Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą ma ogrom obowiązków. Co gorsza, rząd bezustannie wprowadza nowe regulacje, modyfikuje obowiązujące przepisy i wprowadza inne  kwoty oraz terminy, których trzeba przestrzegać – działanie niezgodnie z przepisami wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Aby ułatwić życie przedsiębiorców, krok po kroku analizujemy wszystkie zmiany, przygotowujemy przydatne informacje i najważniejsze zagadnienia, żeby chociaż odrobinę uprościć prowadzenie firmy. Tym razem skupimy się na numerze EORI, który jest niezbędny dla każdego, kto zastanawia się nad rozpoczęciem działalności poza terytorium Unii Europejskiej. kiedy numer eori jest obowiazkowy

Numer EORI – dla kogo?

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się sprzedawać albo sprowadzać towary z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, musi uzyskać numer EORI. Wskazane działania nie są możliwe bez wykonania wszystkich formalności. W tym miejscu warto przypomnieć, że Wielka Brytania także zalicza się do tych państw, gdyż nie należy już do UE. Posiłkując się informacjami uzyskanymi ze stron rządowych, dowiadujemy się, że zarówno importerzy, jak i eksporterzy z Wielkiej Brytanii mają obowiązek posiadać dodatkowy numer EORI – można go uzyskać w GB.

Co to jest numer EORI?

Numer EORI to numer widniejący w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych.

W numerze występują następujące znaki:
  • dla podmiotów krajowych jest to ciąg 17 znaków, czyli „PL”, następnie numer NIP oraz pięć zer albo pięć ostatnich znaków numeru REGON (kiedy mowa o przedsiębiorcach, którzy otrzymali 14-znakowy numer REGON),
  • dla podmiotów z krajów trzecich jest to ciąg 17 znaków, czyli „PL” oraz 14 cyfr wraz ze znakiem „Z” na końcu.
Wymaga się, aby przedsiębiorca zadbał o uzyskanie numeru EORI jeszcze zanim wykona pierwszą odprawę celną.

W jaki sposób można uzyskać numer EORI?

Jeżeli siedziba firmy jest w Polsce to wniosek o uzyskanie numeru EORI trzeba zgłosić do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Wymieniony organ odpowiada również za przyznanie numeru EORI dla przedsiębiorców, którzy nie mają siedziby na obszarze UE, zaliczają się do tzw. krajów trzecich. Sam proces składania wniosku jest bardzo prosty – wystarczy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Jak zarejestrować numer EORI?

Przedsiębiorca pragnący zarejestrować się do PUESC powinien:
  • założyć konto na PUESC,
  • zarejestrować firmę, aby otrzymać numer EORI,
  • dostarczyć kompletny wniosek,
  • czekać na potwierdzenie i nadanie numer EORI.

Kiedy numer EORI zostanie już przyznany, stosowna informacja zostaje przesłana na adres e-mail wskazany we wniosku.

Warto też wiedzieć, jak postępować w wyjątkowych sytuacjach, kiedy na przykład towar czeka na odprawę celną na granicy albo PUESC nie działa ze względu na awarię. W omawianym przypadku jedynym skutecznym działaniem jest dostarczenie pisemnego wniosku o nadanie numeru EORI do najbliższego oddziału celnego. Wzór wniosku można pobrać na stronie podatki.gov.pl. Przyznany numer EORI jest przesyłany bezpośrednio do urzędu, gdzie odbywa się odprawa.

Kiedy podmiot będzie mieć jakiekolwiek pytania albo wątpliwości towarzyszące mu zarówno przed, jak i w trakcie składania wniosku, pomoc można uzyskać dzięki następującym kanałom komunikacyjnym:
  • Portal CSD – Centralny Service Desk,
  • Adres e-mail - helpdesk-eclo@mf.gov.pl,
  • Telefon +48 33 483 20 55.

Kilka słów podsumowania

Każdy przedsiębiorca pragnący sprzedawać albo kupować towary poza obszarem Unii Europejskiej musi mieć przyznany numer EORI. Należy go okazać w trakcie odprawy celnej, bez niego towary zostaną zatrzymane. Na obszarze UE obowiązuje tylko jeden numer, jednak realizując kontrakty z Wielką Brytanią często wymagany jest oddzielny numer EORI, udzielany właśnie przez organ w GB. Procedura uzyskania numeru nie należy do trudnych, pracochłonnych ani skomplikowanych. Jedyne co trzeba zrobić to uzupełnić i dostarczyć wniosek w formie elektronicznej. W razie ewentualnych pytań, czy wątpliwości można uzyskać ze wsparcia od konsultantów PUESC – dostępne są trzy kanały nawiązania kontaktu.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że numer EORI jest wymagany tylko w przypadku przedsiębiorców. Jeżeli osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, zdecyduje się na zakupy poza granicami Polski i UE, nie potrzebuje numeru EORI.


Data publikacji: 2023-03-18, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU