na fakturze brak jest numeru NIP. Aby uniknąć problemów z odliczeniem podatku powinien posiadać dowody potwierdzające zakup na firmę. Może to być np.: historia zamówień, a nawet korespondencja. W przypadku wątpliwości warto jest wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.