Czynni podatnicy VAT dokonujący dostaw towarów lub usług wymienionych w tabeli kodów GTU od października 2020 roku mają obowiązek stosowania kodów GTU na potrzeby pliku JPK_V7. kody GTU na fakturze

Kody GTU 

obowiązują już od kilku miesięcy i cały czas wzbudzają wiele wątpliwości wśród podatników. W związku z dużą ilością pytań Ministerstwo Finansów postanowiło udzielić odpowiedzi na większość z nich. Do jednych z najbardziej nurtujących są obiekcje dotyczące konieczności umieszczania na fakturach kodów GTU. 

Plik JPK-V7, a kody GTU na wystawianych fakturach

Nowe przepisy obowiązujące od rozliczeń za październik 2020 roku nie wymagają, aby na wystawianych fakturach znajdowały się oznaczenia GTU_01 do GTU_13. Takiego samego zdania jest też Ministerstwo Finansów, które potwierdza, że nie ma obowiązku, aby na fakturze były umieszczane oznaczenia GTU, bowiem przepisy dotyczące wystawiania faktur nie uległy zmianie. 

Co w sytuacji kiedy sprzedawca dobrowolnie umieści kod GTU na fakturze?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto na początku sprawdzić czy programy do fakturowania, z których korzysta sprzedawca zawierają listę faktur z oznaczeniem GTU. Można też dokonać importu danych z wystawionych faktur do systemu księgowego biura rachunkowego tak żeby dane z kodami GTU pojawiły się w ewidencji VAT. Jest to działanie pomocne w przypadku księgowych lub biur rachunkowych, które przeważnie otrzymują faktury sprzedaży wystawione w innym programie księgowym, do którego księgowi nie mają dostępu. Powyższe faktury muszą być zaksięgowane w ewidencji VAT sprzedaży z prawidłowym kodem GTU, co sprawia, że powinny posiadać odpowiednie oznaczenie GTU wskazane przez przedsiębiorcę (sprzedawcę), na którym ciąży obowiązek oznaczenia GTU. Z tego powodu zasadne jest czasami, aby faktury sprzedażowe zawierały kod GTU, jesli przedsiębiorca wykonuje różne usługi. Aktualnie nie ma konkretnych wytycznych odnoszących się do tego, czy faktura VAT musi posiadać oznaczenie GTU, a więc póki co, nie jest wymagane umieszanie kodów GTU na fakturach. Służą one wyłącznie do oznaczania faktur w ewidencji JPK V7.

Przeczytaj też: Jak oznaczyć faktury kodami GTU w programie Faktura XL


Data publikacji: 2021-03-12, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU