W Polsce w ostatnim czasie coraz więcej osób rozważa założenie działalności gospodarczej. Najczęściej są to młodzi ludzie z głową pełną innowacyjnych pomysłów. Dzisiaj założenie własnej firmy jest znacznie łatwiejsze niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Wystarczy jedna wizyta w urzędzie i firma zostaje uruchomiona. zakladanie firmy

Najlepszy moment na rozpoczęcie działalności gospodarczej

to taki, który będzie gwarantował sukces. Sam pomysł na biznes nie wystarczy. Warto jeszcze opracować całą strategię wejścia na rynek i dokładnie realizować każdy punkt zaplanowany na drodze do sukcesu.

Dzisiaj nowy przedsiębiorca ma dużo łatwiejszy start:
  • założenie firmy jest bardziej proste, mniej skomplikowane
  • na początku działalności składki na ZUS są dużo niższe (zerowy ZUS przez pierwsze pełne 6 miesięcy, a później przez pełne 24 tzw. ZUS preferencyjny)
  • młode osoby do 26 roku życia mają zerowy PIT
  • banki oferują atrakcyjne kredyty na rozpoczęcie działalności.
Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do zapłaty składek na ZUS. Początkujący przedsiębiorca ma możliwość płacenia niższych składek (tzw. mały ZUS). Musi tylko spełnić określone warunki. Prawo do obniżonych składek obowiązuje przez pełne 24 miesiące i zaczyna się od pierwszego dnia, pierwszego rozpoczętego, pełnego miesiąca prowadzenia firmy. Jeżeli nawet miesiąc był niepełny, to za niego również płaci się mały ZUS. Dzięki temu prawo do małego ZUS-u można przedłużyć nawet o prawie miesiąc. 

Czasami warto rozpocząć współpracę z kontrahentami na zasadzie podpisania umowy o współpracy, czy umowy zlecenia. Mamy wtedy czas na rozkręcenie działalności, pozyskanie nowych klientów, wyrobienie własnej marki itp.

Prowadzenie księgowości

Wybór sposobu prowadzenia księgowości jest niezwykle ważny. Przedsiębiorcy często wahają się czy lepiej powierzyć księgowość biuru rachunkowemu, czy lepiej prowadzić ją samemu z pomocą programu do księgowości online. Przy samodzielnym prowadzeniu rachunków można też rozważyć zakup dobrego, zgodnego z prawem programu do wystawiania faktur. Obecnie większość takich programów oprócz możliwości wystawiania dokumentów posiada także wiele innych przydatnych funkcji. Można na przykład wybrać możliwość wystawiania faktur i innych dokumentów z logo firmy. Takie działanie może podnieść prestiż firmy. Przydatnym rozwiązaniem jest też program do faktur z możliwością ściągania podstawowych danych firmy z GUS po wpisaniu nr NIP kontrahenta.


Data publikacji: 2020-10-21, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU