Każdy przedsiębiorca wystawiając fakturę musi to robić zgodnie z przepisami ustawy o VAT (art. 106e ust. 1), wymieniają one konkretne informacje, które muszą być w niej zawarte. Jednym z elementów jest numer, który umożliwia identyfikację podmiotu na potrzeby podatku. faktura bez numeru NIP

Numer NIP na fakturze

Numer o którym mowa to dla polskich przedsiębiorców numer NIP. W związku z tym wynika, że numer ten musi zostać podany na fakturze, jeśli nabywca podlega identyfikacji podatkowej VAT w Polsce, gdyż stając się właścicielem danych towarów bądź usług występuje w charakterze podatnika. Nabywca ten może być zarówno czynnym, jak również zwolnionym podatnikiem VAT.

Kiedy nie trzeba podawać NIPu na fakturze?

W sytuacji, gdy rozliczenie ma miejsce z osobą fizyczną, która nie posiada własnej działalności gospodarczej, nie ma ona obowiązku posiadać numeru NIP. Osoba fizyczna nie musi podawać również numeru PESEL do faktury. W wymienionej powyżej sytuacji, faktura bez numeru NIP jest jak najbardziej prawidłowa, nie może jednak zabraknąć informacji o podstawowych danych, czyli imię, nazwisko oraz adres, na podstawie, których możliwe będzie zidentyfikowanie nabywcy.

Ostatnia aktualizacja: 2020-03-30
Data publikacji: 2018-06-04, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU